Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie samoloty wciąż nad Białorusią

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Sytuacja na zewnętrznej granicy EU coraz bardziej napięta: Rosja wysyła nad Białoruś bombowce dalekiego zasięgu, a w ramach „ćwiczeń wojskowych” także myśliwce – informuje w czwartek portal Zeit Online. Merkel odbyła drugą rozmowę telefoniczną z Putinem.

Po raz drugi w ciągu dwóch dni Rosja rozmieściła w przestrzeni powietrznej nad Białorusią samoloty bojowe, zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Ostatnio do ćwiczeń użyto dwóch bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 – pisze Zeit Online.

„Obserwatorzy postrzegają to jako sygnał poparcia Rosji dla swojego sojusznika w napiętej sytuacji na granicy z Polską” – dodaje Zeit Online. „Ministerstwo Obrony w Mińsku poinformowało, że dwa strategiczne samoloty myśliwskie Tu-160 wykonały serię lotów ćwiczebnych na terenie lotniczego poligonu Różańskiego (obwód brzeski, ok. 60 km do Białowieży w linii prostej - PAP). W ramach wspólnych ćwiczeń białoruskie myśliwce symulowały manewr przechwycenia”.

„Niech krzyczą i wrzeszczą. Tak, to bombowce zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, ale nie mamy wyboru” – powiedział Alaksandr Łukaszenka, tłumacząc obecność myśliwców jako niezbędnej odpowiedzi na napięcia na granicy z Polską i Unią. Jak dodaje Zeit Online, białoruskie ministerstwo obrony oskarżyło przy tym Polskę o „bezprecedensowe rozmieszczenie wojsk na granicy”.

„Kontrola migracji nie uzasadnia konsolidacji 15 tys. żołnierzy, a także czołgów, obrony przeciwlotniczej i innego sprzętu. Całość wygląda bardziej na formację grupy atakującej” – zaznaczyło białoruskie ministerstwo obrony. „Dlatego Białoruś musi reagować na sytuację, zarówno samodzielnie, jak i w ramach istniejących porozumień z naszym strategicznym sojusznikiem”. Jak informuje CNN, białoruski rząd planuje kontynuację wspólnych patroli granicznych z Rosją „regularnie".

Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, znajduje się obecnie na terenach nadgranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE – opisuje Zeit Online. „Unia oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód. W związku z eskalacją na granicy trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś. „Rosja stoi zdecydowanie po stronie Łukaszenki” – podkreśla portal.

W czwartek odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Putin-Merkel. „Wg Kremla, kanclerz Angela Merkel zadzwoniła do prezydenta Rosji Władimira Putina. Podczas rozmowy Putin miał opowiadać się "za wznowieniem kontaktów między państwami UE a Białorusią" w celu "rozwiązania tego problemu". Merkel także w środę (10 listopada) zaapelowała do Putina o wpłynięcie na Łukaszenkę” – informuje portal Merkur.

Także w czwartek federalny minister finansów Olaf Scholz (i najprawdopodobniej już niedługo nowy kanclerz RFN) zajął zdecydowane stanowisko w sprawie konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. „Łukaszenko prowadzi nieludzką grę o władzę kosztem ludzkiego życia” – powiedział Scholz podczas rządowej konferencji prasowej w Berlinie. „To musi mieć i będzie miało konsekwencje. Musimy działać z całą surowością przeciwko reżimowi Łukaszenki”.

Także federalny szef MSZ Heiko Maas potępił to „igranie bez skrupułów z ludzkim życiem” – donosi w czwartek dpa. „Winę za sytuację ponosi Łukaszenko i jego reżim. Dlatego trzeba wspierać Polskę wszelkimi środkami w sporze z Białorusią”.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. tylko pytam....

  Dwa "strategiczne samoloty myśliwskie Tu-160..".... "..Rosja rozmieściła w przestrzeni powietrznej nad Białorusią samoloty bojowe..." ..... kto to pisał ?!?!?!?!?!?!?!?!

