Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie śmigłowce szturmowe ostrzelały Ukraińców

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-24 ostrzelały ukraińskie siły w Donbasie. Zginęło czterech funkcjonariuszy straży granicznej. Jest to pierwszy przypadek ich wykorzystania do wsparcia „separatystów” na wschodniej Ukrainie. 

Incydent miał miejsce w rejonie posterunku granicznego Krasna Taliwka, na północny-wschód od Ługańska. Oddział straży granicznej nawiązał tam walkę z nadciągającą od strony rosyjskiej miejscowości Krasnowka uzbrojoną grupą, która próbowała przekroczyć granicę.

W trwającym ponad dwie godziny starciu rosyjscy bojownicy otrzymali wsparcie artylerii i moździerzy oraz transporterów opancerzonych BTR i wozów bojowych BMD. W końcowej fazie walk ukraińskie oddziały zostały ostrzelane z karabinów maszynowych i pocisków niekierowanych przez dwa rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-24. Jak podaje ukraińska straż graniczna, Rosjanie zostali pomimo to zmuszeni do wycofania się na własne terytorium. W starciu zginęło 4 ukraińskich funkcjonariuszy a trzech kolejnych zostało rannych.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie, Andrij Łysenko, jest to pierwszy w historii tego konfliktu przypadek użycia rosyjskich śmigłowców przeciw siłom ukraińskim. Łysenko poinformował również, że oddziały separatystów wspierane przez nieoznakowane oddziały rosyjskie nacierają nadal na południu obwodu donieckiego. Celem jest stworzenie nowego frontu walk nad Morzem Azowskim, gdzie dotąd nie miały miejsca poważne działania bojowe. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. ukraina nie ma sprzetu

  ukraina powinnna dokladnie zrobic to sammoo co ruskie czyli uzywac dronow KUPIC OD POLSKI DRONY iNIEUSTANnIE sledziec granice a 20-50 kilometrow dalej postawic altyrelie i strzelas 155 mm i rakietami w tych skurczebykoiw co chca wejsc na terytorium ukrainuyyy

  1. [sic!]

   Chyba strzelać 152mm ew wiecej 155mm to Oni nie mają chyba że chcemy im oddać nasze 8 Krabów (o ile 6 przejdzie odbiory techn) FlyEye od WB to ile polata - ze 2h?

 2. Skoczek

  Do tej pory imponował mi wysoki poziom artykułów i fachowe/profesjonalne komentarze kolegów, ale ostatnio odnoszę wrażenie że tracę czas czytając je. Epidemia anonimowego chamstwa dotarła i tutaj. Myślę że wszystkich Nas łączy wspólne hobby i dobro kraju i nie mogę zrozumieć skąd ten brak kultury u niektórych kolegów (?) Pozdrawiam!

 3. jang

  co to jest agresja?Definicja z czasów słusznie minionych mówiła ,ze "jest to napaść jednego państwa na drugie bez zgody ZSRR" .A p Putin usiłuje ZSRR odbudować. To chyba nie powinniśmy mieć wątpliwości co do definicji

 4. Michał

  Napad zbrojny z użyciem artylerii,wozów bojowych i lotnictwa to tylko 'incydent" ? Ciekawe co bedzie agresją ?

 5. mw

  W co jest uzbrojona ukraińska straż graniczna, że rosyjskie oddziały wspierane przez artylerię i lotnictwo musiały się wycofać?

  1. soldier

   Dobre pytanie ... normalnie pogranicznicy mają co najwyżej ak i pkm. Może dodano im rpg7, ale to wszystko przeciwko wspieranej przez artylerię, moździerze i śmigłowce szturmowe kolumnie pancernej ZA MAŁO. No chyba, że Rosjanie mieli rozkaz tylko sprawdzić, czy granica jest broniona.

  2. ziutek

   W traktory. Ostrzelali z nich rakietami rosyjskie śmigłowce. Po czym traktory odleciały po paliwo...Zagrozili, że sprowadzą kombajny...

  3. ja

   Z tego wynika, że nie mają Igieł ani Strieł

 6. łowca idiotów

  No proszę jak uzbrojeni są ukraińscy celnicy w pipidówce zwanej Krasnowka - przez 2 godziny potrafią odpierać atak BTR i BMD (działo 100mm i 30mm), wspierany artylerią, moździerzami i szturmowymi Mi-24! I jeszcze wygrali! Normalnie nie wiem co powiedzieć - chyba nawet Czterej Pancerni, James Bond i Chuck Norris nie daliby w takich warunkach rady! :-)

Reklama