Siły zbrojne

Rosjanie wdrażają "rakietowy" okręt podwodny. I zapowiadają kolejne

fot. mil.ru
fot. mil.ru

W stoczni AO „Admirałtiejskaja wierf” w Sankt Petersburgu uroczyście przekazano na rosyjskim siłom zbrojnym okręt podwodny „Wielikij Nowogrod” projektu 636.6 z napędem diesel-elektrycznym. Jednocześnie potwierdzono plan budowy sześciu takich jednostek, zdolnych do przenoszenia rakiet manewrujących dla Floty Pacyfiku.

„Wielikij Nowogrod” to piąty z sześciu zaplanowanych do oddania okrętów podwodnych projektu 636.6 typu Warszawianka, na którym została podniesiona flaga rosyjska. Każda z wyprodukowanych w Sankt Petersburgu takich jednostek jest później przekazywana do Floty Czarnomorskiej.

Według Rosyjskiego dowództwa floty: "ten nowoczesny okręt podwodny ma doskonałe właściwości użytkowe". W listopadzie przyjętych ma zostać "od stoczni AO „Admirałtiejskaja wierf” na stan Wojennomorskiej Floty diesel-elektryczny okręt „Kolpino”, szósty w serii”.

Przed załogami obu jednostek postawiono teraz zadanie przeprowadzenia szeregu testów i czynności przygotowawczych, pozwalających na bezpieczne przeprowadzenie „Warszawianek” na Morze Czarne do ich bazy w porcie Noworosyjsk.

W oficjalnym komunikacie poinformowano również: "Naczelne Dowództwo marynarki wojennej oczekuje od stoczniowców serii kolejnych sześciu okrętów podwodnych projektu 636.3, który zostaną docelowo zbudowane w celu uzupełnienia i odnowy sił podwodnych Floty Pacyfiku”.

Okręty podwodne projektu 636.6 mają wyporność podwodną około 4000 ton, poruszają się z maksymalną prędkością podwodną 20 w i mogą przebywać na morzu przez 45 dni. Ich najważniejszym uzbrojeniem poza torpedami jest nieujawniona liczba rakiet manewrujących i przeciwokrętowych systemu „Kalibr”. Załoga liczy „ponad 50 osób”.

Komentarze (7)

 1. endras1

  bez cenzury-właśnie twoja ukochana rosija zaproponowała Ukrainie sprzedaż gazu o 120 dol taniej niż do tej pory.Świadczy to o tym, że sankcje przynoszą spodziewany efekt.Więcej tej ruskiej propagandy chłopcy z kremla.

 2. bender

  bez AIP? Lipa :-D

 3. Naiwniak

  Biorąc pod uwagę, że mamy budżet wojskowy 8x mniejszy od Rosji, to powinniśmy z tego kupić jakieś 1/8 rosyjskich ilości łodzi podwodnych, odpowiedników Bujanów, Kalibrów, samolotów, satelitów, systemów opl, ppk itp. itd. I tyle mamy, prawda?

  1. Marek

   Odpowiedników Bujanów, które są pływającą wyrzutnią Kalibrów pozbawioną OPL raczej nie kupujmy.

  2. DDt

   Dlaczego sprezentować? Jak ze swoich to proszę sprezentuj im waść co się tobie żywnie podoba. Naszego budżetu w tym obronnego z taką wylewnością nie łącz. Każda pomoc ma swoje granice ...

