Reklama

Siły zbrojne

Rosja nie zdoła sfinansować programu modernizacji armii

W ramach modernizacji rosyjska armia otrzymuje m.in. śmigłowce bojowe Mi-28N. Fot. mil.ru
W ramach modernizacji rosyjska armia otrzymuje m.in. śmigłowce bojowe Mi-28N. Fot. mil.ru

Rosja prawdopodobnie nie będzie w stanie zapewnić finansowania dla ambitnego programu modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych, między innymi w związku z sankcjami gospodarczymi i obniżeniem cen ropy naftowej – pisze The Moscow Times.

Jak donosi The Moscow Times, minister finansów Federacji Rosyjskiej stwierdził, że utrzymanie obecnego poziomu nakładów na obronę w dłuższym okresie czasu nie będzie możliwe. Oznacza to, że proces modernizacji rosyjskiej armii prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu, między innymi z uwagi na skutki wprowadzanych sankcji gospodarczych i zmian cen na rynku surowców energetycznych.

Władze Federacji opracowują kolejny 10-letni plan rozbudowy sił zbrojnych na lata 2016 – 2025. Pierwotnie zakładano, że resort obrony Rosji otrzyma środki w podobnej wysokości, jak w trakcie obecnie realizowanego programu na lata 2011 – 2020. Okazuje się jednak, że sankcje gospodarcze i spadek cen ropy mogą zmusić Rosjan do ograniczenia dynamiki modernizacji armii.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nominalne wydatki obronne Federacji Rosyjskiej mają zostać zwiększone w przyszłym roku o ponad 20 %. Dodatkowe fundusze mogą być przeznaczone na zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia, w tym dla wojsk pancernych i zmechanizowanych, a także na intensyfikację szkoleń i ćwiczeń wojsk. Na wyposażenie armii Rosji trafiają między innymi śmigłowce, zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe czy zaawansowane systemy kierowania ogniem artylerii, dostosowane również do współpracy z bezzałogowymi aparatami latającymi.

Zgodnie z danymi sztokholmskiego instytutu SIPRI w latach 2008 – 2013 Federacja podwoiła nominalne nakłady na obronę narodową. Po uwzględnieniu inflacji i zmian kursu rubla do dolara ich wartość wzrosła w tym samym okresie czasu o 38 %. Przekazanie dodatkowych środków do dyspozycji resortu obrony pozwoliło na realizację zakrojonej na szeroką skalę reformy sił zbrojnych, która miała na celu przede wszystkim podwyższenie zdolności bojowej. Według SIPRI w ubiegłym roku udział wydatków obronnych w PKB Rosji wyniósł 4,1 %.

Reklama

Komentarze (19)

 1. Sarmata

  Zastanawiające jak to właściwie jest z tą ich bronią jądrową. A właściwie ile jej pozostało. Czy aby nie jest tak jak w tej mądrości ludowej, " że ta krowa co dużo ryczy mało mleka daje",i takie pomachiwanie szabelką (czyt. bronią nuklearną) może się okazać pustymi frazesami. Przez lata skorumpowani wysocy rangą wojskowi rosyjscy mogli posprzedawać głowicie każdemu kto dobrze zapłacił lub po prostu zostały rozkradzione przez różnego rodzaju wpływowe siły. Wiadomo jest, że pies im bardziej się boi tym głośniej szczeka . I tak samo będzie w i w tym przypadku. Rosja za każdym możliwym razem, w kiedy czuje, że ucieka jej grunt pod nogami i brakuje jej odpowiednich argumentów dla swoich adwersarzy, swoje wypowiedzi posiłkuje wykorzystaniem broni jądrowej. A rzeczywistość może być taka, że wiele silosów jużod dawna stoi pustych.

 2. pawel

  z pewnoscia jest to ten typ prawdy którymi sie karmi zachód bo prawdziwych informacji o stanie swego budzetu raczej by nie nagłasniali ..

 3. sorbi

  I tak trzymać!! Sankcje przez kolejne 10lat nawet jak zwrócą na kolanach Krym!! Jeśli ma się problemy z finnsowaniem własnych armii (NATO-USA), a można osłabić w ten sam sposób armię agresora - rujnując jego gospodarkę - to niech tak będzie. Europa środkowa i wschodnia będzie bezpieczniejsza, jak sowieci cofną się technologicznie przynajmniej do końca XXw. i nie będą rozwijać. Kraje UE powinny mieć dożywotni zakaz eksportu wszystkiego, co może być wykorzystane w rozwoju armii i przemysłu - łącznie z maszynami i wszelkiej maści urządzeniami.

