Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odbierają kolejną partię czołgów

Autor. UralWagonZawod

Rosyjskie zakłady Uralwagonzawod poinformowały o przekazaniu do armii kolejnej partii czołgów T-90M oraz T-72B3M. Jak zawsze nie podano liczby dostarczonych pojazdów.

Dostawa czołgów T-90M miała odbyć się przed Dniem Zwycięstwa obchodzonym w Rosji 9 maja, zaś partia T-72B3M miała zostać przekazana tydzień wcześniej w dniu 1 maja. Nie zostały podane szczegóły procesu przekazania pojazdów, zarówno jeżeli chodzi o ich liczbę jak i ich wariant. Nie wiemy zatem, czy czołgi otrzymały charakterystyczne już osłony dodatkowe w postaci „daszków”, dodatkowych kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1 lub zagłuszarek. Jak dotąd Rosjanie mieli utracić na Ukrainie przynajmniej 88 czołgów T-90M (z czego trzy zdobyli Ukraińcy i 45 to strata bezpowrotna) według danych serwisu Oryx. W przypadku czołgów rodziny T-72B3 straty Rosjan na Ukrainie mają wynosić minimum 357 wozów, z czego przejętych zostało 77 egzemplarzy, zaś straty bezpowrotne wynosić mają minimum 232 pojazdy.

Reklama

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie „Proryw-3”. Poprawie uległy obszary takie jak siła ognia, ochrona oraz mobilność. Większość T-90M czołgów ma powstawać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90 oraz T-90A. Mniejsza część jest produkowana od podstaw.

Dotychczasowe uzbrojenie główne wymieniono na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz na stropie wieży umieszczono zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym. Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów wybuchowego pancerza reaktywnego „Relikt” na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz dodatkowym agregatem prądotwórczym (APU).

Czytaj też

T-90M nowszej serii produkcyjnej z dodanymi dodatkowymi metalowymi zasobnikami na wybuchowy pancerz reaktywny zamontowanymi na burtach kadłuba.
T-90M nowszej serii produkcyjnej z dodanymi dodatkowymi metalowymi zasobnikami na wybuchowy pancerz reaktywny zamontowanymi na burtach kadłuba.
Autor. Mil.ru/CC BY 4.0

T-72B3M to najnowsza modernizacja czołgów T-72 znajdujących się w rosyjskiej armii opracowana jako wariant rozwojowy modelu T-72B3. Uzbrojenie główne pozostało to samo i stanowi je gładkolufowa armata 2A46M-5 kal. 125 mm mogąca strzelać w tej wersji czołgu zmodernizowanymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9K119M Refleks-M. Sprzężony z armatą pozostaje uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Na stropie wieży umieszczony został wielkokalibrowy karabin maszynowy NSWT kal. 12,7 mm.

Reklama

Lepszą ochronę załodze mają zapewniać dodatkowe moduły pancerza reaktywnego Relikt, umieszczone na bokach kadłuba oraz wieży. Początkowo stosowano ich montaż w „miękkich” modułach wykonanych z zasobników materiałowych, ale po doświadczeniach na Ukrainie zrezygnowano z tego pomysłu. Oprócz tego przedział silnikowy został osłonięty pancerzem prętowym. Jednostka napędowa pozostała tożsama z wersją T-72B3 i jest nią silnik wysokoprężny W-92S2F o mocy 1130 KM.

Czytaj też

T-72B3M mod. 2023.
T-72B3M mod. 2023.
Autor. Rostiech
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. Tani2

    T-72B3M ? Nie to są produkowane T-72c czyli ,,s,, Uralwagonmasz nie reinkarnuje starych czołgòw wszystkie to nòwki . To powiedział szef wydziału montażu tej fabryki. Docelowo będzie tylko T-90m Dla mnie to logiczne nikt nie będzie się bawił w rozbieranie i piaskowanie starych kadłubòw. Aha,T-72B3M czy T-72 s to jest ten sam czołg ,technicznie to T-72B.

    1. skition

      A nasz szef fabryki powiedział ,że będzie produkował 100 BWP Borsuk.. Gadać każdy może ,choć fakt faktem złom jedzie na lawetach w kierunku Niżnego Tagiłu...Ciekawe po co jak to same nówki?

