Siły zbrojne

Rosja: przedstawicielstwo ministerstwa obrony w Serbii?

BRDM-2MS. Fot. MO Serbii
BRDM-2MS. Fot. MO Serbii

Ministerstwo obrony Rosji otworzy wkrótce swoje biuro w Serbii — poinformowała agencja Reuters, powołując się na dokumenty rządu w Moskwie. Rosja w ten sposób chce zrobić kolejny krok w kierunku zacieśnienia więzów wojskowych ze swoim tradycyjnym bałkańskim sojusznikiem, mimo iż Belgrad stara się o wstąpienie do Unii Europejskiej.

W rozporządzeniu z 15 października podpisanym przez premiera Rosji Michaiła Miszustina stwierdzono, że szef biura w Serbii będzie pomagał w rozwiązywaniu wojskowych i technicznych kwestii, dotyczących współpracy rosyjsko-serbskiej.

Ministerstwo obrony Serbii oświadczyło, że „procedura prawna poprzedzająca zawarcie umowy” już się rozpoczęła. Umowa dawałaby rosyjskiemu przedstawicielowi w Serbii prawo do wizytowania serbskich jednostek, które używają rosyjskiej broni i sprzętu wojskowego, pod warunkiem uprzedniego powiadomienia i uzyskania zgody.

Jak podkreśla Reuters Serbia, która wykorzystuje głównie byłą rosyjską technikę uzbrojenia, zakupiła w ostatnich latach z Rosji myśliwce MiG-29, śmigłowce Mi-35 i rosyjskie transportery opancerzone.

10 października armia Serbii przeprowadziła też duże ćwiczenia szkoleniowe, demonstrując bojowe użycie broni rosyjskiej, w tym systemu przeciwlotniczego Pancyr. Zaprezentowano również drony bojowe, nabyte niedawno z Chin.

image
Reklama
Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.