  1. Kkk

   Opinia z którą najbardziej się zgodzę

 4. Wojmił

  Ja się cieszę :)

 5. Polish

  Jak mówią że ich nie stać to znaczy ze ich stać, zobaczcie tępo przyrostu budżetowego Rosji oraz rezerwy w $, wykupione długi usa itp. Życzę im jak najlepiej niech nas uwolnią z tych rąk złodziei i krętaczy i okupantów EU.

  1. Jacek

   Nie no jasne. Tak jak poprzednim razem w 1945 zamiast tych bandytów Niemców przysłali nam ideowców.

  2. Garry

   "tepo" i wszystko w temacie ;) Tempo wzrostu gospodarczego spadło właśnie w Rosji do prawie do zera jakbyś nie wiedział, a rezerwy walutowe im topnieją, kapitał obcy odpływa, jest dokładnie odwrotnie niż napisałeś. Nie wiem czy wykupili jakieś papiery dłużne USA i czy jeszcze je mają, ale wiem, że Amerykanów ciągle jeszcze stać na wykupienie swoich długów, więc bym się zbytnio nie martwił.

 6. rg

  Ehh, żeby jeszcze wytrzymać 10-15 lat. Wtedy te setki rosyjskich samolotów i tysiące czołgów będą już zupełnie g...o warte. A nowe (nie mylić z nowoczesnymi) kupują już w ilościach "europejskich", po kilkadziesiąt sztuk. My natomiast możemy mieć wtedy w miarę nowoczesną armię. Plus do tego dobrze zorganizowana OT (marzenie).

  1. dede

   jeszcze napisz za co? Co roku do emerytur rolniczych, górniczych i mundurowych dokładamy kilka mld PLN. Za tą kasę można spokojnie przedłużyć życie wielu podatnikom którzy będą wypracowywać kase od której odprowadzi się podatki. No ale łatwiej wydać po 2tys extra miesięcznie kolesiom od palenia opon niż przeznaczyć je na diagnostykę i leczenie chorób nowotworowych (z nimi jest największy problem). i tak jest ze wszystkim. Wydaja kasy na pierdoły a na to co naprawde jest potrzebne to kasy nie ma. samorządowcy ograbiają budżety gmin i powiatów a jak wszystko pierd..nie to pójdą sobie na emerytury i będą mieli w d..ie długi które muszą spłacać mieszkańcy. Polska jest krajem głęboko chorym. Chorym na głupote jej obywateli którzy tolerują taką politykę ... aktywnie w niej uczestnicząc zresztą. Wieszosć Polaków ma wujka, teściowa, brata czy siostrę w tym budżetowym układzie dojenia koryta i mimo że wrzeszczą "kradną" to Polacy robią wszystko aby nic się nie zmieniło. jak wygląda modernizacja naszej armii? przecież to przez ostanie lata jedna wielka patologia i marnowanie kasy. Tym którzy sie cieszą z kłopotów Rosji polecam zajrzeć na własne podwórko. Bida z nędzą i nie zmienia tego fakt że ci co gardłują "rosja nie ma długów" nie wiedzą o czym piszą. Rosja ma takie same państwowe długi jakie miałaby Polska gdyby zadłużony był Orlen, Kghm czy LOt. Jak Lot padał to kto mu pomagał? general motors? Boeing czy polski podatnik dosypując kasę w tego trupa? Rosyjski dług zewnętrzny liczony jest w rzędach kilkuset mld $. To jest suma zobowiązań firm kontrolowanych przez państwo i samego państwa które ma ok 100mld$ długu. A poza tym już dziś widać ze Rosja nie zamierza prowadzić juz wojen w dawnym konwencjonalnym stylu tylko robi to w inny sposób nie wymagający nawet ataku z powietrza czy użycia zaawansowanej technologii. Co tam na Ukrainie posłali? Czołgi, btr, artylerię i to starczyło aby pokonac militarnie Ukrainę o której niejaki Kostrzewa -Zorbas pisał na twitterze ze wcale nei stoi na przegranej pozycji w starciu militarnym z Rosją. Rosja tak naprawde jeszcze na dobre nie weszła na Ukrainę w pełnym wymiarze a juz Ukraina nie ma czym walczyć mimo że to jeden z wiekszych producentów uzbrojenia. wygrała polityka po prostu bo nikt Ukrainie nie odważyl się militarnie pomóc. Tak może być i z pribałtyką i Polską mimo deklaracji Pipesa ze Putin nie jest głupi.. On moze nie jest głupi ale jest szaleńcem a głupi to są przywódcy zachodu którzy napompowali tego psychopate petrodolarami. Dokładnie tak samo wykarmili chińskiego smoka transferując tam cały przemysł i technologie zostawiając w UE bezrobocie. Teraz trzeba było wprowadzać sankcje co w konsekwencji utopi wzrost gospodarczy w UE. A to ze utopi przy okazji gospodarkę Rosji to już Putina problem. Już dziś widać ze tam wszystko ledwo sie trzyma przy tej cenie ropy i dolara. Za następne pół roku może być wesoło.

