Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska eskadra lotnicza w Libii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało U.S. Africa Command (USAFRICOM), nowe dane wywiadowcze w postaci zdjęć satelitarnych dostarczają kolejnych dowodów na obecność i aktywność rosyjskich maszyn bojowych w Libii, które mają aktywnie wspierać rebeliancką Libijskiej Armii Narodowej (LNA) gen. Chalifa Haftara.

Na upublicznionych zdjęciach satelitarnych libijskiej bazy lotniczej al-Jutra znajdującej w centralnej Libii udokumentowano m.in. lądowanie jednego z bombowców Su-24, a także opuszczanie hangaru przez jeden z myśliwców MiG-29. Lotnisko to znajduje się obecnie w niewielkim oddaleniu od linii frontu.

image
Fot. USAFRICOM

Pentagon po raz pierwszy udostępnił materiał fotograficzny dokumentujący przerzucanie do Libii jako wsparcie dla sił gen. Haftara myśliwców MiG-29 i bombowców frontowych Su-24M już pod koniec maja br. Przebazowanie odbyło się w eskorcie myśliwców wielozadaniowych Su-35 należących do rosyjskich sił powietrznych. Widać na nich zarówno same maszyny w locie, jak i już po lądowaniu w bazie lotniczej w Libii.

image
Fot. USAFRICOM

Ujawnienie faktu dostaw nowych maszyn bojowych dla lotnictwa libijskich rebeliantów przez stronę rosyjską próbowano zamaskować oficjalnym i uroczystym przekazaniem tych samych samolotów na uzbrojenie syryjskich sił powietrznych kilka dni później. Według amerykańskich źródeł do Libii miało trafić łącznie 14 maszyn MiG-29 i kilka Su-24.

Według ujawnionych informacji MiGi-29, które pojawiły się w Libii, pochodzą najprawdopodobniej z 116 Centrum Przeszkolenia Bojowego w Priwołżsku, w obwodzie astrachańskim. Stamtąd zostały przerzucone do rosyjskiej bazy lotniczej Chmejmin, gdzie zostały całkowicie zamalowane ich oznaczenia państwowe i taktyczne, aby następnie trafić do ogarniętej wojną domową Libii. Analogiczną drogą przebyły najprawdopodobniej także dostarczone wraz z MiGami bombowce Su-24M. Stanowi to pogwałcenie embarga na dostawy broni do Libii, jakie zostało nałożone przez ONZ.

USAFRICOM potwierdził w ostatnim czasie fakt udziału tych maszyn w trwających w ciągu ostatnich kilku tygodni zaciętych walk w północno-zachodniej Libii. Świeżo dostarczone MiGi-29 miały wziąć m.in. udział w roli maszyn szturmowych w nalotach na siły Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) w rejonie miasta Syrta, o które toczono ciężkie walki. Pojawienie się kilkunastu nowych maszyn bojowych w lotnictwie rebeliantów stanowi znaczące wzmocnienie dla ich potencjału bojowego po serii ciężkich klęsk w ostatnich tygodniach.

Według amerykańskiego wywiadu maszyny te są pilotowane przez rosyjskich prywatnych najemników z tzw. Grupy Wagnera, którzy wspierają rebeliantów gen. Haftara. Zdaniem amerykańskich wojskowych zwiększa to diametralnie ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej i ataków na cele niemilitarne. Ma to być spowodowane potencjalnie mniejszym doświadczeniem (a co za tym idzie precyzji) w prowadzeniu misji bojowych ze strony prywatnych najemników, a także braku związania tradycyjnymi prawami prowadzenia konfliktów zbrojnych. Najemnicy z tzw. Grupy Wagnera mają działać w aż szesnastu państwach afrykańskich, z czego w Libii ma znajdować się ich ok. 2 tysiące.

Reklama

Komentarze (11)

 1. rob ercik

  pentagon, szkoda ze nie byli skuteczni w walce z wirusem …

  1. byli skuteczni.

