Reklama

Siły zbrojne

Rosja przyjmuje do armii nowy wóz rozpoznania skażeń

Wóz rozpoznania skażeń RHM-9 bazuje na podwoziu samochodu opancerzonego KamAZ-63969
Autor. Ministry of Defense of the Russian Federation, "Remdizel"

Przed końcem tego roku rosyjska armia ma otrzymać pierwsze wozy rozpoznania skażeń RHM-9 od firmy Remdizel, oparte są one o transportery opancerzone KamAZ-63969.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedstawiony na forum Armia 2022 wóz rozpoznania radiacyjnego, chemicznego i biologicznego oznaczony jako RHM-9 został osadzony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego/ samochodu opancerzonego typu MRAP KamAZ-63969 Tajfun-K. Wyposażenie pojazdu pozwala na rozpoznanie wielu rodzajów skażeń chemicznych/biologicznych i szybką ich analizę na podstawie danych przesłanych do stanowisk dowodzenia. Pojazd ten dodatkowo został wyposażony w bezzałogowy aparat latający pozwalający na rozpoznanie skażenia w terenie, operując na wysokości do 300 metrów w trzech trybach działania: automatycznego, półautomatycznego i ręcznego. Bezzałogowiec może operować na odległość nawet 25 km, co znacząco zwiększa możliwości rozpoznania skażenia przez załogę pojazdu.

Czytaj też

KamAZ-63969 to transporter opancerzony produkcji rosyjskiej o możliwości przewozu 12 ludzi, 2 członków załogi i 10 żołnierzy desantu. Jego opancerzenie zapewnić ma ochronę przed przeciwpancerną amunicją karabinową czy pociskami wystrzelonymi z wielkokalibrowych karabinów maszynowych kal. 12,7/14,5 mm. Dodatkowo ma ono wytrzymać wybuch 8 kg TNT pod kadłubem i 10 kg pod kołem pojazdu.

Reklama

Czytaj też

Na tym opancerzonym pojeździe można zainstalować zdalnie sterowany moduł uzbrojenia opracowany przez Chelyabinsk Electromashina OJSC, który można wyposażyć w różnego rodzaju systemy uzbrojenia jak karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, wkm Kord kal. 12,7 mm, a także granatnik automatyczny AGS-30.

Reklama

Komentarze

    Reklama