Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie wsparcie dla Afganistanu. 10 tys. Kałasznikowów

Fot. http://mod.gov.af/
Fot. http://mod.gov.af/

Federacja Rosyjska dostarczyła rządowi Afganistanu 10000 karabinków AK, które mają pomóc w walce z bojownikami.

W Kabulu wylądował w środę 24 lutego rosyjski samolot wojskowy, na pokładzie którego do stolicy Afganistanu dotarł transport 10000 karabinów AK, przeznaczonych dla wojsk rządowych. Według informacji przekazanych przez rzecznika afgańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa, to część większej dostawy sprzętu wojskowego z Federacji Rosyjskiej, obejmującej również śmigłowce i broń ciężką.

Według rzecznika, Tawaba Ghurzanga, jest to jednocześnie pierwszy bezpośredni transport broni rosyjskiej, który trafił do Afganistanu od obalenia talibów w 2001 r. Rosja pomagała jednak pośrednio w operacjach koalicji międzynarodowej w Afganistanie, udostępniając trasy przerzutowe, którymi do tego kraju napływało zaopatrzenie.

Wraz ze zmniejszającą się rolą wojsk amerykańskich i sił koalicji międzynarodowej w Afganistanie, rośnie znaczenie formacji rządowych, usiłujących powstrzymać rosnący nacisk ze strony grup bojowników. Rząd w Kabulu kupił ostatnio znaczące ilości sprzętu wojskowego, mającego pomóc mu w zwalczeniu sił islamistycznych przeciwników.

Czytaj też: Afganistan kupuje śmigłowce szturmowe Mi-25.

Czytaj też: Afganistan otrzymał lekkie śmigłowce bojowe.

Dostawa broni dla Afganistanu ma dla Rosji znaczenie nie tylko ekonomiczne. Federacja Rosyjska obawia się bowiem, że w wypadku kapitulacji sił rządowych i dojścia do władzy ugrupowań islamistycznych, pogorszy to gwałtownie sytuację wewnętrzną w republikach Rosji położonych w Azji Środkowej, dokąd skierują się bojówki islamistyczne.

Reklama

Komentarze (5)

 1. kl

  Bez magazynków/taki dil

 2. Roman

  Przecież tam wszyscy mężczyźni w wieku od lat nastu do stu mają broń, a Kałasznikow kal. 7,62x39 mm jest chyba najbardziej rozpowszechnioną bronią osobistą od czasów sowieckiej inwazji na Afganistan za panowania Breżniewa, Andropowa, Czernienki i Gorbaczowa. Czyżby część wcześniejszych Kałasznikowów już się zużyła w trakcie ciągłych walk albo też została sprzedana do sąsiednich krajów? Dlatego ta nowa dostawa 10 tys szt., która pewnie też nie na długo starczy, bo rynek jest bardzo chłonny.

 3. Dana

  Czytaj - Federacja Rosyjska dostarczyła bojownikom 10000 karabinków AK, które mają pomóc w walce z rządem Afganistanu...;-)

  1. rebeliant80

   Głupiś jak but, przecież afgański minister osobiście odebrał dostawę i wyraził nadzieję na dalsze dostawy sprzętu zwłaszcza ciężkiego, Rosjanie nie życzą sobie bałaganu w Afganistanie

 4. PiotrEl

  To jak wozić drzewo do lasu....

 5. stały czytelnik

  Już raz ówczesny ZSRR wspierał afgańskie wojska. Potrzebują widocznie żeby ich żołnierze znowu ginęli z ich broni i amunicji. Życzę władzom rosyjskim powodzenia w ich durnowatych posunięciach.

Reklama