Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski samolot szpiegowski w Syrii. "Zwiad elektroniczny"

Samolot rozpoznania radioelektronicznego Tu-214R. Fot. Rimma Sadykova/CC BY-SA 4.0
Samolot rozpoznania radioelektronicznego Tu-214R. Fot. Rimma Sadykova/CC BY-SA 4.0

Rosja wysłała do Syrii najnowszy samolot rozpoznania elektronicznego Tu-214R, który dotarł do bazy Chmejmin przez Irak i Iran. Maszyna jest tak nowa, że nie ma pewności, czy została już oficjalnie przyjęta na wyposażenie Rosyjskich Sił Powietrznych. 

Jak podaje The Aviationist, rosyjski samolot szpiegowski przeleciał 15 lutego z lotniska w Kazaniu, przy zakładach KAPO (Kazan Aircraft Production Association) w których powstał, do bazy lotniczej Chmejmin w Syrii. Lot odbył się ponad Morzem Kaspijskim i przestrzenią powietrzną Iranu oraz Iraku.

Trasa była śledzona na bieżąco, gdyż maszyna miała włączony transponder podczas całego lotu i jej pozycje można było zobaczyć np. dzięki aplikacji Flightradar24. Z zapisu lotu wynika, że samolot krążył przez kilkanaście minut nad Morzem Kaspijskim na granicy irańskiej przestrzeni powietrznej. Może to sugerować, że Teheran do ostatniej chwili odwlekał zezwolenie na ten przelot. Maszyna ostatecznie dotarła do rosyjskiej bazy w rejonie Latakii.

Czytaj też: Rosyjski samolot szpiegowski wywołał alarm na Bałtyku

Samolot Tu-214R to jeden z dwóch egzemplarzy, zamówionych przez rosyjskie ministerstwo obrony, jest on następcą wysłużonych maszyn Ił-20, często obserwowanych ostatnio np. w pobliżu krajów bałtyckich. Tu-214R jest odpowiednikiem amerykańskich maszyn RC-135 i może służyć zarówno do zadań SIGINT (Signals Intelligence) jak też ELINT (Electronic Intelligence). Oznacza to zdolność do zbierania danych na temat wszelkich znajdujących się w zasięgu czujników sygnałów radarów, telefonów komórkowych, radiostacji pokładowych i osobistych, transponderów, czy innych źródeł promieniowania elektromagnetycznego. Dzięki temu Tu-214R jest w stanie wykrywać, identyfikować i klasyfikować wszelkie systemy elektroniczne przeciwnika i zbierać informacje o ich działaniu.

Bazę dla tej platformy rozpoznawczej stanowi jeden z najnowszych rosyjskich samolotów pasażerskich Tupolew Tu-204. W oparciu o płatowiec tego typu powstało jeszcze kilka „specjalnych” wariantów samolotów dla rosyjskich służb specjalnych i wojska. Jest wśród nich fotograficzny Tu-214ON „Open Skies”, retransmisyjny Tu-214SR i platforma łączności TU-214SUS oraz latające stanowisko dowodzenia Tu-214WPU, zamówione przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB).

Czytaj też: Rosyjskie lotnictwo otrzymało dwa samoloty Tu-214ON

Wysłanie samolotu rozpoznania radioelektronicznego Tu-214R do Syrii to metoda na sprawdzenie tego typu maszyny w realnych warunkach operacyjnych, ale też sposób ustalenia skuteczności systemów i środków przeciwdziałania przeciwnika. Jednocześnie Rosjanie uzyskają możliwość wykrycia i identyfikacji nie tylko bojowników Daesh działających w Syrii, o ile będą oni wykorzystywać środki łączności – od krótkofalówek i telefonów po radiostacje. SIGINT daje też możliwość identyfikacji oddziałów wspieranych przez Zachód, ustalenie ich pozycji, ale też tego z kim, jak często i z pomocą jakich kanałów kontaktują się.

Warto też odnotować, że prawdopodobnie ten sam samolot Tu-214R w czerwcu 2015 roku przeleciał z Kazania na Krym i z powrotem, operując wzdłuż granic Ukrainy. 

Komentarze (5)

 1. gosc

  Ten samolot szpiegowski ma radar na fale metrowe mogace bez problemy wykrywac amerykanskie samoloty stealth F-35. I o to chyba wlasciwie chodzi. Teraz F-35 nie beda zagrozeniem dla ruskich S-35.

  1. Davien

   A od kiedy na Su 35 i w głowicach rosyjskich rakiet zamontowano radary metrowe?

 2. Urko

  Samolot który w czerwcu latał na Krym to egzemplarz, o numerze burtowym 64511, ten sam który też w grudniu 2012 roku denerwował Japończyków, gdy latał wzdłuż japońskich wybrzeży. Pierwszy lot w wersji Tu-214R odbył w 2009 roku. Samolot który teraz przybył do Syrii, ma numer burtowy "RA-64514" i względnie niedawno (2011-14?) był przerobiony z modelu Tu-214SR. Między samolotami pozostały pewne różnice w wyposażeniu, głównie spowodowane różnym czasem skompletowania wyposażenia.

  1. Davien

   Na zdjęciu jest ten pierwszy.

 3. wiercipięta

  Oj ? PUTIN - jak ty nas zaskakujesz ? Czyżby ten upadający reżim nie chciał się poddać Amerykańcom i zachodowi . EMBARGO - ROPA - słaby RUBL - zgniła gospodarka ? No w jaki sposób to komentować - od miesięcy niektórzy forowicze zapewniali iż ta zgniła gospodarka padnie , by nie użyć niektórych zwrotów typu jakie używają olo,Davien ,rolo,kiks,bobek,tom . Nie wstyd wam że nas wprowadzacie w błąd . Lub nie chcecie przyjąć inną prawdę . Piszcie z sensem ?

  1. kpt.red

   Ależ drogi Wańka wszystko to prawda. Czy ropa nie jest tania? Czy Niedzwiedziew nie mówi że trzeba oszczędzać (tylko nie na armii)? Czy uważasz że stwierdzenie "„Tureccy i saudyjscy oficjele dobrze wiedzą, że w przypadku rozmieszczenia ich sił na terytorium Syrii, rosyjskie lotnictwo najpewniej je zbombarduje” – powiedział były szef FSB a obecnie deputowany Dumy Państwowej." jest prawdziwe.? Dokładnie tak jest z tym T-214 i całym kontyngentem ruskim w Syrii. To ucieczka do przodu obliczona na zwyżkę cen ropy i negocjacje min o sankcjach. Paka

  2. leming

   No dobra Józuś podałeś nam parę danych statystycznych ogólnie dostępnych. Ale dlaczego Rosja nie pada ?

 4. say69mat

  @def24.pl: Rosja wysłała do Syrii najnowszy samolot rozpoznania elektronicznego Tu-214R, który dotarł do bazy Chmejmin przez Irak i Iran. Maszyna jest tak nowa, że nie ma pewności, czy została już oficjalnie przyjęta na wyposażenie Rosyjskich Sił Powietrznych. say69mat: Zawsze w sytuacji kryzysu możemy poprosić o ... wsparcie. Można mieć nadzieję, że nie ... odmówią??? Tak na marginesie, dlaczego w naszym kraju, w kwestii obronności. Wśród elit politycznych, z niekłamanym wdziękiem prężą się ignorancja pospołu z dyletanctwem???

 5. maj

  Nasz, NATOwski to by był rozpoznania elektronicznego, a ruski jest szpiegowski.