Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie Pancyry bronią nieba nad Belgradem

Fot. mod.gov.rs
Fot. mod.gov.rs

Rosyjskie przeciwlotnicze zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S1 objęły służbę bojową w systemie obrony powietrznej Belgradu w ramach serbsko-rosyjskich ćwiczeń „Słowiańska Tarcza-2021”. Pododdziały połączonej grupy przejęły służbę bojową w obronie powietrznej stolicy kraju, bazy lotniczej Batajnica i centralnego regionu przemysłowego Serbii.

Jest to element trwających obecnie na terytorium Serbii bilateralnych ćwiczeń sił zbrojnych obu krajów. Przetransportowane do bazy Batajnica rosyjskie stacje radiolokacyjne i systemy Pancyr-S1 zostały włączone do systemu obrony powietrznej i współpracują z lokalnymi jednostkami. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że od 2020 roku Serbia również posiada na uzbrojeniu zestawy artyleryjsko-rakietowe Pancyr. Są one uzbrojone w podwójne armaty automatyczne kalibru 30 mm i przeciwlotnicze pociski kierowane. Nadal jednak gros serbskiego sprzętu pamięta jeszcze czasy Jugosławii.  

Jak informuje rosyjskie ministerstwo obrony, we wspólnych ćwiczeniach biorą udział jednostki wyposażone w systemy rakietowe obrony powietrznej Pancyr-S Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych oraz Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej Serbii, a także serbska formacja rakiet przeciwlotniczych wyposażona w kompleksy Newa-M1

Serbia w ostatnich dniach jest obszarem dużej aktywności rosyjskiej. Trwają tam m. in. ćwiczenia lotnicze Bars-2021, podczas których m. in. trenowano wspólną realizację ewakuacji bojowej oraz wsparcia wojsk specjalnych. Rosyjskie siły zbrojne reprezentowały m. in. śmigłowce Mi-8AMTSz i Mi-35M, natomiast Serbia wykorzystywała maszyny Mi-8T.

Reklama
Reklama

Komentarze (27)

 1. Chyżwar

  No to w Belgradzie ptactwo przestanie fajtolić na samochody.

 2. BUBA

  Na zdjęciu są Panyry-S2 a nie Pancyr-S1. Starszy ma pojedyńczą antenę rdaru 360 st. Dwukrotnie wolniej odswieśa obraz pola walki niż Pancyr-S2............................................................................................................ ...............................................................................................................................................................................

  1. Bosman

   Ale co okręt delta pancer

  2. Davien

   I co z tego, Serbia ma starsza wersję, zreszta obie maja dokładnei te same wady konstrukcyjne silnie je ograniczajace.

  3. Nie bój żaby fabienku.

   Nie bój żaby fabienku. Akurat Serbowie mają doświadczenie i wiedza jak korzystać z systemów OPL. Wszak to oni za pomocą antycznej Nevy spuścili F-117.

 3. Juras

  No niepowiem, wyglada to marsowo … is3 tez wygladaly dziarsko , a jak dziarsko dzialaly to wystarczy spytac Arabow ?

  1. Użytkownik

   Zapytaj żydów jak takie szyłki działały.

  2. ito

   Nie gorzej niż Abramsy w ich rękach- saudyjskie Abramsy radzą sobie w Jemenie gorzej, niż tureckie Leopardy w Syrii, a te sprawowały się nie lepiej niż syryjskie T 72.

  3. Bosman

   Okręt klasy Delta uzbrojony w dwa pantery i wyrzutnie torped v-xv 533 mm

 4. Co na to Zieloni???

  I znowu liczba przelatujacych tam bocianów, czapli etc ulegnie znaczącej redukcji.

  1. czarno to widzę

   To już wiemy dlaczego Amerykanie tak mocno protestowali i straszyli Serbów sankcjami, gdy ci kupowali Pancyry...

 5. Niuniu

  Ćwiczenia w Serbii z udziałem wojsk i sprzętu rosyjskiego są niewątpliwie ważnym wydarzeniem. Ale myslę, że przyjęcie do służby w armii Federacji Rosyjskiej pierwszego brygadowego systemu S500 jest dużo ważniejszym wydarzeniem. Tak samo jak ćwiczenia morskie na morzu czarnym z udziałem małego okrętu rakietowego wyposażonego w system Pancyr-M. To są istotne informacje których akurat def24 nie zauważa. Tak jak wspólnych manewrów morskich chińsko-rosyjskich na północnym Pacyfiku - z udziałem kilku dużych okretów nawodnych i przynajmniej dwóch atomowych okretów podwodnych. To są istotne wydarzenia a nie małe ćwiczenia w Serbii.