  2. rob ercik

   Tja, ponad 120 000 martwych, ponad 3 200 000 zarażonych tylko w USA, bardzo skuteczni

 2. kuku

  Tak tylko luźno rzucę w przestrzeń że obecnie w Libii niwolnik kosztuje poniżej 200 dolarów. Może to nie zwiazane z tematem ale przypomne że mamy 21 wiek a za Kadafiego handel niewolnikami karany był śmiercią. Ot taki dodatkowy sukces interwencji członków NATO w Libii.

  1. Derwisz

   Przypominam ze dar el salam daje kwitnie a to od 600 lat bogata historia niewolnictwa dla świata arabskiego od Iraku po Jemen

 3. witek

  I bardzo dobrze bo utrą trochę nosa Turkom, którzy jawnie popierają ISIS

 4. Dawo

  Czy moderacja może usunąć raz , na zawsze z forum Daviena i tego drugiego świra- Funklub-a? Przecież to jawnie widać, że są opłacanymi trollami- a jak nie, to przepraszam ale jeden i drugi zaśmiecają swoimi dyrdymałami forum. Odechciewa się odwiedzać i wyrażać swoje poglądy.

  1. złośliwy

   Takich najszybszych zegarków zamontowanych w moskwiczach jest tu co najmniej dziesieciu.Przytulisko.

  2. F. Kiepski

   Bez nich było by tu nudno a tak przy piwku jak człowiek poczyta ich wypociny to się od razu humor poprawia.

  3. Napiszę wprost

   Lepiej bym tego nie ujął...

 5. dux

  Najlepsze to to ,że Amerykanie boją się ,że pilotowane przez grupę Wagnera samoloty będą bombardować cele cywilne i niemilitarne w Libii. Szczyt hipokryzji! Proponuję zobaczyć na necie filmiki jak Amerykanie bombardowali napalmem w Wietnamie wszystko po kolei.

  1. ubawiony

   Napalmem bombardowano dżunglę - takie duże niezamieszkanie obszary, gęsto porośnięte zielenią. Nic porównywalnego z oznakowanymi szpitalami organizacji międzynarodowych w Syrii bombardowanymi przez rosyjskie samoloty. Nie pół wieku temu ale obecnie.

  2. www

   Al-Rakkę bombardowali tylko Amerykanie i tam nie ostał się ani jeden szpital ....

  3. Davien

   W Rakce przz cały czas okupacji ISIS i podczas wielodniowych walk o miasto zgineło mniej cywili niz w Aleppo rosyjskei bomby zabiły dzieci poniżej 5-ego roku zycia wiec daruj sobie rosyjska propagande.

 6. easyrider

  Zbombardować "nieznanymi" samolotami, tak by kamień na kamieniu nie pozostał i udawać zdziwienie.

 7. ito

  No i sami siebie zaorali- albo samoloty rosyjskie, albo piloci z Grupy Wagnera- razem się nie da. Bo jeśli istotnie pilotami są najemnicy samoloty zostały przekazane Libijczykom i z Rosją mają wspólnego tyle, ze wzięła za nie pieniądze, a jeśli samoloty są rosyjskie to najemnicy nawet ich nie tkną. Swoją drogą- Rosjanie wezmą się za łby z Turkami w Libii. Fajnie.

  1. als

   Nie myślisz logicznie. Samoloty są rosyjskie i pochodzą z rosyjskich jednostek lotniczych. Zostały oficjalnie spisane ze stanu, więc nie są już częścią rosyjskiej floty powietrznej. Piloci są też Rosjanami, ale Rosja nie uczestniczy w konflikcie, więc nie mogą nosić rosyjskich mundurów. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby byli "czasowo urlopowani" ze służby w WWS Rosji.