  2. rob

   Bardzo ciekawe podejście ale chyba nieprawdziwe.

  3. Qtas

   Co dziecino chcesz Moskala najechać? Sam, czy z Wujem Samem w koalicji? Pier....j się w czoło. Żal czytać te infantylne wypociny domorosłych strategów.

 7. Eldon

  Akurat Polacy powinni wiedzieć, że ocenianie ekonomii Rosji przez zachodnich analityków wg. ich standardów jest mało wiarygodne. Ruski człowiek jest w stanie przeżyć w takich warunkach, w jakich 90% przeciętnych zachodnich europejczyków by nie przeżyło. A ekonomia była w Rosji zawsze postawiona na glowie. Bonaparte i Hitler też myśleli że rzucili Rosję na kolana i dostali za to po nosie. Także pisanie takich artykułów przez Polaków jest bardzo naiwne.

  1. weres

   Jet w stanie... Podejrzewam że duży % Rosjan nie jest nawet świadomych ze jakieś sankcje go dotykają. Tylko to już nie są czasy kiedy komuś na zachodzi chce się kogoś zniszczyć. Tutaj chodzi tylo o to aby Rosję de facto rozbroić. Zniszczenie Rosji i wprowadzenie tam chaosu nie leży w niczyim interesie. Chodzi tylko o to aby Rosja nie stanowiła zagrożenia a jak tam sobie ludzie żyją to nikogo za bardzo nie interesuje.

  2. :)

   Eldon, z jednej strony tak, z drugiej strony Reagan Sojuza zadusił. Ich ekonomia zawsze była postawiona na głowi, ale nie od dzisiaj wiadomo, że stojąc na głowie, łatwiej się przewrócić. Więc owszem, nie można ich mierzyć swoją miarą, ale stwierdzenie, że prawa rynku ich nie dotyczą, jest naciągane - weszli na ten rynek, związali się z zachodnim systemem gospodarczym, więc są bardziej wrażliwi, niż ZSRR.

 8. Kitajec

  Radość z kulawej kondycji (?) FR może wywołać i taką refleksję: Nim co Putin za swoją narodową kasę trzyma to całe towarzystwo w kupie i za mordę. Gdyby to wszystko się rozleciało, nie powtórzył by się czasem wariant Iraku czy Libii, gdzie byle pajac z dmuchanej biedą republiczki wymachiwał by kodami do odpalenia rakiet nuklearnych co to mateczne Rosji mu w ręce wpadły? I to dużo bliżej niż dalej od naszych granic? Może i z tego warto wyciągnąć wnioski co by kolejny Kalifat nie ugasił satysfakcji uwalenia niedźwiedzia?

  1. :)

   Alternatywą jest "Russkij Mir", w zamyśle jego twórców "Od Lizbony, do Władywostoku" - słowa Jewo Wieliczestwa. Słaba Rosja to owszem bajzel i latające z ręki do ręki głowice i walizki atomowe. Jednak silna Rosja to supremacja Moskwy na terenie Europy Środkowej. Sojuz już raz się zawalił i jakoś nikomu to nie zaszkodziło. Zaczęło szkodzić dopiero, gdy pewien pułkownik KGB zasiadł na Carskim Tronie i zaczął konsekwentnie przywracać "Imperium Zła" do dawnej świetności. Zaszkodziło to Czeczenom, Gruzinom, Ukraińcom, a pośrednio całej Europie, którą Rosja oplotła swoimi rurami z gazem.

