Siły zbrojne

Rosyjskie śmigłowce chronione przed MANPADS?

Fot. KRET/Facebook
Fot. KRET/Facebook

Russian Helicopters poinformował o planach wyposażenia śmigłowców produkowanych w jego zakładach w system obronny Prezident-S, chroniący przed trafieniem pociskami ziemia-powietrze, w tym kierowanymi na podczerwień MANPADS i ogniem naprowadzanej radarowo artylerii przeciwlotniczej. 

Koncern Russian Helicopters, powstały po przekształceniach przedsiębiorstw Kamow i Moskiewskich Zakładów Śmigłowcowych Mil, poinformował o planach wyposażenia produkowanych w jego zakładach wiropłatów Mi-17Sh i V5, Mi-26T2, Mi-28NE i Ka-52 w zaawansowany system ochronny, przeznaczony do neutralizowania pocisków ziemia-powietrze Prezident-S, opracowany i produkowany przez Przedsiębiorstwo Techniki Radioelektronicznej (KRET).

System zamontowany na śmigłowcu Mi-17Sh należącym do użytkownika zagranicznego przechodzi obecnie ostatnie testy. W przypadku pomyślnego zakończenia prób sprzęt zostanie jeszcze w tym roku zamontowany na 12 helikopterach tego typu należących do tego samego państwa (prawdopodobnie chodzi tutaj o Algierię lub Egipt).

Prezident-S ma zostać zamontowany w przyszłym roku na śmigłowcach szturmowych Mi-28NE i Ka-52, "z pewnością" ma znaleźć się również na wyposażeniu wiropłatów wykorzystywanych przez czołowe osobistości z kręgu władz rosyjskich.

Śmigłowce produkowane przez nasz koncern są bezustannie modernizowane i usprawniane, wyposażane w nowoczesne systemy pokładowe. Nowy system Prezident-S ochroni maszyny przed trafieniami pocisków ziemia-powietrze wystrzeliwanymi z ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych.

Aleksander Michajew, dyrektor Russian Helicopters

Zgodnie z zapowiedzią producenta, Prezident-S będzie instalowany na nowych śmigłowcach, dostarczanych w ramach zawartych kontraktów, będzie też jednym z głównych składników pakietów modernizacyjnych, oferowanych obecnym, zagranicznym użytkownikom maszyn.

W skład systemu wchodzi detektor opromieniowania laserowego, czujniki ostrzegające przed nadlatującymi pociskami, elektrooptyczny podsystem zakłóceń i wyrzutnie celów pozornych. Sensory systemu mogą być montowane zarówno w elementach strukturalnych helikoptera, jak i na zewnętrznych punktach mocowania. Zestaw ma modułową budowę i może być uzupełniony o systemy chroniące przed ogniem zestawów przeciwlotniczych kierowanych radarowo.

Russian Helicopters twierdzi, że w czasie prób system wykazał się wysoką efektywnością. Chroniony nim śmigłowiec ostrzeliwano z ręcznych wyrzutni przeciwlotniczych, żaden z pocisków nie zdołał jednak trafić atakowanej maszyny. Z dostępnych informacji wynika, że skuteczność działania to efekt wykorzystania kilku niezależnie działających podsystemów ostrzegawczych (najważniejsze to wspomniane kierunkowe czujniki opromieniowania laserowego i sensory lokalizujące nadlatujące pociski w przestrzeni wokół śmigłowca), połączonych z automatycznie działającymi dyspenserami flar i podsystemem zakłóceń elektronicznych.

Komentarze (5)

 1. Kamil

  To jest dowód na to że należy zaopatrzyć się w końcu w RBS70 lub podobny technologicznie sprzęt.

  1. =t=

   Artykuł: "Rosjanie mają system który czyni naprowadzanie laserowe nieefektywnym/mniej skutecznym" Kamil: "Super, kupmy naprowadzany laserowo złom!" Pomijając kwestię pochodzenia, Piorun ma dwuzakresową głowicę której nowa rosyjska zabawka nie ogłupi, i lepsze osiągi przestrzenne od RBS70. Jeżeli ta wiadomość czegokolwiek dowodzi, to że należy przestać słuchać szmalcowników lobbujących na rzecz cudzych interesów, i jak najszybciej wdrażać nowe, gotowe polskie rakiety - a potem czym prędzej kończyć Błyskawicę.

 2. Ojciec 6+ dzieci

  A wojsko polskie zamawia zestawy Poprad wg specyfikacji z 2016, z dostawami do 2022. Czyli kupuje coś co już jest przestarzałe, a będzie nadawało się do muzeum za parę lat. Ale nic, zbroimy się!

  1. Tak

   Spokojnie,jak powstana nowsze (a druga wersje wyrzutni juz opracowywuja)to zostana wymienione.jest to tez w umowach i planach.

  2. maniek

   Tegoroczne, to znaczy przestarzałe? Chyba lepiej kupić coś co już jest, niż coś czego nie ma, a dopiero ma być? Bo może być tak jak z radarem 360 do Patriot, albo z Rakami, które niby ładnie wyglądały na papierze jako cały oddział, a teraz się okazuje, że HSW nie potrafi tego oddziału spiąć w całość...

 3. zdz

  trochę mało szczegółów . Ale ogólnie to system pasywny w zakresie optycznym . Jeśli silniki mają obniżoną emisję termiczną ( a tak wygląda na zdjęciach ) i stosuje odpowiednio dobrane flary - może się to udać . Większość MANPADS kieruja się na gorące silniki odrzutowe i gdy kontrast jest wysoki dadzą się oszukać . Pewnie odpala flary dopiero przy wykryciu ataku a więc oszczędza i mu ich nie zabraknie . Jednak nie wierzę by Amerykanie zaniedbali tak prosty sposób ochrony w swoich śmigłowcach . Nie bardzo wierzę w system zakłóceń w zakresie radiowym/radarowym . Zbyt wiele częstotliwoci i taki system dużo waży . Do tego stosuje się specjalne samoloty . Może to zwykłe paski folii aluminiowej ?

  1. Extern

   Tylko starsze generacje MANPAD naprowadzają się na gorętszy cel dlatego jak te głupie latały za flarą. Nowsze analizują widmo światła jakim promieniuje cel zapamiętują je i potem tylko na taki rodzaj promieniowania się naprowadzają ignorując nagłe pojawienie się znacznie gorętszych czy innych źródeł promieniowania.

  2. Davien

   Głowicy IIR flarami nie oszukasz, dlatego nowe systemu obronne bazują na laserach do oślepiania głowicy pocisku na podczerwień

 4. fx

  Tak pewnie przed gołębim guano też ? Nie ma odpornych śmiglaków są tylko źle trafione. Nawet NAJLEPSZE na świcie AH 64 były strącane. Rosyskie czołgi mają sztorę czy jak jej tam a wieże odlatują w nich jak na jarmarku.

  1. rebeliant80

   A konkretny przykład tych odlatywania wieży w ruskich czołgach? Bo ja widziałem film http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wojna-w-syrii-rosyjski-czolg-t-90-wytrzymal-uderzenie-pocisku-tow,622977.html jak T-90 otrzymuje trafienie z rakiety TOW i jakoś wieża nigdzie nie odleciała.

  2. xf

   Czy mówisz o tej sztorze ?? widac wyraźnie jak zachowuje się TOW y...e.com/watch?v=DNCRgWIhxJw

 5. rcicho

  Chronić może ale czy skutecznie?