Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie samoloty aktywne wokół Litwy

Ukrainian Sukhoi Su-27
Ukrainian Sukhoi Su-27
Autor. Dave_S (CC BY 2.0)

Myśliwce biorące udział w misji NATO Air Policing wykonały w zeszłym tygodniu rekordową liczbę 15 lotów w celu zidentyfikowania i eskortowania rosyjskich samolotów naruszających zasady ruchu lotniczego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Litewski resort obrony poinformował w poniedziałek, że jest to największa tygodniowa liczba przechwyconych samolotów w ciągu ostatniego roku nad Morzem Bałtyckim i jest to związane z prowadzonymi obecnie na szeroką skalę ćwiczeniami NATO.

„Wynika to z faktu, że kraje bałtyckie prowadzą obecnie serię ćwiczeń na dużą skalę, zarówno w powietrzu, na lądzie, jak i na morzu, zarówno na poziomie krajowym, jak i we współpracy z sojusznikami NATO" – wyjaśnił resort obrony agencję BNS.

Reklama

Czytaj też

Z kolei Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii 9 maja przekazało, że myśliwce brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych dwukrotnie w ciągu 24 godzin zostały wysłane w celu przechwycenia rosyjskich samolotów lecących w pobliżu przestrzeni powietrznej NATO. Tajfuny RAF stacjonujące w Estonii i szwedzkie myśliwce Gripen zostały w czwartek wieczorem wysłane w celu „przechwycenia" rosyjskiego samolotu rozpoznawczego Ił-20 i myśliwca Su-27 lecących blisko przestrzeni powietrznej NATO i Szwecji. W piątek Tajfuny zostały ponownie wysłane, aby przechwycić dwa rosyjskie samoloty transportowe lecące na południe z Rosji w kierunku Kaliningradu. Tajfuny otrzymały później ponowne zadanie przechwycenia dwóch bombowców Tupolew Tu-22M i dwóch myśliwców Su-30, również lecących na południe od Rosji nad Zatoką Fińską i Morzem Bałtyckim.

Czytaj też

Ministerstwo przypomina, że na Morzu Bałtyckim 4 czerwca rozpoczęły się dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia BALTOPS 23. „Federacja Rosyjska zbiera informacje o siłach biorących udział w tych ćwiczeniach i prowadzi własne ćwiczenia" – napisano w komunikacie.

Czytaj też

W poniedziałek z udziałem m.in. państw bałtyckich rozpoczęły się też największe międzynarodowe ćwiczenia obrony powietrznej Air Defender 2023. W ich ramach z litewskiej bazy lotniczej w Szawlach w poniedziałek jednocześnie startowało i lądowało 14 NATO-wskich samolotów – poinformowały litewskie siły zbrojne.

„Ta operacja pozwoliła nam przetestować zdolność sił powietrznych z różnych krajów do współpracy, a Litwa sprawdzi swoje możliwości zaopatrywania dużej liczby samolotów" – napisał w komunikacie resort obrony.

Czytaj też

W ćwiczeniach Air Defender 2023 pod dowództwem Luftwaffe biorą udział żołnierze z 18 państw. Są to największe ćwiczenia przemieszczenia sił powietrznych od czasu powstania NATO 74 lata temu. Celem manewrów jest optymalizacja i rozszerzenie współpracy między członkami sojuszu i ich siłami zbrojnymi.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Wania

    NATO powinno wysyłać codziennie samoloty z wyłączonymi transponderami wzdłuż granicy fińskiej i z Finlandii na Litwę lub do Estonii. Loty przy granicy Rosji. Ciekawe na ile wystarczy rosyjskim samolotom resursów i kiedy Rosja by się uspokoiła ze swoimi rajdami.

    1. Davien3

      @Wania NATO przestrzega prawa miedzynarodowego wiec chwilowo orkom to nie grozi ale i tak wyczerpuja resursy o ile ich wczesniej jakis Piorun nad ukraina nie dopadnie.

Reklama