Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odbierają kolejne BMP-2M

BMP-2M. Fot. kbptula.ru

Rosyjski holding obrony Rostec poinformował o przekazaniu rosyjskiej armii kolejnych zmodernizowanych bojowych wozów piechoty BMP-2. Mowa tutaj najpewniej o kilku-kilkunastu egzemplarzach.

Reklama

Co jednak najważniejsze w kontekście odbioru kolejnych BMP-2, proces remontów oraz ich modernizacji miał rozpocząć się w dodatkowym zakładzie zbrojeniowym. Zapewne oznacza to zwiększenie tempa prac nie tylko na wspomnianych pojazdach, ale także innych przywracanych do służby ze składnic wojskowych. Rosjanie mieli zwiększyć jakiś czas temu tempo napraw oraz produkcji nowszych BMP-3. Same BMP-2M wyposażone w moduł wieżowy Bierieżok to przykład budżetowej modernizacji, która w znaczący sposób poprawiła zdolności ogniowe pojazdy, jednak jego największą wadę w postaci słabej ochrony załogi pozostawiła bez zmian. Spowodowane to było chęcią zachowania pływalności wozu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

BMP-2M to zmodernizowany wariant rosyjskiego bojowego wozu piechoty BMP-2, której główną zmianą było zastosowanie nowego systemu wieżowego Bierieżok. Otrzymał on dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych ppk typu 9M133 Kornet-E naprowadzanych laserowo o zasięgu do 5,5 km. Uzbrojenie główne dalej stanowi armata automatyczna 2A42 kalibru 30 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kalibru 7.62 mm. Uzupełnieniem ich jest 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M. Według dostępnych informacji Biereżok może prowadzić ogień pociskami przeciwpancernymi w ruchu, co znacząco zwiększa potencjał tych pojazdów, w stosunku do istniejących BMP-2 wyposażonych w wyrzutnię ppk Konkurs/Fagot.

Czytaj też

W systemie wieżowym Bierieżok wprowadzono nowy system kierowania ogniem oraz przyrządy optoelektroniczne znacznie polepszające możliwości wozu w zakresie wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych zagrożeń. Wieża została dodatkowo dopancerzona. Jednak dale jest to ochrona niewystarczająca, nie zabezpieczająca załogi wieży przed różnego rodzaju działkami automatycznymi. Zmodernizowane wozy mogą wykorzystywać pociski rakietowe Kornet pięciu wersji — przeciwpancerne z głowicą tandemową 9M133-1 i 9M133-2 oraz trzy wersje termobaryczne do zwalczania siły żywej 9M133F-1/2/3. Oznacza to dużą uniwersalność w zastosowaniu wozu na różnych teatrach działań.

Czytaj też

Dodatkowo poprawiono mobilność wozu poprzez instalację nowego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23, o mocy 360 KM, który pozwala (przy masie pojazdu zwiększonej do 16 ton) na uzyskanie współczynnika mocy do masy na poziomie 22,5 KM/t oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h. zwiększono prędkość pływania do 7 km/h i zasięg do 600 km.

Czytaj też

BMP-2M Bierieżok.
Fot. Rostec

Komentarze (1)

  1. Monkey

    Kombinują jak koń pod górę😂Coś tam produkują, ale na szczęście do masówki im daleko👏🏻