Siły zbrojne

Czołgi z klatkami, mosty i termobaryczne Buratino przy granicy z Ukrainą

T-72B
Rosyjskie czołgi podstawowe T-72B - zdjęcie poglądowe.
Autor. mil.ru

W mediach w ciągu ostatnich tygodni regularnie pojawiają się udokumentowane doniesienia o przerzucie i obecności rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego u granic Ukrainy. Na jednym z najnowszych filmików opublikowanym w mediach społecznościowych w kolumnie pancerno-zmechanizowanej zobaczyć można niezwykle ciekawą mieszankę wozów bojowych używanych przez rosyjskie wojska lądowe.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Wspomniany materiał wideo został nagrany z samochodu osobowego mijającego wojskowe pojazdy na drodze w okolicach zbiornika Biełgorodzkiego. To jezioro zaporowe jest położone na południe od miasta Biełogorod w południowo-zachodniej Rosji. Co warte podkreślenia, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ukraińskiej granicy i na północ od Charkowa. Obecnie zgrupowania różnego rodzaju rosyjskiego sprzętu wojskowego wzdłuż granicy rosyjsko-ukraińskiej w dowolnym jej miejscu nie są niczym zaskakującym, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Rosja zgromadziła w rejonie granic z Ukrainą (a także na Białorusi) około 150 tys. żołnierzy, z których znaczna część jest uznawana za gotową do podjęcia działań przeciwko Ukrainie. Ten konkretny przypadek jest jednak mocno interesujący ze względu na skład tej kolumny.

Zgrupowanie wspomnianych wozów bojowych otwiera wyrzutnia rakiet termobarycznych TOS-1A "Sołnciepiek". System ten służy do niszczenia zmasowanym ogniem rakietowych pocisków termobarycznych szerokiego spektrum celów i może służyć m.in. do wsparcia przełamania obrony przeciwnika. Zaraz za nim znajdują się cztery czołgi podstawowe T-72B - każdy wyposażony w improwizowane panele pancerza prętowego zainstalowane nad wieżą. Dodatkowo pierwszy z nich jest wyposażony w trał przeciwminowy KMT-6 zamontowany z przodu kadłuba.

Za nimi z kolei znajduje się wóż transportowo-załadowczy TZM-T od systemu TOS-1A oraz samobieżnych ustawiaczy min GMZ-3.

Czytaj też

Dalej na nagraniu widoczny jest kolejny T-72B z analogiczną osłoną przeciwko ppk oraz trałem przeciwminowym. Dalej znajdują się dwa specjalistyczne pojazdy inżynieryjne na podwoziu T-72 - czołg saperski IMR-2 oraz most czołgowy MTU-72. Za nimi z kolei stoi wóz zabezpieczenia BTS-4, który bazuje na mocno już archaicznym podwoziu z rodziny T-54/T-55. Według informacji rosyjskiego resortu obrony oficjalnie nie znajduje się już na uzbrojeniu rosyjskich wojsk lądowych. Na końcu kolumny kolejno znajdowało się dwa kolejne T-72B rozdzielone jednym bojowym wozem piechoty BMP-2, a za nim kolejne T-72B. Część z tych czołgów również miała pancerz klatkowy.

Czytaj też

Tak skonfigurowana kolumna wojsk pancerno-zmechanizowanych w rosyjskim wydaniu jest niezwykle rzadkim widokiem. Wszystko wskazuje na to, że jest to fragment kompanijnej lub batalionowej grupy bojowej skonfigurowanej pod wykonanie specjalnych zadań. Wysokie nasycenie specjalistycznymi wozami inżynieryjnymi pozwala na zapewnienie kompleksowego i wszechstronnego wsparcia czołgistom na polu walki. To z kolei świadczy o roli tego pododdziału, który może służyć do przełamania silnej obrony (przygotowanej inżynieryjnie), o czym świadczą pojazdy wsparcia.

Z kolei sama struktura może być najprawdopodobniej eksperymentem lub improwizacją do tego typu działań bojowych. Wyraźne widoczna jest także powszechność zastasowania "anty-Javelinowych" osłon na rosyjskich czołgach które są najbardziej narażone na atak ppk typu top-attack właśnie w strop wieży. Przeprowadzone w ostatnim czasie próby ogniowe z wykorzystaniem tego typu uzbrojenia i osłon przez ukraińską armię dowiodły jednak iluzorycznego poziomu ochrony, jaki zapewniają.

Komentarze (13)

 1. gerwazy

  Po mojemu to te klatki mają za zadanie poprawić samopoczucie tym młodym dzieciakom w środku i do niczego innego się nie nadają.