 6. Kuba Ptrilcka z Pardubic

  Warto zauważyć, że żaden inny system nie zaliczył tyle porażek w tak krótkim czasie i przy tak rzadkim użyciu. Zupełnie otwarte latanie zachodnich maszyn nad Syria, potem zarówno niszczenie pociskami F-16 jak i za pomocą dronów a również kompletna bezradność tego systemu wobec nich - gdzie nie mówimy tylko o konstrukcjach tureckich, izraelski ale i chałupniczych! Następnie zdobycie i wywiezienie nieuszkodzonego zestawu przez Turków w Libii i upokarzające dla rosyjskiej narracji o sojuszu rosyjsko-tureckim przekazanie go Amerykanom w ciągu godzin.

  1. Tani

   To były systemy eksportowe sprzedane ponad 10lat temu do Kataru. Zresztą montowane na MAN. Od tego czasu ten system był znany USA. W sumie co w nim znaleźli nowego? Zresztą żaden Pancyr nie był zniszczony w Libii w gotowości operacyjnej. W Syrii tak ale tam by padł każdy system bo zaatakował go jednocześnie kilka dronów. Wystrzelił amunicję i zniszczono go podczas przeładowania. Z ruskimi by to nie wyszło bo oni operują trzema zestawami. Chyba że wyśle się kilkadziesiąt dronów. Na izraelskim filmiku to widać ładowano amunicję z pick-upa. Dlaczego nie operował w zespole? Bo Syria ma ich mało, 3szt bo na tyle ich stać. Rosyjskie bronią tylko własnych baz i w działaniach wojennych nie uczestniczą. W sumie więcej od niego trudno oczekiwać.

  2. Użytkownik

   Tyle że te 10-letnie Pancyry i tak są lepsze od Torów i Tungusek sprzed 10, 20, 30 lat. Mało kto ma nowsze wersje Pancyra, zresztą one tak samo zostałyby zniszczone w takiej sytuacji. Każdy komunistyczny kraj to bida z nędzą, Syria oczywiście również.

 7. GB

  W tym tygodniu znowu izraelskie lotnictwo zaatakowało skutecznie obiekty w środkowej Syrii, koło Palmyry. Jak zwykle OPL w tym Pancyry nic nie zestrzeliły. Tak więc to tylko Serbom i Rosjanom się wydaje, że one coś bronią.

  1. a

   No atakowali pd przykryciem amerykanów a Syryjczycy strącili większość rakiet

 8. Rych

  Jedno jest pewne - teraz USA i NATO nie odważyłą by się bombardować Serbii jak było to w 1999r za Jelcyna . Więc przewaga potężnego sojuszu słabnie nad Rosją i jej sojusznikami . Rosja że się zbroi to dobrze dla pokoju na świecie jak przysłowie mówi chcesz pokoju szykuj się do wojny .

  1. Wanilia

   A niby dlaczego wykluczasz interwencje NATO? Serbska obrona plot teraz jest cieniem tej z ubiegłej interwencji. Pancyr już został dogłębnie przebadany w USA. Jego parametry radaru i słabe strony NATO już zna. I byłby zniszczony jak poprzednie. Rosja jeszcze na dobre nie rozpoczęła wyścigu zbrojeń a już go przegrała. Bo na zbrojenia trzeba mieć silną gospodarkę. Można też się zbroić przy słabej gospodarce, ale kończy się jak Korea Północna.

  2. Użytkownik

   Bo jeśli NATO zaatakuje Serbię to dostanie kuku od Rosji i Chin

  3. Chateaux

   Chiny mają jakiś sojusz wojskowy z Rosją i Serbią?

 9. Pirat

  Ile ptaków zestrzelili?

  1. Użytkownik

   Wg Rosjan czy ekologów?

 10. sad

  Pancerz i tor z powodzeniem chronią rosyjską bazę w Syrii, dziesiątki dronów wielkości ptaka zostały zniszczone, obrona powietrzna działa automatycznie jako robot. w Syrii i Libii pancerze zniszczyły ponad 45 tureckich dronów Bayraktar, niszczą także 80-90% izraelskich pocisków

  1. Dred

   Tu stacja RT, znowu nadajemy...