 9. kot

  Centrum sterowania strategicznymi rakietami atomowymi ZSRR. Sprzątaczka nieostrożnie postawiła miotłę, która przewróciła się i wcisnęła czerwony guzik. Oficer, który siedział przy guziku aż podskoczył i wykrzyknął: "Paszła w pizdiec!!!". Przerażona sprzątaczka zapytała: "Ja?", Na to on: "Niet, tolka Italia!"

  1. Zorro

   Jak nie znasz rosyjskiego to nie cytuj bo wychodzisz na głąba.

 10. pat

  Trafny artykuł. Ale słabość Rosji to również demografia. Przeciętny Rosjanin żyje 64 lata. W Polsce to blisko 73 lata. Alkoholizm i powszechna demoralizacja. Putin zupełnie zaniedbuje tego typu problemy. Sądzę, ze gdyby chociaż czasem zagrał w gry typu cywilizacja to miałby szerszą wiedzę niż po szkołach KGB, które zaniedbują siłę pozytywnego oddziaływania.

  1. jaan

   Oraz struktura narodowa. 50 mln to wielkorusi, reszta to potomkowie podbitych narodów oraz skolonizowanych krajów.

 11. aaa

  Panowie i Panie. Demokratyczna Rosja, kojarzy mi się z gangsterem, który zrobił gejowski coming out. To niedopuszczalne i niemożliwe.

  1. jaan

   Rosja jest na swój sposób demokratyczna. Jak popatrzysz na starożytną Grecję to będziesz miał ze dwa tuziny różnych faz i rodzajów demokracji. Jeden z nich pasuje również do Rosji.

 12. Gość

  Lepiej wzmacniać własną obronność, niż liczyć że ktoś osłabnie. Wiadomo jest powszechnie, że Rosjanie chleba nie będą jedli a na armię nie będą szczędzić.

 13. Piotr Kraczkowski

  Rosja musi podporządkować odrabianie zaległości wojska nakręcaniu koniunktury gospodarczej, czyli skoncentrować się na tych wydatkach na obronność, które będą tworzyć popyt, w tym popyt motoryzacyjny, na samochody osobowe i ciężarowe. To możliwe, bo przecież zadłużenie Rosji jest niewielkie, Rosja może sprzedawać złoża diamentów, złota itp. Z innej strony nie za bardzo może Rosja podnosić płace, bo płace muszą być na poziomie wydajności, bo inaczej doprowadzą do problemów Grecji. ___Rosja nie wie jednak, jak sytuacja rozwinie się w przyszłości, jak długo te sankcje potrwają. Dlatego bardziej opłacają się inwestycje w infrastrukturę cywilną, bo te w odróżnieniu do wojska, same się spłacają, np. most skraca drogę i oszczędza koszty paliwa. Dlatego oczekiwać należy wybiórczego odrabiania zaległości wojska oraz modernizowania infrastruktury cywilnej z naciskiem na naukę. Rosjanie nie są głupi tak jak oszczędzająca na nauce Polska.

  1. Saszka

   A co? chcesz zostać doradą Putina ? Wujek dobra rada się znalazł

  2. Jacek

   Już pierwszy twój komentarz wydawał mi się podejrzany ale ten jednoznacznie wskazuje na rusofilskie koneksje. Jak ci się Polska i "głupi" Polacy to wolna droga. Nikt tu po tobie płakać nie będzie. Poka.