  1. Valdore

   @gerwazy, raczej przed niczym nie chronia, pociski jak Javelin czy NLAW pokonują je bez trudu, a standardowe ukraińskei ppk są naprowadzane w wiazce lasera z archaicznym SACLOS jak wszystkie pociski pamietajace ZSRS czy nowe Rosji.. Wiec też przed nimi ta klatka na wieży nie ochroni.

 2. CCCP

  Karma dla Javelinów ustawia się w kolejce ...

  1. Billabongpl

   Proste zobacz ile gruzu500 będzie do palenia i wywózki na wschód xD

 3. Eee tam

  Zamiast tych prętów lepiej by teciacki sprężynowymi materacami obłożyli co je jeszcze z Niemiec w 1945 zwieźli

  1. Tani35

   Wszystko jest dobre co robi robotę. Bo potrzeba jest matką wynalazku. Gdyby te daszki robiły robotę trzeba by wrócić do armat ppanc.

  2. Billabongpl

   Tani juz uzgodniliśmy że to nie działa opowiedz mi o tym jak ta rakieta zwalia przy ataku z góry hehhe

 4. Ech

  Widziliscie ten mem ? Putin o 3 w nocy budzi Szagoju i mowi "wstawaj zaspalismy. W Daily Mail pisze ze o 3 mamy atakowac"

  1. gregoz68

   Znam lepszy dowcip. Ten o strefach czasowych z kwietnia 2010 roku...

  2. Sailor

   Putin o 3:00 budzi Szojgu i się pyta. Słuchaj Siergiej o której mieliśmy atakować? No o 3:30, a co? To szybko odwołaj bo Amerykanie już wiedzą i zaskoczenia nie będzie, a i pogoń tych z FSB niech szukają szpionów bo nic nie można zaplanować w tajemnicy przed Jankesami.

  3. Hrabia Monte Christo

   To nawet nie jest śmieszne, im dalej trwa ta żałosna komedia w mediach (podawanie konkretnych dat i godzin ataku Rosji, cytowanie kolejnych "rewelacji" amerykańskiego wywiadu - który nota bene był w przeszłości tak "skuteczny i efektywny", że w 2014 r. prezydent Obama o zajęciu Krymu dowiedział się z ....CNN a i do tej pory nie USA nie znalazło w Iraku broni masowego rażenia o posiadaniu której przez Irak tenże wywiad zapewniał , autorytatywnych wypowiedzi pana L. Austina o listach Ukraińców przeznaczonych do eksterminacji, itd. itd.) tym bardziej przypomina to tragifarsę. (Ale pajacyki z "davienitowego towarzystwa" - teraz już na na "V" na "S" itd. łykają to dalej jak młode pelikany)

 5. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Te klatki na ich stronach internetowych poazywali już pół roku temu, jak tylko podano informacje o nabyciu Javelinów. Oprócz tego zaczęli przymocowywać doluf pręt na końcu którego była puszka, w której coś się żarzyło - podobno dla zmylenia Javelinów, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, by to było możliwe. Natomiast to dowodzi, że Rosjanie mocno obawiają się tych Javelinów. USA powinno jeszcze Ukrainie dostarczyć inteligentne miny przeciwpancerne.

  1. Tani35

   Dwa lata temu miały takie klatki tanki w poludniowym okregu wojskowym. Będzie skuteczne czy nie musi wyjść w praniu. To są płaskowniki nie pręty więc słabe to nie jest . Ale jak pisałem jeśli wytrzyma to rakietę to trzeba wrócić do armat ppanc.

  2. Czytelnik D24

   @Tani35 Płaskownik dla strumienia kumulacyjnego jest niczym kartka papieru. Pomijam już fakt że sama eksplozja inicjująca strumień kumulacyjny powygina tą klatkę co zresztą Ukraińcy pokazali.

  3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Te klatki nie chronią całego czołgu. A Ukraińcy też testowali, czy Javelin sobie z tym poradzi, więc chyba faktycznie chodzi o poprawę samopoczucia załogi, że tym razem to nie oni są jeżdżącą konserwą turystyczną. Będzie ciekawe obserwować jak radzą sobie z tym starsze wersje Javelinów - my mieliśmy dostać najnowsze wersje.

 6. Sidematic

  Klatki przeciwdronowe.

