Reklama

Siły zbrojne

Rosomaki na ćwiczeniach w Niemczech. 700 km marszu drogowego

 • Napis pod portretem Muhammad Mursi Mubarak - fot. tahrirnews.com
  Napis pod portretem Muhammad Mursi Mubarak - fot. tahrirnews.com
 • Image Credit: Defence24.pl
  Image Credit: Defence24.pl

Ponad 120 żołnierzy i 20 pojazdów wojskowych, w tym transportery Rosomak przemieszczono transportem drogowym z koszar 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie do ośrodka szkoleniowego armii Stanów Zjednoczonych w niemieckim Hohenfels - podaje kpt. Janusz Błaszczak z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Kolumna ponad 20 pojazdów – w tym 15 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak oraz 120 żołnierzy z 3. kompanii 1. batalionu Legionów pod dowództwem kapitana Michała Kostrubca wyruszyła z koszar wczesnym rankiem 7 kwietnia br. Po kilkunastu godzinach jazdy, czterech postojach i tankowaniu pojazdów kolumna dotarła do Hohenfels.

Pojazdy przebyły łącznie prawie siedemset kilometrów. Wezmą udział w szkoleniu w Międzynarodowym Ośrodku Szkolenia Poligonowego armii amerykańskiej (Joint Multi – National Readiness Center (JMRC)) w Hohenfels, w Niemczech. Wojskowi z Błękitnej Brygady - w ramach przygotowania do dyżuru w Wyszehradzkiej Grupie Bojowej Unii Europejskiej - wspólnie z żołnierzami amerykańskimi, bułgarskimi, węgierskimi, litewskimi, rumuńskimi i z kilku innych europejskich państw uczestniczyć będą w ćwiczeniu pod kryptonimem „Saber Junction-15”. Manewry potrwają do końca kwietnia - podkreśla kpt. Błaszczak.

Według informacji US Army w ćwiczeniach Saber Junction uczestniczy łącznie 4700 żołnierzy z siedemnastu krajów, w tym zarówno członków NATO - jak USA, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Turcja i Rumunia, jak i państw partnerskich, w tym Mołdawii, Szwecji czy Armenii. W manewrach nie biorą natomiast według dostępnych informacji udziału żołnierze sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Reklama

Komentarze (11)

 1. ehh

  Warto poćwiczyć stawianie mostów pontonowych przez Odrę. Ewakuacja byłaby sprawniejsza.

 2. emil

  Same głupie komentarze

  1. tomgru

   fakt

 3. m

  Rosyjscy desatnicy pod Brześciem i już się wycofujemy "strategicznie" do najlepszych przyjaciół Putina?

  1. jasio

   Ty czasami zastanawiasz się co piszesz czy tylko bezmyślnie przepisujesz teksty ze Sputnik News?

  2. Marcin

   Jak dla Pana przerzut 20 pojazdów i 120 żołnierzy to już jest "strategiczny odwrót", to ja gorąco radzę otworzyć słownik i sprawdzić znaczenie słowa "strategiczny".

 4. Dyktatus

  Pewnie trzeba ciągnąć ten wózek razem.

 5. Oj

  Jak to po kilkunastu godzinach dotarli do celu? Nie stacjonowali w Niemieckich miastach, nikt nie witał ich chlebem i wódką, nie organizowano festynów i wycieczek szkolnych zamiast lekcji, nie było telewizji,radia i prasy? " tosz to siok" powiedział by Pawlak. Tym właśnie różnią się ludy wschodu od kultury zachodu i nic tego nie zmieni. To po prostu zakodowane jest w genach i rozumach....

  1. lel

   No ze Szczecina to przejechali granice i autobahn do samej Bawarii .... 6 może 7h jazdy, a że Rosomak i 130 poleci to trochę ponad 600km nie stanowiło problemu. Plus to nie było propagandowe więc załogi nie musiały wystawać z włazów całą drogę, jak ci biedni amerykanie.

  2. oleum

   A skad wiesz, ze nie bylo?

  3. Wojtekus

   Widziales jak jechali amerykace przez Polske? Bylo to prawie po normalnemu ale dopiero w Czechach dostali prawdziwe mile powitanie. Ilosc ludzi znacznie przewyzszala przecietnych Polakow stojacych na poboczach. Wiadomo Czesi prowadzili akcje ladnego przywitania z powodu zapowiadanych bojkotow, ale widzac setki amerykanskich flag w tlumie ludzi bylo przyjemnie ogladac a u nas widzialem moze 2-3 flagi amerykanskie na calej dlugosci przejazdu i ogladalem kazdy film z przejazdu na youtube. Nalezy takze zwrocic uwage ze uzbrojonych amerykanow przejazdzajacych przez Polske pilnowanych przez uzbrojonych po zeby w kominiarkach naszych Zandarmow jadacych Honkerami rodem z trzeciego swiata. Amerykanie machali i sie usmiechali a Polacy szyby podniesli do gory i udawali ze niczego nie widza. Zadnego gestu, zadnego usmiechu, zadnego pozdrowienia, machniecia nic. Nawet jak im ludzie machali to nie reagowali. Wiec dokladnie jest to taka wschodnia, PRL-owska metalnosc. Przypominali nieco SS-manow minus estetyczne umundurowanie. W czechach nie widzialem uzbrojonych po zeby w Beryle Zandarmow ochraniajacych amerykanow. Dziwne to, ponoc ci amerykance przyjechali tu nas ochraniac ale my ochraniamy ich! Przed kim?

 6. patriota

  Jak dojadą bez awarii będą lepsze od Strykerów. Niektóre z nich kończyły marsz Dragonów na lawecie.

  1. Wojtekus

   Strykery sie psuly bo sa stare. Roski sa prawie fabrycznie nowe z minimalnym przebiegiem i zbudowane w innej technologi. Nie sadze ze beda z nimi zadne problemy na najblizsze lata.

 7. Weteran III RP

  Szkoda że jestem już w stanie spoczynku szczerze zazdroszczę tym chłopakom tych ćwiczeń.

 8. Neokles

  Wg polskiego MON przejazd miał pokazać Niemcom co ich czeka wrazie dalszej współpracy z Putinem. po III wojnie swiatowej Polska przesunie swoja zachodnia granicę na Łabę :)

 9. TTT

  Przyzwyczajają Niemców do widoku rosomaków. Jak już staniemy na nogi to standardowo się weźmiemy za plewienie muslimów z europy.

 10. hp7

  ci to akurat ćwiczą ucieczkę do raichu :D

 11. zadora

  Taki nasz Rajd Dragonów? Kwiatek do lufy wetknął im ktoś?

Reklama