Reklama

Siły zbrojne

Rumunia dalej negocjuje zakup artylerii w Korei Południowej

k9, rumunia
Armatohaubica K9 Thunder
Autor. Robert Suchy/Defence24.pl

Delegacja rumuńska pod przewodnictwem prezydenta Klausa Iohannisa spotkała się w Korei Południowej z tamtejszym prezydentem Yoon Suk Yeol. Tematem rozmów była m.in. współpraca przemysłowa dotycząca m.in. zakupu systemów artyleryjskich K9 Thunder.

Jest to kolejne spotkanie przedstawicieli Rumunii i Korei Południowej dotyczące współpracy wojskowo-przemysłowej, które tym razem miało miejsce w Seulu. Obok tego trwała wizyta polskiej delegacji dotycząca kilku programów zbrojeniowych jak K9PL, K2PL oraz Homar-K, której efektem było podpisanie umowy na kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie spolonizowanego systemu K239 Chunmoo (dalej bez licencji na produkcję rakiet do nich). Wracając do rumuńskiej delegacji, jednym z jej celów było omówienie kwestii kupna systemu artyleryjskiego K9, który to miał wygrać w przetargu na nową artylerię, pokonując niemiecką PzH 2000 oraz turecką Firitnę II. Kompleksowa oferta Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której dołączono wniosek do strony rumuńskiej o wydłużenie terminu składania ofert, została wtedy odrzucona.

Reklama

Zakup ma być powiązany z transferem technologii do lokalnego przemysłu, jednak skala tej współpracy pozostaje nieznana. Dla przypomnienia Rumunia zamierza pozyskać łącznie trzy dywizjony (54 działa samobieżne), ponad 18 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej (w tym klasyczne pociski odłamkowo-burzące, dymne oraz szkolne) oraz 27 zapasowych luf. Całość ma zamknąć się w kwocie ok. 3,7 mld złotych (850 mln euro). Oprócz samych armatohaubic zakładany jest także zakup około 30 pojazdów specjalistycznych. Będą to m.in. wozy amunicyjne i rozpoznania artyleryjskiego. Ponadto, dywizjony otrzymają system rozpoznania meteorologicznego. Do każdego DMO mają też trafić po trzy wozy zabezpieczenia technicznego i tyleż systemów detekcji akustycznej. Realizacja kontraktu ma trwać 60 miesięcy od momentu jego podpisania.

Czytaj też

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km . Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Czytaj też

Dostarczona z Republiki Korei armatohaubica samobieżna K9A1 w służbie 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Dostarczona z Republiki Korei armatohaubica samobieżna K9A1 w służbie 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Autor. kpr. Piotr Szafarski / 16 Dywizja Zmechanizowana
Reklama

Komentarze (7)

 1. Golf

  Można ?? Można !!

  1. Iguan

   Ale co można? Negocjować z Koreańczykami jak Rumuni zakup gotowych rozwiązań + transfer technologii o niewiadomym zakresie? To już nasz krytykowany MON jest na wyższym poziomie negocjacji, a Rumuni poniekąd naśladują Polskę w tym temacie.

  2. mick8791

   @Iguan tzn na jakim wyższym poziomie negocjacji skoro nasz MON wydaje w Korei kilkadziesiąt MLD PLN, a transfer technologii osiągnął zawrotne 0%? Tak "miszczu" 0%!

 2. Wuc Naczelny

  Już się tak nie licytujcei K9 czy Krab bo to świadczy o prymitywiźmie. To produkcja Cezara wzrosła w 2 lata czterokrotnie, to Cezar jest eksportowany, tańszy szybszy w produkcji, Francuzi mają hutę produkującą materiał do luf tak do Krabów jak i Cezarów, przy czym produkcję Krabów ogranicza właśnie zapotrzebowanie na lufy na Cezary. To jest game over, od początku było wiadomo e Francuzi w dłuższym okresie mają monopol na kluczowy element zabawki, było tylko pytanie czy muszą wykupić HSW czy też uda im się wypromować Cezary. Udało się z Cezarami, Francuzi zgarniają wszystko, cały rynek europejskich dział. Sayonara, pętaki postsolidarnościowe.