  2. pytajnik

   to kiedy powiódł się atak na bazę Hmemim ?

  3. asad

   Ktoś poważnie tą bazę atakował?

 11. gimbaza

  Czy to prawda ,że one są niewiele warte? Bo w Syrii niewiele pokazały zestrzeliwując bociany zamiast dronów.

  1. Funklub Daviena i GB

   Nie zestrzeliły niczego. Jest kilka filmów gdzie odpalają rakiety, bezskutecznie niestety :(

  2. a

   Taa jakoś bronią baz rosyjskim z 100 % skutecznością

  3. Davien

   Doprawdy?? A to ciekawe bo Rosjanie musieli do Hmiejmin sciagac alarmowo TOR-y by im drony z balsy i sklejki nie rozwaliły bazy:))

 12. ałtor

  Idealny system do zwalczania ptaków :) a i ani serbowie ani ruscy nie są słowianami :)

  1. Bb

   Serbowie tak.

 13. Hektor

  Tak naprawdę zabawne. Według większości komentujących ruskie systemy OPL każdy robi jak chce, a tak ogólnie wiadomo, że wszystko co zrobią ruscy to jest kupa złomu. Ale jak ktoś zaproponuje, żeby dla naszego lotnictwa zakupić lekkie samoloty bojowe Aermacchi M-346FA, to ci sami osobnicy piszą, że ta maszyna się nie nadaje, bo ruska obrona powietrzna jest dla niej za silna.

  1. Użytkownik

   Coś kręcisz: te samoloty są szkolno treningowe. Nikt nimi rajdu na Kaliningrad nie będzie urządzał.

  2. Szofer

   W Wietnamie ruski latający złom -migi daly w kość zachodniemu nie zlomowi

  3. Davien

   Hektor, M-346FA nie walczyłby z Pancyrem ale z Bukami czy wkrótce S-350 a tu juz jest pewna róznica. Zreszta dla tej maszyny głównym zagrozeniem byłoby lotnictwo przeciwnika. kupilismy M-346 bo maja słuzyc do szkolenia pilotów a nei lotów kamikaze.

 14. Staś

  Też powinniśmy kupić te Pancyry - inaczej te cholerne gołębie tu wszystko zasrają...

  1. Bobo

   Gołębia nie trafi. Tylko większe cele, jak kaczka albo bocian.

  2. Opl

   A czym to polskie wojsko dysponuje w kwestii opl czym tylko postsowieckim złomem z epoki wczesnego Gierka ,

 15. amerykański stek bzdur

  Kilka rosyjskich okrętów z kalibrami mogło by podpłynąć na Adriatyk i pomóc Serbom w odzyskaniu Kosowa.

  1. Użytkownik

   Na czele z Kuźniecowwm

  2. GB

   Te kilka okrętów to 80 kalibrów? Wow... I którędy by poleciały? Przez neutralną Czarnogórę? Wtedy żywot pirackich rosyjskich okrętów byłby krótki, choć niewątpliwie widowiskowy.

  3. Geniusze

   Niech Rosja wyśle grupy lotniskowców raczej, a nie czekaj...

 16. Davien

  Jelcyn pewnie sie w grobie przewrca ze pozwolil dla NATO rozwalic Jugoslawie (pod pretekstem wolnosci narodow takich jak Katalonia, czy Kurodiwe)

 17. Funklub Daviena i GB

  Nie ma żadnego dowodu w postaci nagrania, że Pancyr cokolwiek zestrzelił. Systemy są wyposażone w kamery, więc filmy powinny być. To taki sam sprzęt jak Cyrkon w postaci Onyxa, odpalany w nocy z okrętów floty rosyjskiej.

 18. ruski stek bzdur...

  No to współczujemy :)

 19. ito

  Panowie komentatorzy- ŻADEN, poza Pancyrem, system tej klasy nie był w ciągu ostatnich 20 lat użyty bojowo (realnie, nie w czasie ćwiczeń). Są dolnym piętrem OPL- w Libii czy Syrii były używane samodzielnie- czyli realnie mogły bronić przed śmigłowcami, może A 10- do obrony przed uderzeniem z 30-40 km jest zupełne inny sprzęt, którego NE BYŁO. Czyli zostały pozostawione bez szans. A teraz wisienka: co MY mamy w zakresie OPL oprócz MANPADS (nielicznych) i Szyłek?