  3. dede

   Nie oszczędzają na nauce? Wydatki na badania w Polsce to 0.95%pkb. W Rosji 1%. NIemcy ok 3. USA coś koło 2.5. Porównaj sobie teraz PKB Rosji i USA i odpowiedz ile Rosja wydaje na badania i rozwój. Polska jest relatywnie małym i niebogatym krajem. Rosja do niedawna była ponoć w g8 i aspiruje do roli światowego mocarstwa. Następny który powiela komunały o tym ze Rosja niewielkie zadłużenie. jak Rosnieft stanie się niewypłacalny i zachód zacznie domagać się egzekucji komorniczej to rozumiem Rosja machnie na to ręką i powie"a niech se bierom"? Nie, Rosja będzie spłacać długi rosnieftu bo tak jest logika zdarzeń i polityki. To państwowa firma i w dodatku strategiczna. Inwestycje cywilne? Niby jakie i z czego skoro cała technologię importują? Co za te ruble teraz kupią i w dodatku kto im sprzeda cokolwiek skoro oni nawet wprowadzili prawo wg którego rząd ma przywilej wprowadzenia cen urzędowych na towary czyli zamrozi ceny gdy mu się będzie podobało. TO kto przy zdrowych zmysłach kupi masło z 50Rubli do sklepu w którym państwo nakaże mu sprzedawać to masło po 20? TO jest księżycowa ekonomia. ps. inwestycje w infrastrukturę cywilną nie poprawiają PKB. Przekonała się o tym HIszpania i Grecja które budowały autostrady na potęgę. W dzisiejszych czasach pkb stymuluje produkt i usługa który można sprzedać. O giełdzie i tego typu historiach nie mówię bo to inna sprawa. W Rosji na dzień dzisiejszy aby założyć firmę to trzeba wziąć kredyt. Zajrzyj na strony banków i zobacz jak oprocentowane sa kredyy w Rosji a bedzie prawdopodobnie jeszcze gorzej. I masz odpowiedź na to jak bedzie Rosja inwestować w infrastrukturę cywilną bo kasa na nia tez nie bierze sie z Ksieżyca.

 14. Wender

  Dla mnie to mogą oni zbankrutować, kupimy Moskwę za 2 ruble... Byłby spokój.

 15. ursus

  Rosjanie są absolutnymi mistrzami propagandy i dezinformacji. Jeżeli dziś mówią, że ich nie stać, to znak, że już są gotowi lub niedługo będą. Nie wpadajmy w pułapkę rzekomego bezpieczeństwa i czuwajmy, bo nawet jeżeli coś się tam przeciągnie, to ich potencjał jest kilkakrotnie większy. Jak będą gotowi, to zajdą pod sam Atlantyk. Oni definitywnie nie budują armii pod kątem skłóconego NATO, ale pod kątem zagrożenia z Chin. "Nie wszystko złoto, co się świeci" - czyt. nie wszystko jest takie, jakie chcemy widzieć.

 16. olo

  25 % rozkradli jak podał minister sprawiedliwości FR a wojna na Ukrainie też kosztuje miliardy o sankcjach nie spominając bo te o braku dostepu do nowych technologi zatrzymie praktycznie rozwój sił FR. Ludzie z dużych miast w Rosji na dłuzszą metę nie wytrzymią spadku stopy życiowej do której byli przyzwyczajeni w ostatnich latach.

  1. asd

   To jest właśnie problemem dla nas bo głodny Rusek to głupi Rusek - jak Putin powie że głupi Rusek ma atakować i mordować bogaty i zgniły zachód to głupi Rusek zrobi to bez wahania.

  2. ja

   Dokładnie. Dodatkowo Rosjanie za dużo widzieli (tv, internet), za dużo bywali za granicą, żeby teraz dać się w dwa lata ogłupić. Nawet w Korei Płn. nie wierzą w propagandę.

 17. eilop

  niech te sankcje posiedzą tak ze 100 lat ;)))) Lepiej dla całego świata.

 18. kombrat

  Jak tak dalej pójdzie, to Rosja żeby mieć pieniądze na zwykłe funkcjonowanie, będzie musiała zacząć wyprzedawać mienie wojskowe lub prywatyzować fabryki.

  1. Paweł Piotr Z.

   Albo uciec do przodu tak jak zrobiły to Niemcy czy Japonia w 1939 -1942 r. Wywołać wojnę! wtedy wszystko się zmienia, a wystraszeni utratą wpływów i stanowiska przywódcy zachowują status quo.

