Siły zbrojne

Rosja: zwodowano duży kuter hydrograficzny [FOTO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W Murmańsku, w ostatni piątek lipca, tj. 30.07.2021 roku zwodowano duży kuter hydrograficzny Grigorij Szadrin projektu 23370G.

Stępkę pod tą jednostkę położono rok wcześniej, 24 sierpnia 2020 roku w stoczni KAMPO w podmoskiewskiej miejscowości Oriechowo-Zujewo. Stamtąd zbudowaną jednostkę przewieziono na początku ubiegłego miesiąca9 lipca, do Murmańska, gdzie ją właśnie zwodowano.

W dalszej kolejności dokończeniem jej wyposażenia na wodzie zajmie się Murmańska Stocznia Remontowa. Natomiast wcielenie do służby we Flocie Północnej zaplanowane zostało na jesień tego roku.

Projekt hydrograficzny 23370G jest wersją kutra roboczego do prac podwodnych 23370 i 23370M (których zbudowano w KAMPO 15 sztuk). Kuter Grigorij Szadrin jest trzecią jednostką hydrograficzną. Wcześniej zostały zbudowane Michaił Kazanskij dla Floty Bałtyckiej w 2019 roku i Alieksandr Firsow dla Floty Czarnomorskiej w 2020 roku. Pomimo kłopotów Marynarki Wojenno-Morskiej Federacji Rosyjskiej z budową dużych okrętów bojowych, nadal odtwarzana jest flota małych jednostek pomocniczych (holowników, kutrów, hydrografów).

Jarosław Ciślak

Reklama
Reklama
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru

Komentarze