  1. Funklub Daviena i GB

   Planowana jest Narew.

  2. Jabadabadu

   Jak w starym dowcipie: " .... dwa - trzy tysiące masz? Mam mieć". Radziłbym liczyć tylko na to co jest rzeczywiście, ponieważ - jak to ktoś powiedział kilkadziesiąt lat temu "no to strzelaj do mnie z planu a ja do ciebie z kałasza - zobaczymy jak ci plan pomoże, a mnie zaszkodzi".

  3. Użytkownik

   Który już założenia jest beznadziejny

 20. Bania

  Serbia zdecydowanie stawia na niewłaściwego konia.Biedny kraj,przejeżdzałem przez niego kilka lat temu.

  1. Gizmo

   A na kogo Serbia miała by stawiać? Jaki koń był by własciwy? Serbia stawia na jedynego konia na jakiego moze.

  2. Tylko tyle

   Na pewno nie powiniena stawiać na NATO

  3. GB

   To niech uważa, bo jak tak dalej będzie stawiać to Kosowo będzie coraz większe, a Serbia coraz mniejsza.

 21. Stop propagandzie!

  Federacja Rosyjska grubo nadużywa tę "słowiańskość". Z takimi "Słowianami" innych wrogów nie potrzeba.

  1. yep

   No i ruskich nie zaliczałbym do Słowian. Kolebką Słowian są raczej Polska i Czechy.

 22. rzeszow

  Konflikt na Bałkanach będzie mieć dla Europy dalekosiężne konsekwencje i może przenieść się do takich miast jak Amsterdam, Paryż czy Berlin, gdzie pobudzi do aktywności dużą muzułmańską społeczność. ,,,Erdoğan obiecał wspierać sojuszników w Bośni, Albanii i Kosowie. Ci, którzy żyją na Bałkanach, wiedzą: za multikulturalizm trzeba zapłacić pewną cenę, i niedługo pozostała część Europy dowie się, jak wysoka ona jest. Bruksela i Waszyngton miały nadzieję, że przez wchłonięcie Bośni i Serbii do Unii Europejskiej odwieczne waśnie między wyznaniami znikną. Bruksela obiecała członkostwo w Unii byłym republikom jugosłowiańskim pod warunkiem, że dostosują się one do obowiązującego porządku politycznego. oznacza to, że sojusz północnoatlantycki będzie musiał zdać się na Turcję, by zrównoważyć pomoc płynącą z Rosji dla Belgradu i zdławić polityczne dążenia Serbów zmierzające do samostanowienia. Sama Serbia jest eksporterem broni i jest w stanie produkować czołgi i inne uzbrojenie; jednak by nie ściągać na siebie powtórkę natowskich bombardowań, woli ona kupować systemy obrony przeciwlotniczej od Rosji

  1. Nie inż.

   Jakie czołgi Serbia produkuje.? Klony t72? Strach się bać

  2. jęczenie onuc to norma

   Buahahaha ! Raz już Serbom NATO dało klapsa, jak będą chcieć drugiego, nie ma sprawy :P

  3. Polak

   To niech teraz spróbują

 23. herkules

  Tak powinno to brzmiec- ? Rosyjskie Pancyry bronią nieba nad Belgradem przed ptakami ?

  1. ornitolog

   nie bo ptaki nauczyły się zmylać Pancyry i robią co chcą i gdzie chcą nad Belgradem

 24. T-raper znad Wisły

  Bronią ..... No właśnie, poszliśmy z Bornią do sklepu po wino, ale niestety był zamknięty. I tak powstała piosenka "Nie tak, nie tak, nie tak"

 25. Aster

  Ruski bubel ktory zostanie zniszczony w kilka minut w jakim kolwiek konflikcie z NATO (Chorwacja)...

  1. Hanys

   To ze natowska propaganda nazywa bublem wszystko co rosyjskie to wiemy, ale to właśnie te pancyry powybijały z połowę tomahawków posłanych na Syrię, chcieliście zniszczyć Asadowi 8 lotnisk a zniszczyliście zaledwie 3 pustostany :)

  2. 123

   Tak, a w 1920 r. rostechnika miała się zatrzymać dopiero w Lizbonie

  3. Davien

   Hanysku, Pancyry nie dość ze nic nie zestzreliły to robiły za cel ćwiczebny dla każdego kto tyko chciał:))