 19. filo

  Rosyjska Duma właśnie zatwierdziła ustawę nieoficjalnie nazywaną "prawem Rotenberga" ( doradcy i zaufanego Putina). Ma ona umożliwić Kremlowi zajmowanie na terenie Rosji zagranicznych aktywów ( pieniędzy, środków trwałych, ruchomości) i przeznaczanie ich na rekompensaty dla rosyjskich oligarchów i ich spółek dotkniętych sankcjami zachodnimi. Już samo dyskutowanie nad taką kuriozalną ustawą wystawia wiarygodność Rosji na szwank. Podjęta decyzja, to wręcz bomba która eksplodując, spowoduje panikę obcego kapitału i odbierze na długie lata jakiekolwiek chęci do inwestowania w Rosji, a odzyskanie raz utraconego zaufania będzie niezmiernie trudne. Tym samym Rosja dla światowego biznesu przestała się liczyć, tracąc całkowite zaufanie i wiarygodność. To dalsza izolacja i koniec gospodarczy Rosji! Dla nas Polaków, to rewelacyjna wiadomość. To początek nieodwracalnego upadku Rosji. Kiedyś egoizm i partykularne interesy magnaterii polskiej zgubiły Rzeczpospolitą, dzisiaj egoistyczne interesy rosyjskich oligarchów, którzy przeforsowali taką ustawę, gubią Rosję. Mamy powody do radości, idę otworzyć szampana…

  1. Pawel

   Mysle ze bedzie innaczej i bardziej prawdopodobny wg mnie sa slowa Putina ktory stweirdzil ze izolacja bedzie szansa dla rosyjsckich przedsiebiorstw.Wyobraz sobie - masz zachodniego Mc Donalda ktory generuje zyski.NAkaz sprzedazy, kupuje ja rodzimy przedsiebiorca i kopiuje cala strukture organizacyjna, byc moze nawet marke. Po za tym zwrociles uwage na kapital zachodni - a co z kapitalem ze wschodu i poludnia??Czy Chiny sie wycofaly z kontraktu na kilkadziesiat miliardow dolarow na dostawe gazu?? A moze Indie sie izoluja od Rosjan??(faktem jest ze Rosjanie traca na kontraktach zbrojeniowych z Indiami na rzecz USA). Sankcje uderza w Rosjan ale nie przesadzajmy - to kraj TROSZKE wiekszy od Polski wspolpracujacy nie tylko z Zachodem.PZdr

  2. Darnok

   Nas - Polaków, powinien interesować przede wszystkim 1 000 000 000 000 (słownie: bilion) złotych długu publicznego, jaki zaciągnęli na konto naszych dzieci i wnuków sprzedajni idioci, a nie to, czy ruskich będzie stać na jabłka czy Mistrale i czy czosnkowi będą z nimi robić geszefty czy nie. W przeciwieństwie do Iwanów nie mamy tablicy Mendelejewa pod stopami ani nawet własnego przemysłu, ani też atomówek w silosach do "wymuszania" zapomogi. Większość zasobów wyprzedaliśmy już za bezcen, właściwie zostały tylko lasy... I taki stan rzeczy powinien ścierać szyderczy uśmieszek, bo Putin się pogrąża. Nie ma powodów, żeby wypić nawet "Sowietskoje Igristoje"...

  3. miki

   Niezwykle trafna analiza.To jest istotnie gwóźdź do trumny tego pseudo mocarstwa. Jeśli ktoś interesuje się geopolityką i ma nieco lat zauważy że kryzys Rosji zaczął się już w latach 80-tych i trwa po dziś dzień tylko ostatnio "ściany zostały pokolorowane" za sprawą wysokich cen surowców. Malując wykres o nazwie "Rosja" w lataqch 70-tych ubiegłego wieku mamy szorowanie po suficie, w latach 80-tych powolne zsuwanie się, lata 90-te to ostre tąpnięcie w dół , lata 2000-2010 wybicie do góry ale nie za sprawą reform i zdrowej prężnej gospodarki ,a wysokich do absurdu cen surowców. Na to wygląda że ta dekada może być jeszcze głębszym tąpnięciem niż wystąpiło w latach 90-tych ubiegłego wieku o ile tylko będą spadać długofalowo ceny surowców.A gorzej będzie dlatego iż wówczas cały Świat wspierał Rosję i starał się jej pomóc, był otwarty a obecnie i to za sprawą jej samej wszystkie ważne drzwi są zamknięte, a nawet jesli nie są to owa Rosja same je sobie zamyka, żyje jakby w innym Świecie, zupełnie wyalienowana i myśli że to się tak da oddzielnie, w kącie bez dostępu do innych super rozwiniętych rynków pokonywać dystans jaki dzieli Rosję do tego Świata, a prawda jest taka że się nie da:)

Reklama