Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wybierają...nazwy nowej broni Putina [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony prowadzi głosowanie na nazwy dla trzech najnowszych modeli broni strategicznej, które prezydent Rosji Władimir Putin zaprezentował w czasie tegorocznego przemówienia do federalnego zgromadzenia Federacji Rosyjskiej. Głosowanie odbywa się tuż przed wyborami prezydenckimi, planowanymi 18 marca - w rocznicę nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

Prezydent Rosji Władimir Putin w swoim przemówieniu wygłoszonym 1 marca 2018 r. do członków Zgromadzenia Federalnego, rządu, sądów najwyższego i konstytucyjnego, gubernatorów oraz przedstawicieli najważniejszych mediów żartobliwie zaproponował wymyślenie nazw dla trzech wymienionych przez niego, nowych systemów uzbrojenia:

 • rakiet manewrujących z napędem atomowym;
 • autonomicznych, bezzałogowych pojazdów podwodnych z napędem atomowym;
 • laserowych, mobilnych systemów walki.

Jak się okazało słowa Putina zostały potraktowane jak najbardziej poważnie i na stronie rosyjskiego ministerstwa obrony od razu zamieszczono ogólne informacje na temat systemów wraz z propagandowymi filmami o ich działaniu oraz zorganizowano miejsce, gdzie można było przekazać propozycje i oddać swoje głosy. Wszystko wskazuje na to, że efekt przerósł najśmielsze oczekiwania, a Rosjanie znowu osiągnęli sukces propagandowy. Tylko bowiem w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin w konkursie wzięło udział ponad pół miliona ludzi logując się na stronie resortu obrony z częstością dwadzieścia tysięcy osób na godzinę.

W przypadku rakiet manewrujących na pięćdziesiąt proponowanych nazw najwięcej głosów oddano na określenia: „Palmira” (Palmyra - nazwa miasta w Syrii, gdzie znajdują się sławne ruiny starożytnego miasta i gdzie w trakcie obecnej wojny domowej toczyły się ciężkie walki), „Impierator/Monarch” (imperator/monarcha), „Nieżdanczik” (człowiek działający z zaskoczenia), „Stalin”, „Batnik” (internetowa, rysunkowa postać postać żartobliwie wykorzystywana do oznaczenia rosyjskich patriotów), „Czebaruszka” (Kiwaczek – znana postać z radzieckich, animowanych filmów lalkowych) i „Alionuszka” (Alonuszka – postać osieroconej dziewczynki z rosyjskiej bajki i sławnego obrazu Wasniecowa),

W przypadku dronów podwodnych z napędem atomowym najczęściej pojawiały się nazwy „Karaś” (karaś), „Krakien” (kraken – legendarny, ogromny stwór morski podobny do kałamarnicy), „Jaź” (jaź – słodkowodna, żyjąca stadnie ryba z rodziny karpiowatych) i „Szieptun” (człowiek, który leczy zamawianiem, szepcząc zaklęcia).

Jednak według resortu obrony najbardziej „ostra konkurencja” rozgrywała się przy wyborze kryptonimu broni laserowej. Jak na razie na czołowych miejscach znajdują się nazwy: „Oftalmolog” (okulista), „Gorynycz” (żmij – skrzydlata, gadzia postać z rosyjskich/słowiańskich baśni, podobna do smoka), „Zajcik” („zajączek” – nazwa odbicia słońca na murach i ziemi), „Wij” (wij - zła postać z mitologii wschodniosłowiańskiej której oczy zabijają i są na co dzień zakryte ogromnymi powiekami i rzęsami) i „Wasylisk” (bazyliszek – gadzia postać z bajek zabijająca wzrokiem).

Głosowanie ma trwać do 16 marca 2018 r. Na dzień przed jego zakończeniem w przypadku rakiet manewrujących z napędem atomowym najwięcej ludzi głosowało na: „Palmira” - 23,75% głosów, później na „Impierator” - 20,53% głosów i „Nieżdanczik” z 18,44% głosów. „Stalin/Josif Stalin” otrzymał jak na razie 1.6% głosów.

Jeżeli chodzi o autonomiczne pojazdy podwodne z napędem atomowym to na pierwszym miejscu znajduje się „Szieptun” mający 33,24% głosów, na drugim: „Karaś” z 29,39% głosów i na trzecim „Kraken” z 14,83% głosów. W głosowaniu na nazwę systemu laserowego wygrywa „Gorynycz” (żmij) mając 32,63% głosów, przed „Oftalmolog” (okulista) z 18,91% głosów i „Zajcik” (zajączek) z 10,04% głosów.

Warto zwrócić uwagę, że 18 marca, w czwartą rocznicę nielegalnej aneksji Krymu w Rosji odbywają się wybory prezydenckie, mające według Kremla potwierdzić legitymizację Władimira Putina. "Głosowanie" prowadzone przez resort obrony jest więc chwytem propagandowym, mającym skłonić Rosjan do poparcia rządu. Należy też pamiętać, że zachodni eksperci mają duże wątpliwości, czy propagowane przez Moskwę systemy uzbrojenia istnieją lub są przydatne do użycia operacyjnego. Niezależnie od realnych zdolności, rosyjski resort obrony wykorzystuje ich potencjał w komunikacji strategicznej, w kraju.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Jozin

  Głupie zabawy przypominające polski konkurs na zmianę nazwy Walczący Sokół na Jastrząb...