    2. Davien3

      Tani dla twojej zerowej wiedzy T-72S to małpia eksportowa wersja T-72B a z T-72B3M ma tyle wspólnego że podobnie wygląda:) Więc jak zwykle koszmarna wpadka. Aha T-90M to głównie poprzerabiane stare T-90A i sladowa nowa produkcja

    3. Tani2

      Davien dla twojej zerowej wiedzy B3M różni się tylko pancerzem prętowym czyli ulepszeniami poprawiającymi przeżywalność czołgu. Po za tym to stary T-72B,a T-90 to oznaczenie teciaka 72B z sko Sztora 1. Miał się nazywać T-88 ale zrobili z niego T-90. T-90s to wersja T-90 tylko z technologiami dopuszczonymi na eksport. T-90s produkowany dla FR to czołg ròwnoważnik technologiczny T-72B. Od razu wytłumaczenie mam w moim archiwum fotki sprzed kilku lat z produkcji teciaka 90 m i s. Części były inne bo elementy czołgòw dla Wietnamu były opisane kredą. Czyli logicznie są inne bo gdyby nie były inne nikt by je nie opisywał. Wynik Czołgi T-72B,T-90a,T-90 s i T-90 m to te same czołgi. Inny jest tylko T-90m3 bo ma spawaną wieżę. M trzy jest często opisywany jako Proryw 3. Czym się ròżni Proryw trzy od innych ? Ma agregat APU i kamery szt 4.

  2. user_1050711

    Montaż "blaszanego garażu" jest oczywistym dowodem klęski w pozyskaniu nowoczesnej ochrony aktywnej. Mimo dziesięcioleci prób i "produkcji" takowej w Rosji. Przed chwilą (dla pewności) przeglądałem znów greckie, tematyczne i widzę, że np. grecka/niemiecka EODH już od dwóch lat oferuje system, łatwy i szybki w monatażu, po 4-5 NIEZALEŻNYCH OD SIEBIE płyt na wieży np. Leoparda, każda z własnym milimetrowym radarem (co jest drobiazgiem, skoro technologia ta jest już także w detektorach ruch za 30 czy 20 euro), działających jak miny odłamkowe, według renomowanego producenta kasujących każde zagrożenie pola walki, w tym najnowsze podkalibrowe, prócz trafienia ciężką artylerią. Niemniej europejscy politycy wciąż tego nie kupują. To nie ich synowie walczyć będą w czołgach. Zobaczymy teraz na Eurosatory, czy to się zmienia ?

    1. Davien3

      user żadna obecna istniejąca ASOP nie ochroni przed Top Attack czy pociskiem artyleryjskim, tak samo jak żadna nie zadziała na drony A te greckie rozwiązanie to nie jest żadna nowość ale zwykłe rozwinięcie ERA Nie ma systemu chroniącego przed APFSDS a już na pewno nie zrobią tego żadne efektory odłamkowe A obecnie najlepszą ochrone przed APFSDS zapewnia ukraiński Duplet ale to ERA i do tego potwornie ciężki.

  3. Ma_XX

    wersja bez zamontowanego nad nim garażu blaszanego?

    1. radziomb

      garaż to była wersja testowa ;-) małoseryjna

    2. Komandos PCK Shev Valdore

      Podobne daszki widziane były na Merkavach.

    3. Davien3

      Komandos a na której Merkavie był postawiony blaszany garaz jak na rosyjskim czołgu ze nie mógł nawet ruszac wieżą za bardzo? Bo na Merkavach instalują daszki chroniące przed dronami "cywilów" z Gazy.

  4. radziomb

    80% nowych czołgów i BWP to te wyremontowane ze składów, magazynów głębokiego składowania. Wg zdjęć satelitarnych po 2 latach wojny połowa tych składów jest już opróżniona a wiadomo że pobiera się najpierw te w najlepszym stanie. . Czy to oznacza że za 2 lata skończy się łatwe źródełko i zaczną problemy?

  5. user_1050711

    I następna sprawa - przecież jakoś to wszystko, kur'de trzeba zamaskować ! ! ! Ponieważ nawet znakomity system, którym tu spamuję, nic nie poradzi na wykrycie przez drona i nakierowanie laserkiem na czołg pocisku 155 mm ! Przy tym AI w każdym droniku jest ante portas ! Czyli, że będzie to inwestycja na całe najbliższe dziesięcioleca, rozkładane "na przycisk" maskowanie czołgu, zupełnie zmieniające charakterystyki jego wykrywania. Jakieś proste, rozkładane urządzonka. Parasolka automatyczna do kupienia u Chińczyka, na bazarku, jest od 3 euro wzwyż, czyli to nie jest żadna szczególnie kosztowna idea... wymaga tylko myślenia i działania. A gdzie one są ? Nie widzę ! A nie maskujesz się, więc już nie nie żyjesz. Tylko, że jeszcze o tym nie wiesz.

  6. user_1050711

    Brak w opisie, a POWINNO BYĆ ! - zauważcie tę wysuwaną teleskopowo kamerę na "T-90M nowszej serii produkcyjnej". Może razem z anteną radiostacji kierunkowej, b.małej mocy ? Turcy zastosowali ten pomysł nawet w modernizacji najstarszych typów czołgów, tych z lat 60tych i 70tych. Świadomość sytuacyjna ! Skryta łączność ! Mało kosztuje, a radykalnie zmienia okoliczności.