Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski balon wleciał na terytorium Polski

Autor. Dowództwo Operacyjne/X

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o wleceniu w polską przestrzeń powietrzną rosyjskiego balonu z Obwodu Królewieckiego, który zerwał się z uwięzi.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że służby Federacji Rosyjskiej zgłosiły wcześniej polskiej stronie możliwość wystąpienia takiej sytuacji. Jak czytamy w komunikacie; „lot balonu, który przemieszcza się w przestrzeni powietrznej województwa warmińsko-mazurskiego w kierunku wschodnim, jest na bieżąco obserwowany przez stacje radiolokacyjne SZ RP. Obiekt porusza się z kursem, który wskazuje, że za kilka godzin opuści polską przestrzeń powietrzną. Balon nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców rejonu, w którym się porusza, a Dowództwo Operacyjne stale monitoruje rozwój sytuacji.”

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Patryk.

  Można przetestować nowy nabytek, szumnie nazywany samolotem bojowym FA-50 i zestrzelić balon. A nie zaraz, przecież nie ma uzbrojenia do FA-50. A na poważnie, to trzeba ten balon ściągnąć na ziemię. Nie powinien opuścić naszej przestrzeni powietrznej; tym bardziej, że leci na wschód i w końcu przejmą go sobie Białorusini/rus.

  1. gnagon

   podaj podstawę prawną zestrzelenia tego balonu

  2. Davien3

   @Gnagon naruszenie przestrzeni powietrznej Polski przez obiekt wojskowy wrogiego państwa, wystarczy czy dalej bedziesz.......

  3. Patryk.

   @gnagon, sam podaj mądralo.

 2. rwd

  Już zapewne główkują jak wyjaśnić dlaczego balonu nie zestrzelili. Ruskie rakiety manewrujące nie zostały zestrzelone, ponieważ przebywały zbyt krótko nad terytorium Polski, a balon zbyt długo?

  1. Solfernus

   A czym jak rakiet z USA nie ma i nie będzie!

  2. Davien3

   @Solfernus a to USA produkuje jeszcze stare AIM-9M?? Bo nowsze pociski są i beda w dużej ilosci wbrew marzeniom Rosjan.

 3. Seb66

  Żaden ujawniony balon NIGDY nie powinien opuścić polskiej przestrzeni. Mamy ponad 200 śmigłowców i liczne drony. "Zdjąć" go to powinien być "mały pikuś". Byle śrutówka rządzi !!! Nawet dubeltówka z grubym śrutem !!

  1. Davien3

   Seb tyle że balon może leciec znacznie wyzej od smigłowca

 4. gnagon

  ech czwororęczni, na razie nie ma stanu wojny między Polską ,a Rosją zatem loty cywilne nie są zakazane w tym loty balonów

  1. Davien3

   Loty cywilne obiektów latających Rosji nad Polska są zakazane bez specjalnego zezwolenia od najazdu Rosji na Ukraine, tak samo jak cała przestrzeń NATO czy UE.

 5. Był czas_3 dekady

  Strach pomyśleć co by media wypisywały na ten temat gdyby poprzednicy rządzili w dalszym ciągu :-(

 6. Wania

  Putin w trakcie wizyty u swojego sojusznika zobaczył jak kim pakuje swoje fekalia do worka i podczepia do balonu. Sam też w ramach gorących więzi zrobił to samo. Teraz Rosja testuje loty balonów bez ładunku i czeka na powrót wodza. Tu jednak fekalia pozwoliłyby ustalić, czy Putin jeszcze żyje i na co choruje. Więc chyba rozwiązania wielkiego sojusznika się nie przyjmą. Nawiasem mówiąc Korea Południowa pakuje w balony radia, a Korea Północna to co najlepsze.

Reklama