  1. Andrzej polskiego brzegu

   ...takie czasy. Nocy listopadoweej. Ruscy "przegnali" brytyjskiego szpiega, blisko "ich" wyzwolonego Krymu. Zidentyfikowali go jako RC-135...w czwartek

  2. Fanklub Daviena i GB

   Brytyjczycy niech się martwią, by ktoś nie wyzwolił im Irlandii Północnej i Gibraltaru... :D

  3. Davien

   A co fanku, chcecie powtórki kleski z wojny krymskiej tylko na znacznei większa skale? Wasz problem, kupie popcorn i bede sie przygladał gonieniu Rosji za Ural.

 2. mgr

  mieszalismy sie w wewnetrzne sprawy białorusi w czasie wyborów prezydenckich to nam sie teraz odwdzieczaja

  1. Wania

   Tak. Mieszaliście się. Nawet Łukaszenka aresztował waszą grupę Wagnera, która potencjalnie miała go zgładzić.

 3. Andrzej polskiego brzegu

  Ruskie , Fanklubie/Wolf, RUSKIE bombowce przechwycili Wczoraj Brytani, w "pokojowej" misji zmniejszenia (!) emisji smrodu gazowego do atmosfery. Dopiero co podpisali nie karczowanie tajgi.

 4. Herr Wolf

  A amerykańskie nad polską i co to oznacza???

  1. BUBA

   @Herr Wolf - ty sie w sprawie Polski to mozesz ....

  2. Andrzej polskiego brzegu

   to taki herr hau hau, szczeka jak Fanklub, gdy to RUSSKIE bombowce Tu-160 przechwycili Belgowie, potem RAF!! Wczoraj!!!

 5. OBYWATEL

  JEDYNE WYJŚCIE ODSUNĄĆ ŁUKASZENKĘ OD WŁADZY.

  1. BUBA

   No to go odsun

  2. Reaper

   Dziękujemy za wyjaśnienie powodu dla którego mamy obecny kryzys na granicy.

 6. Mike Texas USA

  Jest film na Y tube jak rosyjski pilot leci w tym analogowym gracie bombowcu nad Bialorusia i używa linijkę suwaka. To jest komedia LOL.

 7. Juras

  Rozumiem ze tak lataja bo sie boja wyladowac …?

 8. Fanklub Daviena i GB

  No cóż: rosyjskie bombowce robią nad Białorusią to samo co amerykańskie bombowce nad Polin i Banderolandem: "prowadzą misję antyterrorystyczną i stabilizują sytuację w regionie"... :D

  1. Davien

   Dobre, rosyjskie bombowce poluja na rosyjskich terrorystów i białoruskich terrorystów Łukaszenki:)) dawno tak sie nie osmieszyłeś :)

  2. BUBA

   Bo na Uralu im to obce ...

 9. Grzegorz

  Proponuję wysłać na granice Frasyniuka, Jandę, Hołdysa i Kurdek szatan żeby zobaczyli dzięki komu mogą żyć w bezpiecznym kraju, prowadzić firmy, teatry oraz grać w reklamach play. Może wtedy zrozumieją ze to dzięki wojsku polskiemu żyją w bezpiecznym kraju i przestaną publicznie pluc na polski mundur.

  1. BUBA

   Tak bo w innym kraju juz dawno by bekneli ... I do tej pory nikt nie rozliczyl tych ktorzy rozbroili WP i zatopili PMW ...

 10. Władysław

  Może sojusznicy by przylecieli na F-22 z przyjacielską, rutynową wizytą?

 11. Levi

  To jakie te środki wsparcia? Kolejna antypolska rezolucja? Wypychanie naszych firm i pracownikow z unijnego rynku? Blokowanie środków?

 12. Jasiu

  Słowa, słowa i nic więcej. A interesy się kręcą wbrew wszystkim innym, byle Niemcy z Rosją kręcili lody.

 13. Wania

  Rosja to taki wioskowy bandyta. Wydaje im się, że świat ich się boi a tak naprawdę wszyscy się ich brzydzą.

 14. AA

  Na zastraszenie ue złom wystarczy oni tam są bardzo tchórzliwi

 15. Nielot

  "strategiczne samoloty myśliwskie Tu-160". Serio ? Masa startowa tego "mysliwca" to 275 ton...

Reklama