Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie systemy przeciwrakietowe dotarły do Egiptu

Wyrzutnia rodziny S-300W - fot. V.Kuzmin/wikipedia
Wyrzutnia rodziny S-300W - fot. V.Kuzmin/wikipedia

Egipt odebrał pierwsza partię zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-300WM, które zamówiono we wrześniu bieżącego roku za sumę około 500 mln dolarów. Prawdopodobnie są to zmodyfikowane systemy rodziny S-300W przeznaczone pierwotnie dla Syrii. Ich sprzedaż wstrzymano w 2013 roku w związku z sankcjami ONZ.

Damaszek miał kupić 4 baterie po 6 wyrzutni za sumę około 900 mln dolarów, których odbiór planowano na lato 2014 roku. W związku z zerwaniem kontraktu otworzyła się możliwość szybkiej sprzedaży sprzętu do Egiptu, który po ochłodzeniu stosunków z USA w wyniku przewrotu wojskowego poszukiwał nowego dostawcy uzbrojenia. Korzystając z okazji Rosjanie podpisali umowy dotyczące dostawy sprzętu wojskowego o łącznej wartości ponad 3 mld dolarów

Jedną z nich był kontrakt na dostawę zestawów S-300WM za sumę około 500 mln dolarów. Liczby wyrzutni nie podano, jednak zgodnie z informacjami rosyjskich mediów w tym samym czasie zakłady Kirowa w Petersburgu otrzymały zamówienie na 22 podwozia gąsienicowe, stosowane w zestawach S-300WM. Odbiorca nie został ujawniony, jednak zestawy zamówione przez Syrię korzystały z podwozia kołowego a Egipt wybrał wersję na platformie gąsienicowej.

System S-300WM przeznaczony jest do zwalczania różnego typu celów powietrznych na dystansie 200 km i pułapie do 25000 m. Radar i układ kierowania ogniem umożliwia śledzenie jednocześnie 100 celów i zwalczanie 12 z nich. Zestaw wykorzystuje dwa pociski, jeden przeznaczony do niszczenia pocisków balistycznych a drugi do zwalczania pozostałych celów, w tym rakiet manewrujących i samolotów o obniżonej sygnaturze radarowej. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. andy

  "bogaty" Egipy od razu i bez żadnych ceregieli funduje sobie 4 baterie a w Polsce trwa dyskusja.......ręce opadają!. To jest własnie wielka "zaleta" demokracji, w której się gada , gada i ...gada

  1. e

   Dlatego Ameryka promuje lub narzuca to wrogom, wiedząc, że u nich i taj działają inne standardy.

 2. Handlowiec

  Nasi Geniusze Biznesu też walczą w warunkach bojowych ... ale o stołki w PHZ i czasu brak na prozaiczną sprzedaż.

 3. Handlowiec

  Nasi Geniusze Biznesu też walczą w warunkach bojowych ... ale o stołki w PHZ i czasu brak na prozaiczną sprzedaż.

 4. jang

  kody startowe tych rakiet, jak to zwykle do tej pory bywało ,otrzymał Izrael

 5. Jam to

  "4 baterie po 6 wyrzutni" "kontrakt na dostawę zestawów S-300WM za sumę około 500 mln dolarów" No cóż to można mieć za 500 mln USD ? :)

  1. belfer

   No za 500 mln $ to wg ceny jakie po przyjacielsku za Jugosławię, Haiti, Irak i Afganistan zaśpiewało nam USA można mieć 1/6 jednej baterii Patriot! To mniej więcej zgodne z przelicznikiem "po zredukowanej w wyniku negocjacji" cenie za JASSM. :)

 6. KaruZZo

  BRAWO!!!!!!!!!!!! Zamówili we wrześniu 2014 otrzymali w listopadzie 2014. 3 miesiące!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A my sie będziemy ciu............ do 2022 jak dobrze pójdzie. Tak jak by nie mogli Amerykanie czy Francuzi wcześniej dać jakiegoś zestawu do już szkolenia i obrony wstępnej.

 7. QWAS

  a kiedy my coś sobie zafundujemy ????? ..... bo już ręce opadają .

  1. Kokson

   Już wiadomo że będą Patrioty niestety...:( szkoda że nie wygra MBDA...

 8. dawnyAbsolwent

  Wywiad polski powinien odkupić jedną baterię od braci wojskowych lub arabów i zyskałby możliwość min. mp. wzorować na niej własną tarczę obrony przeciwrakietowej i powietrznej, do społu z np ukraińską Kolczugą czy czeską Tamarą.

  1. wolf

   mieliśmy plany patriotów (zacharski) to na podstawie tych planów rosjanie opracowali systemy s-300

Reklama