Siły zbrojne
Rosja rozpoczęła budowę badawczego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym
20 grudnia br. w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku z udziałem dowódcy rosyjskiej floty adm. Wiktora Czirkowa odbyła się uroczystość położenia stępki pod atomowy badawczy okręt podwodny proj. 09852.
Jednostka przeznaczona będzie do prowadzenia różnorodnych badań w odległych rejonach oceanicznych a także uczestniczenia w podwodnych akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Zdolna będzie ona do instalowania podwodnych urządzeń jak i ich późniejszych inspekcji, testowania nowych urządzeń naukowych i badawczych oraz monitorowania podwodnych magistrali transportowych.
W celu umożliwienia realizacji tak szerokiego spektrum zadań okręt ten będzie nosicielem głębokowodnych pojazdów ratowniczych oraz autonomicznych pojazdów podwodnych.
Projekt tej jednostki został opracowany przez biuro konstrukcyjne CKB MT Rubin z Sankt Petersburga w oparciu o projekt atomowych okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi proj. 949A (Antiej) do którego należał utracony w 2000 r. Kursk (K-141).
Ze względów ekonomicznych nie będzie to nowo budowana jednostka. Do jego konstrukcji zostanie wykorzystany kadłub okrętu podwodnego Biełgorod (K-139), którego stępkę położono pod numerem stoczniowym 664 w stoczni Siewmasz 24 lipca 1992 r. a jego stopień ukończenia określa się na 80 %.
(AN)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie