W czwartek ruszyły szczepienia żołnierzy Wojska Polskiego przeciw Covid-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną żołnierze będący na pierwszej linii frontu walki z pandemią - zapowiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji szczepień w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
"Ruszają szczepienia Wojska Polskiego. 20 tys. szczepionek zostanie dziś uruchomionych" - powiedział Błaszczak.
Podkreślił, że każdego dnia ponad 7 tys. żołnierzy pomaga cywilnej służbie zdrowia w walce z pandemią, a kolejne 10 tys. jest w gotowości do niesienia pomocy.
"Zaczynamy szczepienie od ludzi, których służba jest najważniejsza, związana jest z ryzykiem zakażenia (...), którzy pomagają w opiece nad zakażonymi" - zaznaczył minister.
Poinformował, że ponad 16 tys. żołnierzy przeszło już zakażenie koronawirusem. "Mamy świadomość tego, że ta zaraza jest groźna. Mamy świadomość tego, że najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie jak największej części populacji, a szczególnie jest to istotne w przypadku żołnierzy" - powiedział Błaszczak.
Przekazał, że wojskowa służba zdrowia jest przygotowana do zaszczepienia wszystkich żołnierzy. Deklarował też, że polska armia będzie wspierać cywilną opiekę medyczną, aż "do ostatniego dnia zarazy".
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. prof. Grzegorz Gielerak podkreślił, że to szczepienia są najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania zdrowotnym skutkom zakażenia koronawirusem.
Przekazał, że WIM w perspektywie najbliższych 4-5 tygodni zaszczepi co najmniej 25 proc. sił zbrojnych RP.
Gen. Gielerak apelował też, do wszystkich wątpiących w sens szczepień, aby "kierowali się faktami" i zdecydowali się zaszczepić. "A fakty są takie, że dziś statystyczny Europejczyk ma ośmiokrotnie większą szansę umrzeć z powodu koronawirusa, niż doświadczyć nawet najcięższych powikłań związanych ze szczepieniem" - zauważył.
Zwracając się do przeciwników szczepień przeciw COVID-19, gen. Gielerak prosił o ponowne przemyślenie poglądów i "danie sobie szansy na zachowanie zdrowia i życia".
W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie w czwartek rano zaszczepionych zostało kilkunastu żołnierzy zaangażowanych bezpośrednio we wsparcie cywilnej służby zdrowia oraz pomoc zakażonym COVID-19. Zaszczepieni zostali preparatem firmy AstraZeneca.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie