Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie chwalą się wojskowymi robotami. Odpowiedź na sankcje?

 • Fot. US Air Force/Senior Airman Ian Dudley
  Fot. US Air Force/Senior Airman Ian Dudley

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że na poligonie nr 66 wojsk inżynieryjnych w podmoskiewskim Nikoło - Urjupino odbył się pokaz możliwości bojowych „robota - sapera” typu Uran - 6 i „robota – strażaka” typu Uran - 14. 

Wojskowe programy badawcze prowadzone przez rosyjskie instytuty były zawsze okryte wielką tajemnicą, jednak sytuacja po wydarzeniach na Ukrainie wyraźnie się zmieniła. Władze w Moskwie muszą bowiem udowodnić, że pomimo sankcji są zdolne do samodzielnego prowadzenia bardzo skomplikowanych programów zbrojeniowych. Pokaz robotów inżynieryjnych był częścią takiej polityki.

Uran-6

Na poligonie w Nikoło - Urjupino zaprezentowano przede wszystkim robota saperskiego Uran - 6, który jest obecnie również testowany w Czeczenii podczas oczyszczania lasów i ugorów z pozostałości wojennych. Ten „robototechniczny kompleks rozminowania” został opracowany przez biuro konstrukcyjne OAO „766 UPTK”.

Obserwację w Uranie - 6 zapewniają 4 kamery TV – fot. function.mil.ru

Jest to samobieżny, gąsienicowy, zdalnie sterowany pojazd o wysokości 1,4 m, do którego można podczepić pięć różnego rodzajów trałów połączonych z lemieszami. System sterowania jest skuteczny w zasięgu 1000 m, natomiast operator może prowadzić obserwację dookólną dzięki czterem wideokamerom rozmieszczonym na wszystkich bokach robota.

Pulpit zdalnego sterowania Urana - 6 – fot. function.mil.ru

Uran - 6 jest przeznaczony do zdalnego wykrywania, identyfikowania i neutralizacji ładunków wybuchowych o mocy do 60 kg trotylu, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa obsłudze. Niszczenie min i IED odbywa się: albo poprzez inicjowanie zapalników, albo przez działanie fizyczne z zewnątrz. W zależności od zamontowanego trału robot Uran - 6 waży od 6 do 7 ton. Zastosowano na nim silnik o mocy 190 KM, co pozwala na pokonywanie przeszkód o wysokości do 1,2 m i poruszanie się z prędkością do 15 km/h.

Uran - 6 może współpracować z pięcioma wymiennymi trałami - lemieszami – fot. function.mil.ru

Według oficjalnych informacji dotychczasowe testy prowadzone w Południowym Okręgu Wojskowym pokazały, że robot Uran - 6, w ciągu jednego dnia jest w stanie wykonać pracę pododdziału składającego się z 20 saperów ze skutecznością 98%.

Prototypowy robot saperski Uran - 6 o numerze 001 – fot. function.mil.ru

Rosjanie przyznali się, że jak na razie nie ma podobnych systemów na uzbrojeniu rosyjskich wojsk inżynieryjnych. Ich seryjna produkcja ma rozpocząć się we wrześniu br. a pierwsze dostawy będą mieć miejsce w 2015 r. Nadal będą również prowadzone badania robota testowego o numerze 001. Jego nowym miejscem działania mają być górzyste rejony Wiedenskoje w Czeczenii na wysokości około 1600 m. Do strefy działania sześciotonowy robot ma być przerzucony za pomocą ciężkiego śmigłowca Mi - 26.

Uran - 14

Przeznaczeniem robota pożarniczego Uran - 14 jest walka z pożarami w obiektach grożących zawaleniem lub wybuchem. Działko wodne pozwala na gaszenie ognia z odległości 50 m. Zbiornik na środek gaśniczy ma pojemność 2000 litrów, ale system można podłączyć do zewnętrznych źródeł wody (hydrant).

Dzięki systemom obserwacji w podczerwieni robot ma możliwość działania w zadymionych obiektach i obszarach, w bezpośredniej bliskości strefy ognia. Przy czym istnieje możliwość atakowania płomieni z góry, ponieważ robot ma hydraulicznie podnoszone ramie z działkiem wodnym.

Robot pożarniczy Uran - 14 współpracujący z robotem Uran - 6 – fot. function.mil.ru

Uran - 14 podobnie jak Uran - 6 nie został jeszcze wprowadzony na wyposażenie wojsk inżynieryjnych i jak na razie jest w fazie testów. Wskazuje się jednak na pilną potrzebę wprowadzenia tego rodzaju systemów – szczególnie w miejscach składowania amunicji i magazynach paliwowych.

Przyszłość robotów w rosyjskiej armii

Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę z konieczności wprowadzenia robotów do sił zbrojnych. Na przeszkodzie stoi jednak brak pieniędzy, kłopoty ze zdobyciem odpowiednich podsystemów (szczególnie jeżeli chodzi o systemy obserwacji i sterowania) oraz opór wyższego dowództwa.

