Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie lekcje z Syrii: Mi-35M z obroną przeciwrakietową

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wszystkie śmigłowce szturmowe Mi-35M izd. 758 używane w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zostały wyposażone w pokładowy kompleks samoobrony Witebsk. Integracją zajęli się eksperci Moskiewskiej Fabryki Śmigłowców im. Michaiła Mila (obecnie cześć grupy OPK Oboronprom w ramach holdingu AO Wiertalioty Rosji).

Według planów z 2016 roku dotyczących integracji zakładano zwiększenie możliwości tych maszyn w obronie przeciw działaniu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Sama umowa modernizacyjna została podpisana we wrześniu 2018 roku. System został też zmodyfikowany na podstawie doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia misji bojowych nad Syrią. Dokonało tego biuro projektowe KB-7.

Witebsk jest rozwiązaniem współpracującym z wieloma elementami i podsystemami (eksportowa jego odmiana nosi oznaczenie BKO President-S35). Głównym jego elementem jest optoelektroniczny system ŁSOEP L370W35 (ros. Łaziernaja Stacja Optiko-Elektronnogo Padawlenija) – w tym głowice L-370-5 system aktywnego zakłócania optoelektronicznego (laserowego systemu oślepiającego głowice pocisków naprowadzanych na podczerwień, mocowanych pod spodem w charakterystycznych gondolach) oraz detektory pracujące w paśmie IR/UV typu UPPR L370-2 (ros. Ultrafioletnyj Pelengator Puska Rakiet). Instalowane są również wyrzutniki z celami pozornymi.

Pierwsze takie systemy otrzymały m.in. śmigłowce Mi-35M wchodzące w skład 487 pułku śmigłowców bojowych stacjonującego w Kraju Stawropolskim. Obecnie specjalne warianty Witebska montowane są na różnych typach śmigłowców wojskowych w Rosji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. Stas

    Za max 5 lat wojna, dozbrojenie armii Rosji i Chin osiągnie zadawalajacy poziom który zagwarantuje pokonanie USA. Ale czy Rosja na pewno chce zmienić światowy układ sił? Bo wg mnie, nie. Dlatego że Ameryke mają za oceanem a Chiny za górami. Interesem Rosji i Chin jest zainstalowanie się w Ameryce Południowej i z tad ich drażnić, a jednocześnie zmniejszyć wpływy w Azji i Europie. I taki sposób zdegradowac rolę USA w świecie. Czy jest to możliwe? Patrząc na rozwój sytuacji krajach arabskich , Korei Południowej Unii Europejskiej to wyraźnie widać, że USA nie radzi sobie. A wykorzystują to Chiny i Rosja. Dziś te dwa kraje mają bardzo podobne interesy , ale w przyszłości nie koniecznie i dlatego Rosja może z USA dojść do porozumienia ,a to może zmienić optyke polityki światowej.

    1. vvv

      a niby jak rosjanie pokonaja USA? :D i niby dlaczego wojna nie wybuchnie pomiedzy Chinami a Rosją

    2. pimcik

      Bo w tych szachach na trzech, każdy chce powtórzyć manewr USA z ostatnich dwóch wojen i włączyć się dopiero na końcu, w międzyczasie robiąc biznes. Szczególnie Rosja jest tym zainteresowana, bo przecież nie wygra sama wojny z USA, albo Chinami. Chińczycy z kolei póki dostają od Rosji co chcą nie muszą się spieszyć. Dla nich głównym kąskiem jest azja. To z kolei powoduje, że USA i Rosja mogą się dogadać przeciw Chinom, kosztem europy. Europa chce handlować ze wszystkimi, ale w tej grze jest nagrodą a nie graczem.

    3. Adam S.

      A niby dlaczego Chińczycy mieliby dążyć do wojny światowej, jeśli od dekad mają taki rozwój gospodarczy, że niedługo sami będą stanowić pół światowej gospodarki? To Rosji pali się grunt pod nogami, bo tracą procentowy udział tak w ludności, jak i gospodarce świata. Czasy imperiów kolonialnych skończyły się w XIX wieku, Rosja istnieje już i tak 100 lat za długo. Żadne awantury i wojny medialne już Rosji nie pomogą; mogą jedynie odwlec trochę w czasie to, co nieuniknione.