 4. polak a nie ruuuski troll

  ruski troll - ktoś kto za pieniądze i na zlecenie atakuje przyszłe ofiary ruską ,,pokojowa" propagandą, proszę zauważyć że rosjanie nie polemizują z faktami, tylko atakują... na ukraińskich, białoruskich i litewskich portalach atakują polskę i polaków, wbijają klin gdzie tylko mogą, podają się za polakow i pisza ze celem polski jest atak na nich a tylko rosja moze ich uratować gospodarczo i wojskowo... cele ruskiego miru: 1. rosjanie tylko się bronią - na terytorium gospodarza. 2. usa i nato jest złem bo nie chcą koncertu mocarstw - stref wpływu czyli nowej jałty,tylko preferują kolektywne obronę wszystkich nawet małych, biedna rosja musi napadać innych bo się rozpadnie... ruski mir 3. co ruscy sadzą o polsce - wpiszcie dugin a polska...na początek gruzja, potem ukraina, kazachstan, białoruś, polska to wszystko jest dla nich rosja 4.mamy poczekać na swoją kolej, nikomu nie pomagać, wszyscy skłócenii w ramach realistycznej polityki płacić rosji najwyższe ceny za ropę i gaz, najlepsze to ile będziemy płacic kiedy będa dominować, poco budują ropociągi omijające europę środkową... dla Polski jedyną obroną jest międzymorze (1 Rzeczpospolita) a ruscy będą to niszczyć... atakujcie ukrainę a za dwa lata będziecie graniczyć z pokojową rosją...ruski mir to niewolnictwo, tylko silny się liczy i ma racje a reszta to biedacy... pomieszkajcie w rosji to zrozumiecie albo wejdzcie na ruskie strony

  1. polak a nie ruuuski troll II

   posłuchaj, żaden polak, powtarzam, żaden polak nie zaakceptuje kraju który faszystów stawia na bohaterów narodowych, to tak odnośnie atakowania Ukrainy, Ukraina jeśli chce byc państwem postrzeganym pozytywnie musi wyprzeć sie faszyzmu .... a nie gloryfikować go ..

 5. ???

  Czy wg. umów międzynarodowych można -takie rakiety manewrujace jakie zamierzamy kupić kiedyś do OP- zamontować na niewielkich statkach. I jaki jest ich koszt w stosunku do OP z Niemiec lub Szwecji? Jeśli można to powinniśmy takie rakiety kupić i dokupić do nich coś pływające i wycofywanego z floty np Australii. Male i średnio zużyte jednostki bez OPL by kiedyś z nich rakiety manewrujace zdemontować i postawić na pojezdzie lądowym.

  1. Qba

   Ale jaki sens ma pakowanie na statki będące łatwym celem?

 6. 50kopiejek

  I w ten sposób asymetryczną odpowiedzią zgodną z pomysłem adm. Gorszkowa Rosja pokazuje bezradność zgrupowań lotniskowców US Navy - teraz prawie każdy rosyjski okręt, nawet maleństwa mniejsze od 1000t, a nawet statki (wyrzutnie w standardowych kontenerach) dzięki rakietom Kalibr stają się systemem prawie strategicznym, do tego rozproszonym i niemożliwym do szybkiego zniszczenia w ataku uprzedzającym. I teraz USA nie będą miały innego wyjścia niż zmienić doktrynę z agresywnej na obronną, czyli tak jak Rosja, ku radości wszystkich miłujących pokój na świecie, bo nawet USA nie stać na równoczesne zbrojenia na atak i na obronę (dotąd koncentrowali się na agresji, szczególnie w siłach morskich).

  1. Polanski

   Ale ty mówisz o obronie przez atak. Mam rację?

  2. bolo

   Dzięki tym kalibrom i groźbom, że Rosja jest w stanie zamienić Amerykę w radioaktywną pustynię wkrótce nastąpi przyspieszenie rozwoju systemów antyrakietowych. W rezultacie za jakiś czas Rosja będzie mogła straszyć tylko Białoruś, Armenię czy inna Gruzję bo reszta będzie zabudowana tarczami antyrakietowymi.

  3. Pisar

   Za 50 kopiejek Aegis nie kupisz.

 7. Putinek

  Przydałoby się z 7 takich sprezentować Ukrainie. Byłby spokój na Morzu Czarnym.

  1. stachanowiec

   No nie wiem - 6 rosyjskich specnazowców w pontonie wystarczy na zdobycie ukraińskiej fregaty rakietowej, dlatego uważam, że z ukraińskim okrętem podwodnym poradziłoby sobie 12 rosyjskich nurków.