  1. Essex

   Serio? Mieliscie 8 lat na postawienie huty i zabawe z odkowkami, ktos wam zabronil? Nie, to wrodzona od wiekow niekompetencja i glipota.

  2. mick8791

   @"Wuc" i po co wypisujesz wierutne bzdury? Produkcja Cezarów nie tyle się zwiększyła co ma wg deklaracji Francji się zwiększyć. Tyle, że to ma być produkcja na potrzeby Ukrainy, a nie szeroki sukces eksportowy! Bo widzisz póki co to więcej haubic w Europie sprzedaje Korea i Izrael. Tym bardziej, że obecnie biorąc pod uwagę konieczność szybkiego zajmowania stanowiska jak i opuszczania go Cezar to taki trochę ułomny system... Z odkówkami masz rację ale to w obecnej chwili globalny problem, a nie nasz lokalny.

 3. MiP

  Już nawet brakuje słów... Zamiast iść za ciosem bo Kraby sprawdzają się na Ukrainie to marazm.

  1. luka

   Nie ta skala produkcji - koreańczycy są obecnie w stanie robić 6 razy więcej AHS niż my i mają jeszcze zapas mocy produkcyjnych, gdzie u nas już tego zapasu nie bardzo jest a należy pamiętać, że za chwilę powinna ruszyć jeszcze produkcja Borsuków.

  2. Dudley

   luka. Nie mają tu h mocy, dopiero je tworzą pod nasze zamówienie. Te K9 które nam przekazali to używki z ich armii, i bieżącą produkcja dla niej. Natepne dostaniemy za rok, po uruchomieniu nowej linii, którą im sfinansowaliśmy.

  3. Essex

   Tak samo sie sprawdzaja jak niemieckie, brytyjskie czy stare amerykanskie. To zaden cud. Jest taki sam jak jak kazda inna haubica.

 4. Hmmm.

  A tacy mieli być niby chętni na Kraba.

  1. Davien3

   Doprawdy? Bo mi sie zdawało ze nawet Kraba do przetargu nie dopuścili ponieważ PGZ sie spóźniła.

  2. Essex

   To chyba o tym nie wiedzieli. Nie wiem czy w Eutopie wiedza nawet o super czolgu K2PL na ktory ma byc kolejka chdtnych a u nas juz snuja wizje miliardowych zyskow ze dprzedazy tego badzirwia.

 5. Essex

  Kompleksowa oferta PGZ.....dobry zart!....super oferta nie zlozona nawet w terminie, normalnie pelny profesjonalizm. Dziadostwo az wstyd!

 6. Dudley

  Może Polska sprzeda Rumunom K9 ? Koreańczycy nie mogą im artylerii dostarczyć szybko, ponieważ by wyeliminować Kraba dostarczyli działa z jednostek armii Koreańskiej, i więcej się nie da. Z bieżącej produkcji działa muszą iść do Polski i ewentualnie do armii koreańskiej. My moglibyśmy je dostarczyć a w ich miejsce dostarczyć Kraba 😁

  1. Juzz

   I co? Oni dostaną nasze a my bez luf przez ile lat? Nie pisz takich głupot.

  2. K.

   Lepiej , dokupimy na mocy trzech kolejnych umów 500 K9 wyprodukowanych w Rumunii , my może dostaniemy serwis :)

  3. ALBERTk

   Krabów dla wojska polskiego jest zamówionych ponad 100 i od 2,5 roku nie został wyprodukowany choćby jeden. HSW robi wyłącznie dla Ukrainy. Gdybyś oddał K9 Rumunom to my zostalibyśmy na wiele lat bez dział.

 7. Książę niosący na plecach białego konia

  Powodem, dla którego Rumunia kupiła K9, którego nikt inny nie kupił, jest poświęcenie Warszawy w zakupie najlepszego działa samobieżnego, Crab. Dlatego Warszawa powinna żądać opłaty lub eksportu polskiej produkcji K9 do Europy, Tajwanu i na Bliski Wschód.

Reklama