Reklama

Rosja: czołgi T-80 idą do linii. Co z produkcją?

Czołgi T-80BWM mod. 2023.
Czołgi T-80BWM mod. 2023.
Autor. Rosyjskie Ministerstwo Obronny

Rosyjskie zakłady Omsktransmasz (część przedsiębiorstwa Uralwagonzadow) przekazały do wojska kolejną partię zmodernizowanych czołgów T-80BWM. Pojazdy otrzymały frontowe modyfikacje jak m.in. dodatkowy pancerz reaktywny i siatkowy.

Informacja dotycząca dostawy nowej partii czołgów T-80BWM z wojennymi modyfikacjami pochodzi z przełomu maja i czerwca. Jak widzimy na zamieszczonym na platformie X materiale wideo, pojazdy otrzymały klasyczne już daszki (ale w stosowanej od jakiegoś czasu nowej odmianie, która teraz zakrywa tylną niszę wieży oraz część stropu kadłuba). Czołgi mają także zwiększoną liczbę modułów pancerza reaktywnego. Brak informacji na temat wyposażenia pojazdów w zagłuszarki, jednak niewykluczony jest ich montaż już w samych jednostkach.

Reklama

Nie jest wiadome, z jaką wydajnością rosyjski przemysł wytwarza tę najnowszą wersję czołgów T-80. Trzeba pamiętać, że nie są to nowe pojazdy, a gruntownie wyremontowane i zmodernizowane T-80B/BW pochodzące ze składnic wojskowych (których nie przybywa). Oznacza to, że materiał bazowy w postaci skorup wspomnianego typu czołgów będzie coraz gorszy. Nadzieją dla Rosjan ma być powrót do produkcji od podstaw T-80, jednak to proces dalej odległy.

T-80BWM to najnowsza wersja czołgów z rodziny T-80. Pojazd wdrożono do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zaledwie kilka lat temu. Bazą do modernizacji są starsze wozy w wariancie T-80BW. Podniesienie do nowego standardu ma na celu zwiększenie zdolności bojowych w trzech podstawowych kategoriach: siła ognia, ochrona oraz mobilność. Nacisk położono także na zwiększenie świadomości sytuacyjnej załogi.

Czytaj też

Przewidziano montaż następujących podzespołów: nowego wybuchowego pancerza reaktywnego Relikt, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak, a także nowego systemu gaśniczego i łączności. Oprócz tego czołg otrzymał wzmocnioną jednostkę napędową o mocy 1250 KM, która zrekompensowała wzrost masy w wyniku dołożenia dodatkowego opancerzenia, a przy tym zwiększyła prędkość maksymalną na biegu wstecznym z 12 do 20 km/h.

T-80BWM model 2023.
T-80BWM model 2023.
Autor. Omsktransmasz
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (4)

  1. Chyżwar

    Co dalej z produkcją? Otóż prędzej czy później ją uruchomią bo z tymi czołgami będą mieli znacznie mniejszy kłopot jak z T-14.

  2. Extern.

    Chyba na kanale Andromeny na YT z pół roku temu widziałem materiał na którym było pokazane że Rosjanie próbują odtworzyć produkcję T-80, W pamięć wryły mi się próby odtworzenia formy odlewniczej do odlewania głównego bloku turbinowego silnika używanego w T-80. Wyglądało to mocno jak inżynieria wsteczna. Widocznie Rosjanie zaorali sobie te kompetencje równie skutecznie jak my z silnikami S-12U do czołgu PT-91, kiedyś produkowanymi w PZL-Wola.

  3. QVX

    Siłą i słabością T-80 jest silnik. Turbiny w przeciwieństwie do diesli nie były rozkradane (agregatu prądotwórczego np. do sprzedaży na wsie na Syberii z turbiną się nie zrobi tak łatwo, jak z dieslem), więc pozostał zapas. Ale dla odmiany są one mniej trwałe (realnie należy ocenić jakość produkcji i logistyki; w Abramsach należy pamiętać o dobrej jakości produkcji i perfekcyjnej logistyce US Army, a i jak ledwo osiągnięto średnią dla diesli), a przede wszystkim Rosja ich nie produkuje (jak dotąd były szumne zapowiedzi, które nie dały jednak uruchomienia produkcji). Dlatego też, jak skończą się działające turbiny z zapasów, to T-80 szybko wypadną z linii.

  4. DanielZakupowy

    A jak tam odtworzenie produkcji turbin gazowych z lat '70 do tych czołgów? Czy rosja już odkryła na nowo technologię sprzed pół wieku czy nadal walczy? XD

Reklama