Siły zbrojne

Rosyjskie Aligatory i najnowsze T-80 na Białorusi

T-80BWM
Autor. mil.ru

W mediach społecznościowych pojawiły się kolejne materiały wideo dokumentujące koncentracje rosyjskich wojsk u granic Ukrainy. Tym razem na Białorusi zaobserwowany został przerzut najnowszych śmigłowców uderzeniowych Ka-52 Alligator i świeżo zmodernizowanych czołgów podstawowych T-80BWM.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Wspomniane Ka-52 zostały zaobserwowane i nagrane przez licznych obserwatorów w rejonie Kalinikowicz w obwodzie homelskim w południowej Białorusi. Śmigłowce te dokonywały intensywnych przelotów połączonych z międzylądowaniami w terenie, a w ich towarzystwie znalazły się także śmigłowce uderzeniowe z rodziny Mi-24 i wielozadaniowe z rodziny Mi-8. Mowa o conajmniej kilkudziesięciu egzemplarzach tego typu maszyn. Równolegle w okolicach sąsiedniego miasta Mazyr zaobserwowano poruszające się w otwartym terenie czołgi podstawowe T-80BWM, najprawdopodobniej z 64 Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych z Kraju Chabarowskiego, która na codzień wchodzi w skład Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Co warte podkreślenia obszar koncentracji tego dużego zgrupowania aeromobilno-pancernego jest oddalony zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą oraz ok. 250 kilometrów od samego Kijowa. Zadaniem zgromadzonych wojsk naprawdopodobniej będzie odciąganie uwagi ukraińskiej armii od wschodniej części Ukrainy utrzymywaniem potencjalnego zagrożenia atakiem na stolicę tego państwa. Co warte podkreślenia jeszcze w czasie białorusko-rosyjskich strategicznych ćwiczeń wojskowych "Zapad-2021" intensywnie ćwiczono przeprowadzenie taktycznego desantu z powietrza z udziałem kilkudziesięciu śmigłowców transportowych i uderzeniowych. Dodatkowo rosyjski desant regularnie ćwiczy współdziałanie z poddoddziałami pancernymi w celu wykonywania szybkich i silnych uderzeń na potencjalnego przeciwnika.

Jeśli chodzi o sam sprzęt to modernizacja czołgu podstawowego T-80BW do standardu T-80BWM zakłada podniesienie zdolności bojowych tego czołgu oraz wydłużenie czasu jego służby liniowej. W tym celu czołgi te otrzymują: nowy pancerz reaktywny Relikt, wielokanałowy celownik działonowego Sosna-U, zmodyfikowany zapasowy celownik działonowego 1P67, nowy przyrządy obserwacyjny kierowcy TWN-5/TWN-5M, system ochrony załogi PKUZ-1Ak oraz nowy systemy gaśniczy i łączności. Według wstępnych planów do standardu T-80BWM ma zostać zmodernizowanych od 300 do 400 egzemplarzy tych wozów. Program ten jest jednym z trzech programów modernizacji rosyjskich czołgów podstawowych obok analogicznych programów modernizacji T-72B/T-72B1 i T-90/T-90A do standardów odpowiednio T-72B3M i T-90M.

Czytaj też

Ka-52 Alligator to jeden z najnowszych rosyjskich śmigłowców uderzeniowych zaprojektowany przez biuro konstrukcyjne Kamowa i produkowany przez Arseniewskie Zakłady Lotnicze "Progress". Jego produkcja rozpoczęła się w 2008 roku, a w służbie liniowej znajdują się od 2011 roku. Elementem wyróżniającym tej konstrukcji jest zastosowanie układu Kamowa czyli dwóch wirników w jednej osi obracających się w przeciwnych kierunkach (co wiąże się z brakiem śmigła ogonowego), a także nieklasyczny dla maszyn tego typu układ foteli pilotów obok siebie zamiast układu tandemowego. Charakteryzuje się także silnym uzbrojeniem w postaci armaty automatycznej 2A42 kal. 30 mm (zamontowanej na stałe na prawej burcie) oraz podwieszanych na sześciu zewnętrznych belkach podskrzydłowych systemów takich jak: wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Wichr i Ataka, kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze R-73 oraz kilku rodzajów niekierowanych wyrzutni rakietowych.