Wychowani według starych zasad generałowie wątpią bowiem w skuteczność tego rodzaju maszyn ze względu na ich małą mobilność oraz długi czas przygotowania do działania. 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Piotr

  Ponad 90% strat bojowych NATO w Afganistanie to wynik wybuchów min i ładunków podłożonych przez talibów - widocznie Rosja potrafi wyciągać właściwe wnioski. Koncepcja pojazdu jest więc bardzo dobra - eliminuje / ogranicza straty ludzkie jednocześnie jest bardziej ekonomiczny / bezpieczny niż założenie trału przeciwminowego na czołg. Czy jest skuteczny to zapewne wykaże ilość kupionych sztuk do własnego wojska i na eksport - na razie to prototypy. A mędrkującym rusofobom przypomnę, że amerykanie latają obecnie w kosmos wyłącznie dzięki rosyjskim rakietom więc chyba nie tak do końca i nie w każdym przypadku rosyjska technika jest zacofana i nie w każdym przypadku USA jest the best

  1. Krzysztof

   uzupelnie tylko, ze wczoraj amerykanie to nawet i nie polecieli w kosmos dzięki radzieckim rakietom

 2. Bogdan

  Te "roboty" są bardzo podobne do sprzętu Chorwackiej firmy specjalizującej się w produkcji tego typu pojazdów - DOK-ING. Zerknijcie na krótki film z CNN (po angielsku), w którym mowa mi.in, że takie pojazdy zamówiła Rosja: http://edition.cnn.com/video/data/2.0/video/bestoftv/2014/07/31/spc-make-create-innovate-firerob.cnn.html Stronę firmy DOK-ING bez problemu znajdziecie w wyszukiwarce. Pojazd "pożarniczy" to MVF-5 na tronie DOK-ING a pojazd do rozminowywania to na moje oko MV-10. Nawet "pilot" do sterowania pojazdem pożarniczym jest taki sam - tylko w wersji Rosyjskiej pomalowany na zielono.

 3. wallander

  Sowiecki Robot Saperski, to zwykła minikoparka zaopatrzona w trał i Griszke ze zdalnym sterowaniem...

 4. Wilk

  Ruskie roboty to cyMborgi z nazwą WANIA T 101 i faktycznie to Wania nim kieruje od środka.

 5. Redrum

  Obawiam się, że prezentacja Uranów doprowadzi do zamknięcia japońskich instytutów robotyki. Nie ma już sensu nad czymkolwiek pracować.

 6. jang

  będzie miał na imię Gennadij .Od imienia wynalazcy marsz.Żukowa ,metody rozminowywania pól /w II Wojnie /przez zwarte szeregi własnego wojska.Popędzanego przez Oddziały Zaporowe NKWD

 7. AndyP

  Sądząc po zdjęciu nr 5 (w artykule) na zdjęciu nr 4 jest "strażak" nie "saper".

 8. Hans Close

  Niech kacapy zrobią najpierw jeden przyzwoity samochód osobowy. ;)

  1. Jacek

   A Łada Kalina zwana "Wiadrem"?

  2. Edek

   No właśnie, niech chociaż dorównają naszym Polskim samochodom osobowym.

 9. Baca1

  Taki tral jesli robot posiada naped wsteczny (a pewnie posiada) idealnie bedzie sie nadawal do kowchozu albo sowchozu jako sprzet do orania!

 10. bender

  Przypomina Bozene 5 ze Slowacji, ktora zreszta WP tez uzywa http://www.bozena.eu/bozena-5/

 11. suxs

  Tego typów robotów saperskich nawet my mamy całkiem sporo -w czasie służby w 1 Brzeskiej Bryg. Sap. widziałem u nas roboty saperskie od małych robotów, zdolnych do samodzielnego wjeżdżania po schodach budynku kompanii aż po zdalnie sterowane maszyny do trałowania pól minowych wielkości transportera opancerzonego.

 12. SS85

  z bou wygloada jak m113 czy naprawde ruskie nie umieja sami nic porzadnego wymyslic ?

  1. realizm

   Nie potrafią.

  2. totenkopf

   mnie to nie przypomina M113, za to przypomina mi radziecki ciągnik gąsienicowy, DT-75, szczególnie podobny wydaje mi się układ jezdny...

  3. fist

   Nie bredź - wygląd jest nieważny, liczy się skuteczność. Jak z jakiś względów pojazd ma przypominać kupę, bo podnosi to jego możliwości, to niech tak wygląda.

 13. Hehe

  Wyglada to jak marnego filmu SF z lat 60 tych prod. NRD

 14. czefr

  Wyglądją jak prototypy z II wojny światowej

 15. Obcy

  daleko zaszli,)) ja juz dawno widzialem podobne w norwegi iak przy drogach trawe kosza

 16. boleś

  Taaaa, roboty, a w środku pewnie siedzi dwóch iwanów i kręcą kierownicą. Już nie takie roboty światu pokazywali...

 17. olo

  Kolejne lanie wody i propaganda ruska. Jeszcze raz powiadam z tak małym budżetem i dużą 25 % korupcją to oni mogą utrzymywać harcerzy a nie nowoczesną armię taka jest prawda.

Reklama