  2. złośliwy

   Jest jeszcze jeden wariant - zgubili się w trakcie ćwiczeń i pomylili kraje jak na Ukrainie. Jeszcze zobaczymy w Libii trupy z rosyjskimi książeczkami wojskowymi...

  3. kurier

   Ach ta twoja biedna Ukraina ,z niezwyciężoną ukraińską armią zatrudnioną w Amazonie.

 8. orst

  "Zdaniem amerykańskich wojskowych zwiększa to diametralnie ryzyko ofiar wśród ludności cywilnej i ataków na cele niemilitarne" to jest hipokryzja sami morduja ludzi milionami a wypisuja takie idiotyzmy. A kto mordował Libijczyków podczas obalania Kadafiego, kto kazał strzelac do milicji na ukrainie, co amerykanie zrobili Syrii......

  1. złośliwy

   Chyba powinno być "kto kazał Berkutowcom strzelać na Ukrainie do demonstrantów"? To akurat wiadomo, bo po Majdanie ci bandyci odnaleźli się w Rosji. Przypomnij nam co Amerykanie robili w Syrii? Poza uratowaniem Asada poprzez wspieranie milicji YPG, które zniszczyły Państwo Islamskie.

  2. bf109

   No co? Poczytam uważnie, serio interpretacja świata poprzez rosyjską propagandę jest w jakiś surrealistyczny sposób fascynująca.

  3. Davien

   Libijczyków mordowali inni Libijczycy, Syria to wojna domowa wywołana przez Asada i Rosja mordujaca masowo cywili w Aleppo i Doumie, Na Ukrainie strzelał Berkut wspomagany przez rosyjskich terrorystów, to Rosja mordowała ludzi mil.ionami wiec zwyczajnie milcz,

 9. Pankracy

  Te 2 ruskie samoloty bez WSPARCIA i rozpoznania same nie,dadzą rady Jakie drony używa haftar?

  1. Vwd

   Rosjanie mają szczeście że Turcy swoje systemy plot rozstawili tylko wokół własnych oddzialow. Gdyby Hawki i Hisary poszły wraz z ofensywą GNA to już te Migi i Su zostałyby zestrzelone.

 10. Fanklub Fanklubika

  Rosja wtrąca się w sprawy Libi wbrew woli legalnego rządu, a tak zapomniałem legalność rzędu można poruszać tylko wtedy gdy jest on prorosyjski a jak nie jest to trzeba pisać że legalność nie ma znaczenia. Hipokryzja kremlinków granic nie zna, podobnie zresztą jak Rosja.

  1. płacz trollika rani serce

   Ale płacz, nawet tak żałosny na fakty nie ma wpływu.

  2. Fanklub Daviena

   "Legalnym" wg ciebie... Legalny to był rząd Kadafiego, co NATO nie przeszkadzało w napaści na Libię i zamordowaniu tego legalnego rządu... I to po tym, jak Kadafi wypiął się na Rosję, rozbroił i zaczął kumplować z Zachodem. Gdyby zachowywał się jak Kim w Korei Północnej albo chociaż jak Asad, to rządziłby do dziś! Bo USA napada tylko na słabych! A już na Iran czy choćby Wenezuelę się nie odważy. Mam nadzieję, że jak w USA wybuchnie Wojna Secesyjna v. 2.0, to Korea Północna i Iran zaczną dostawy uzbrojenia dla uciskanych Czarnych Braci walczących z rasizmem i faszyzmem i o wolność! Pozwólmy karmie działać! ;)

  3. michalspajder

   To,co napisales o wtracaniu sie Rosji w sprawy Libii dotyczy nie tylko Rosji i nie tylko Libii.Dotyczy wszystkich panstw,ktore uwazaja sie za mocarstwa i maja sile do kreowania swoich stref wplywow w panstwach od nich slabszych.Tak bylo od poczatku panstwowosci i tak bedzie po jej kres.To nie tylko Rosja...

 11. pytajnik

  Czyli mamy dwa samoloty czy to już eskadra ?

Reklama