  1. Wawiak

   No, akurat Jastrząb jest mniej pretensjonalny... IMO OC

 2. długoletni obserwator

  Rosja jest jak wielka rozgałęziona budowla, zbudowana na szkielecie z mitów i bajek. Wygląda groźnie, ale wystarczy jedno odpowiednie wydarzenie, takie jak swego czasu lądowanie niemieckiego nastolatka awionetką w \"pilnie strzeżonej najnowszymi systemami\" Moskwie na Placu Czerwonym, i już konstrukcja wali się.

  1. Yugol

   Tyle że awionetką nie zdobędziesz terytorium,wydarzenie czysto propagandowe.Zato pasażerowie Koreańskiego rejsowego samolotu z agentami CIA za steramy nie mieli tyle szczęścia

  2. Piotr

   wagnerowcy w Syrii też nie mieli jak się spotkali dużymi siłami z broną precyzyjną - darmowa lekcja latania :P

  3. Davien

   Oj panie Yugol tak kłąmac i sie zdemaskować kim naprawdę jesteś:)) No cóz ale Rosja ma długa tradycje w zestrzeliwaniu samolotów pasażerskich zaczynajac od 1939r i nie pierwszy raz zamordowała niewinnych cywilów.

 3. Palmel

  Bismarck kiedyś powiedział : Rosja nigdy nie jest taka silna ani tak słaba na jaką wygląda dwóch kaprali się o tym przekonało

 4. Gras

  Gdyby nasze PGZ potrafiło zbudować choć jeden typ takiej broni.

  1. robo

   Akurat produkcja takiej broni to nie zajęcie dla PGZ (czy też firm zbrojeniowych jakiegokolwiek szanującego się państwa) ale dla bajkopisarzy, utalentowanych twórców gier komputerowych i Wytwórni Filmów Animowanych w Bielsku Białej. Róznica polega na tym że ciemna większość narodu rosyjskiego to kupuje ...

 5. Hanys

  Nazwy dobre :) Zwłaszcza ten Kraken mi się podoba, idealnie pasuje. W ogóle pomysł z tym dronem podwodnym realizującym tzw. scenariusz Sacharowa jest strategicznie bardzo dobry. Największe miasta i główne ośrodki przemysłowe USA są na wybrzeżach to ich słaby punkt. Rosyjscy fizycy modelowali wybuch 2---megatonowej bomby u wybrzeży USA, wyszło im że kilometrowa fala zaleje amerykańskie miasta, co ciekawe ta fala miała dochodzić do połowy terytorium USA (polecam wywiad z prof. dr. Igorem Ostrecowem który już 7 lat temu o tym mówił w rosyjskiej telewizji) a przed takim dronem nie ma w ogóle obrony.

  1. Davien

   A odpowiedzią będzie tak z 400Minutemanów zamieniających Rosje w radioaktywny krater, istotnie opłącalna dla Putina wymiana:). Zakładając że to cos łatwe do wykrycia nawet z orbity w ogóle sie zblizy do wybrzeża USA i nie zostanie rozwalone długo wcześniej:)

  2. jerry

   Obrona jest na pewno. Wykrycie może być utrudnione.

  3. inżynier

   A nie słyszałeś tego Davien, że przez trzy miesiące rosyjska łódź podwodna siedziała u wybrzeży USA przy Florydzie w czasie manewrów amerykańskich. Łby tam poleciały bo pisały portale o tym.

 6. ryszard56

  a My za to mamy debaty ,nikt nam nie podskoczy

  1. jerry

   Dialog techniczny jest mocniejszy ;)

 7. miko

  zamiast lepszego zyia dostaja konkura na nazwy sprzetu wojskowego xd

 8. As

  Wladi to dobre na pocisk balistyczny. Leci gdzie chce i robi co chce, a świat może tylko noty protestacyjne pisać.

 9. Smiechow

  Właściwie nie ważne jak się broń zwie ,byle była w stanie unicestwić przeciwnika ..,oczywiście mam na myśli broń jako taką : ) Rosjanie powinni wypożyczyć piękne nazwy od amerykańskich operacji wojskowych takie jak np. \"Reluctant Necessity\" (Niechętna konieczność) ,\"Masher\" (Tłuczek) , czy nazwy kojarzące się nieco inaczej ,jak np. turecka \"Gałązka oliwna\". Prywatnie zaproponowałbym Rosjanom zmianę nijakiej nazwy \"Kindżał\" na bardziej poetycką ..\"Przyszła kryska na matyska \".

 10. Tratata

  Nazwy z bajek. Rosja caraz bardziej przypomina III Rzeszę - zamordyzm, militaryzm, coraz większe poczucie krzywdy w społeczeństwie.

  1. inżynier

   Zazdroszczę im tego wszystkiego.

  2. Bartek 1

   Wyobraźni w wymyślaniu nazw czy wyobraźni w wymyślaniu nie istniejącej broni?

  3. to smutny kraj

   U nich względny dobrobyt kończy się zaraz poza centrami największych miast, reszta wygląda jak Polska zaraz po komunie. I ta nachalna ogłupiająca propaganda. Wierz mi, nie ma czego zazdrościć.

 11. Willgraf

  Laser - Tamareczka albo Zoncik -parasolek Podwodny pojazd - Potwór z Bajkału albo Szczuka - Szczupak a pocisk manewrujący - strzała Arjów ....

 12. Davien

  Tia / Można wielogatunkowo opisać na konkurs piękności . Czy Putin jako prezydent dużego kraju wie jak zdobyć zaufanie i pokazać zachodowi jak nie należy karcić Rosjan ? Ostatnio pokazano słabość zachodu - ludność mimo wszystko pamięta życie za Jelcyna - a dziś ? Czy my potrafimy porównać ich życie ? A zabawki na pewno nazwią - ale nie ważna jest nazwa ale moc i cel tych grożnych zabawek ?

Reklama