  1. Tani35

   Dronowe też, rakietę zatrzyma bo to nie jest kowalska robota. To jest najprawdopodobniej stal o podwyzszonej wytrzymalosci. Przed wykonaniem górki rakieta musi zwolnić więc pręty wytrzymają zatrzyma też granat mozdzierzowy. Ja myślę że ruscy to wyprobowali Javeliny mają wiec dla nich to nie problem. Bo te klatki są nie ad hoc robione to mi wygląda na produkcję fabryczna.

  2. Ziuta

   taka klatka nie ma szans zatrzymać Javellina bo już było sprawdzane. To może być na amunicję krążącą albo drony, a maks to może być próba zmylenia Javellina, żeby uderzył w nią zamiast w wieżę (ale to też wiadomo, że jest nieskuteczne). Wydaje się, że główną zaletą tej klatki jest więc placebo dla siedzących w środku żołnierzy modlących się o jej skuteczność (której nie ma jeśli chodzi o Javellina).

  3. Valdore

   Tani nie rozsmieszaj ludzi. Ile może ta klatka to boleśnie dla ruskich pokazał Javelin. bez trudu niszcząc i klatke i cel:)

 7. Xx

  Dla PL najkorzyatniekszym bylby atak rasPutina na ukr. On tej wojny nie bedzie w atanie wygrqc i kweatia czasu bedzie kiedy sie wycofa z podkulonym ogonem.w przypadku ataku roSSji na UKR pl zawsze bedzie wygrana

 8. JAGODA

  Niedźwiedź, co dotąd zżerał własne dzieci Krwią się zachłyśnie własną i upadnie. Ten niby „olbrzym” przed karłem z północy Drugi cios straszny z południa otrzyma, A smok ze wschodu dobije olbrzyma. Pokój się Boży ustali w Warszawie, Wielka w przymierzach, bogactwie i sławie Polska ku morzom granicami sięgnie. Dla tych co cierpią, przyjdzie dzień wesela, Dla tych co wątpią, dzień sądu i kary. Tak mówił Anioł i uleciał w gwiazdy A jam się ocknął na swoim klęczniku I jeszczem słyszał jak mówił z daleka: Niech się twój naród burzy nie ulęknie, Gdy Bogu ufa to w gromach nie pęknie. Ręka go Boża przywiedzie wśród nocy I zanim nadejdą dni lata gorące, W proch zetrze wrogów i wynijdzie słońce. Autor: Jan Cieplak – 1888 r.

  1. Ziuta

   to chyba w dziale bajek miałeś napisać

 9. Wicher99

  Myślę że gdyby doszło do wojny to Ukraina przegra w ciągu maksymalnie tygodnia. Ukraina już dzisiaj jest wstanie rozkładu, młodzi wyjechali na zachód a w państwie zostali emeryci.

 10. Antonioo

  Wygląda na to, że Putin planuje wymęczyć Ukrainę, nie atakując. A gdy będzie już wystarczająco słaba to dopiero zaatakować.

  1. Sailor

   Putin prawdopodobnie sam nie co teraz robić. Amerykanie idealnie co chwila wybijają go z rytmu. Zamiast do rozłamu w NATO doprowadził do konsolidacji jakiej nie było od kilkunastu lat albo i dłużej. Powoli zmienia się optyka postrzegania Rosji przez Niemcy. Szczególnie przez społeczeństwo, a za tym musi pójść postrzeganie przez polityków. Teraz co by Putin nie zrobił to i tak przegra. Pytanie tylko na ile jest hazardzistą aby zaatakować w pełnej skali? Może faktycznie wygrać ale równie dobrze może dostać takie barty, że jego reżim upadnie z dnia na dzień.

  2. Perun Shogun

   Pelna zgoda Zeglarzu! Niedawno USA wsponialo o zagrozeniu terorystycznym w Moskie na podobienstwo poczatku wojny Czeczenskiej. Wielbiciele Putina, twierdza, ze on to wspaniale rozgrywa. No chyba jednak nie. Zachod powiedzial ''Sprawdzam'' a tu chyba brak dobrych kart. Rosyjski bandyta grajacy w 'saloonowego pokera' na dzikim wschodzie moze odejsc upokozony... albo jednak siegnac po rewolwer. Jednosc zachodu i Ukrainy samej w sobie zmusza go do kalkulacji. im dluzej to potrwa tym lepiej dla wszystkich poza Putinem.