  2. Darius rogowski

    Podo Podobno rakieta iris-t jest odporna name promien lasera

    1. vvv

      a to niby jak? jedynie wypolerowane powierzchnie sa odporne na laser

    2. Davien

      Panie vvv tu akurat laser nie niszczy ale oslepia czujnik IR. Czy zadziałą to na IIR który nie kieruje sie nazródło ciepła ale obraz celu... Nie wiadomo i wątpie by sami Rosjanie wiedzieli, głowic IIR dalej nie maja. Wiec równie dobrze IRIS-T/AIM-9X czy ASRAAM moga sie okazać całkowicie odporne na ten system.

  3. df

    Przyzwoita ochrona ale przeciwko pierwszym wersjom Gromów i Igieł. Co jeśli rakieta MANPADS będzie miała głowicę IIR bądź wieloelementową programowalna, będzie się kierować na źródło lasera bądź wykona "górkę" i będzie atakować z górnej półsfery ? 3cie pasmo czyli UV to pół/pół

    1. Davien

      Panie df, systemy aktywne uzywające lasera sa skuteczne przeciwko wszystkim IR więc i głowicę programowalna oslepią. Nie ma MANPADS z IIR i nie bedzie jeszcze długo, nawet USA się poddało z powodu kosztów opracowania takiej głowicy do Stingera. Aha ta górka w przypadku IR jest nierealna bo pocisk po prostu zgubi cel

    2. Fanklub Daviena

      Dziwne, ale pierwszy raz zgadzam się z Davienem! Wykonanie "górki" przez pocisk z MANPADS naprowadzany IR (niezależnie od generacji i typu detektora) jest obecnie nierealne. By wykonać "górkę" i zaatakować cel od góry (co w przypadku systemów z laserowym oślepianiem, jak trafnie, co dziwne, napisał Davien nic nie da - to działa bardzo prosto: błyśnij sobie przed oczami lampą błyskową a potem przez kilka sekund spróbuj ostrzelać cel... Będziesz wiedział dlaczego żadne matrycowe detektory na to też nie pomogą... To się w elektronice nazywa "wysyceniem łącza półprzewodnikowego"... Ale nie zdziwię się, jak w kolejnych generacjach rakiet IR pojawią się detektory promieniowania laserowego i naprowadzanie na ich źródło...) rakieta musi mieć "świadomość" 3D sytuacji, tymczasem głowica rakiet IR dostarcza informacji wyłącznie 2D - współrzędnych biegunowych celu, bez danych o jego odległości. Z danymi 2D możesz co najwyżej stosować jakąś "mądrą" (tj. z wyprzedzeniem) krzywą pościgową licząc (ale nie ma żadnej pewności) że cel jest bliżej niż zasięg rakiety, ale nie jesteś w stanie wyliczyć trajektorii innej niż bezpośrednia do celu. To nie rakieta z np. Buka czy S-300/400, która na podstawie danych 3D z radaru może być komendami datalinka poprowadzona trajektorią quasibalistyczną w pobliże celu i z bliskiej odległości, gdzie 3D już nie ma dużego znaczenia (stealth również...), użyć własnych sensorów. Bez danych 3D trajektorie przechwytywania inne niż "wzrokowa do celu" są niemożliwe.

    3. Covax

      Akurat są filmiki ja YT gdzie Grom atakuje "helikopter w zawisie" ( shilka grom na YT) po trajektori quasibalistycznej. Ale mniejsza z tym, pytanie co z naszymi wiatrakami Mi24

  4. Marek1

    Qrfffa -Rosjanie wyposażają w aktywne syst. obr. p. rakietowej swoje już od lat istniejące śmigłowce uderzeniowe, gdy my ich ... NIE MAMY. A nie mamy, bo "umysłowo sprawni inaczej" ludzie z IU/MON nadal nie są w stanie wygenerować wymagań dla śmigła uderz. Wiadomo tylko, że ma być zajebisty i świetnie ma się prezentować na defiladach ...

  5. dim

    Ale to nie tylko śmigłowce, gdyż takie rzeczy winny mieć nawet morskie kutry patrolowe. Ani nie potrzeba żadnego morskiego odpowiednika "wojny w Syrii", by to rozumieć. Można tylko uparcie zamykać dalej oczy i zamiast forsy na badania i jak najszybciej produkcję, wyrzucać ją jak w błoto np. na kolejne defilady.

  6. Ciszej nad tą trumną

    A jak tam wyposażenie Polskich helikopterów?

Reklama