Siły zbrojne

Rosjanie przezbroili się z Toczek na Iskandery

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Wszystkie brygady rakietowe wojsk lądowych Federacji Rosyjskiej wyposażono już w zestawy taktyczno-operacyjnych rakiet 9K720 Iskander-M. Jest to więc finał rozpoczętego jeszcze w 2005 roku procesu zastępowania tym uzbrojeniem systemów 9K79-1 Toczka-U.

Ostatnią jednostką, jaka otrzymała Iskandery, jest brygada wchodząca w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego. Prezentacja jej nowego wyposażenia odbędzie się na poligonie Kapustnyj Jar. Odbywające się tam ćwiczenia są ponadto okazją do lepszego zapoznania się żołnierzy z wyrzutniami, pojazdami transportowymi i nowym sprzętem dowodzenia i łączności. Następuje również proces zgrywania pododdziałów brygady.

Jedna brygada ma na stanie 12 wyrzutni, 12 wozów transportowo-załadowczych, 11 dowódczo-sztabowych oraz kilkanaście wozów do zabezpieczenia eksploatacji.

Producent Iskandera, koncern Rostec, zamierza też przeprowadzić modernizację zestawu - w 2020 roku na wyposażenie ma wejść nowy, udoskonalony pocisk taktyczny.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.