 11. Perun Shogun

  Gnomie, zeby to sie ziscilo to wiekszosc tu piszacych musialaby byc w rzadzie. Na co raczej sie nie zapowiada ;-) Jezeli sily polityczne Polski beda potrafily sie porozumiec ponad podzialami - to jest to mozliwe. Przyjecie na uzbrojenie F-16, Leopardow i Rosomakow oraz awanturnicze wyprawy u boku USA zmienily nasze Sily Zbrojne. Podobnie przeskok z 'Warszawy' na 'Generalow' Obecnosc wojsk USA nie tyle zwieksza nasze bezpieczenstwo co pokazuje politykom i dyletantom, ze to co w SZ mowiono od lat 90 to nie widzimisie a koniecznosc. Jeszcze kilka miesiecy temu lewica twierdzila, ze lepiej niz na Abramsy wydac kase na szpitale. To bylaby prawda, gdybysmy mieszkali w Brazyli. Niestety mieszkamy miedzy dwoma potegami. Moze to naiwne, ale wierze, ze Polacy potrafia osiagnac cos wiecej niz tylko przetrwac pomiedzy nimi. Dowoddem niech bedzie to, ze nigdy nie przestajemy narzekac- to znaczy, ze ciagle chcemy cos poprawic.

  1. Monkey

   @ Perun Shogun: Polaków stać na bycie silnym narodem w silnym państwie. Ale musimy zmienić mentalność pańszczyźnianych chłopów wiecznie zabiegających o czyiś nadzór. Kiedyś ZSRR, teraz USA. Nie mając szacunku sami do siebie nie będziemy mieli go u innych. Co zaś do wydatków na przysłowiowe szpitale zamiast broni to nawet będąc Brazylią nie wolno posuwać się tak daleko. Najlepszy przykład: Irlandia. Rosyjska słaba przecież marynarka wojenna postanowiła urządzić manewry w pobliżu irlandzkich brzegów i tamci jedyne co im przeciwstawili to protest rybaków… Dopiero wtedy Rosjanie zgodzili się przeprowadzić ćwiczenia nieco dalej od Irlandii.

 12. Perun Shogun

  Atak FR na Ukraine to skrajna glupota. Cokolwiek nie podejmie Putin - to zwyciestwo Polski. Roznica jest tylko porazka albo zwyciestwo Ukrainy. Utrzymanie status quo, to powolny i stabilny rozwoj Ukrainy. Najazd - to rozpad zwiazkow rosyjsko-niemieckich, oraz zgoda naszego spoleczenstwa na natychmiastowe zbrojenia. Silna armia to kolejne kiladziesiat/kilkanascie lat polskiego rozwoju az dojdziemy do poziomu, w ktorym Rosja bedzie mogla nam zagrozic jedynie bronia atomowa - co ostatecznie tez powinno byc rozwiazane, a my bedziemy mogli przejac paleczke rozgrywajacego bezpieczenstwo wschodniej i srodkowej Europy. Wiec jak brak wam rozumu - Rosjanie do boju!

  1. Gnom

   Przy jakości polskich rządzących to wizja rozwoju dzięki zbrojeniom nie będzie dotyczyć Polski ale raczej USA. Zresztą to stały sposób USA na rozwój - zobacz na procentowy wzrost wydatków publicznych na Pentagon i na inne dziedziny.. A co do przegranej Rosji - to już fakt, tylko kwestia kosztów tej przegranej. Wbrew pozorom dla Rosji, ale nie Putina i jego ekipy, szybka i ostentacyjna (pod kontrola OBWE) deeskalacja to nadzieja na szybki powrót współpracy ze światem i utrzymanie twarzy..

  2. Wojtek_3

   Pod warunkiem, że władzy w Polsce nie przejmie ugrupowanie progermańskie, bo Niemcy bez względu na zachowanie Rosji nie dopuszczą do samodzielnego rozwoju Polski widząc w tym konkurencję dla własnych wpływów w tej części Europy. A najgorsze jest to że będą to robili rękami sprzedawczyków, wmawiając ludziom że tak trzeba , to dla naszego dobra i tym podobne brednie. Silna Polska jest na rękę Amerykanom i państwom strefy zgniotu a nie koniecznie Rosji i Niemcom.

  3. Sidematic

   Zakupy z półki zza oceanu nie przybliżają nas do silnej armii ani o krok. Zacząć trzeba od całkowitej reorganizacji systemów dowodzenia, wyrzucenia starych oficerów i szkolenia młodych, rozwoju własnej bazy przemysłowej i BR. Inaczej to wszystko tylko pudrowanie trupa poprzez dokładanie mu brylantów gdzieniegdzie.

 13. Andrzej B.

  Myślę, że powinniście zaprzestać pisania o nieuchronnym ataku rosyjskim, a szczególnie podawaniu dokładnych dat. Należałoby raczej podać za i przeciw. Ciągłe pisanie o ataku powoduje znudzenie i bagatelizowanie problemu.