Reklama

Siły zbrojne

Rosja kończy produkcję okrętów typu Warszawianka. Powodem sytuacja na Ukrainie?

fot. Minoborony.rf
fot. Minoborony.rf

Wiele wskazuje na to, że Rosja może wycofać się z produkcji okrętów podwodnych projektu 636 typu Warszawianka. Oficjalnym powodem decyzji ma być skupienie się na jednostkach nowego typu Łada (projektu 677).

Okręty podwodne projektu 636 typu Warszawianka (według NATO – typu Improved Kilo), są produkowaną z przeznaczeniem dla rosyjskiej floty wersją sławnych jednostek projektu 877 typu Paltus (według NATO – typu Kilo) – wykorzystywanych m.in. przez polską Marynarkę Wojenną.

Rosjanie poinformowali 8 grudnia br. że seria sześciu okrętów projektu 636.3 typu Warszawianka, budowana dla Floty Czarnomorskiej będzie jednocześnie ostatnią, jaka zostanie wyprodukowana dla sił morskich Rosji.

Wycofanie się z produkcji okrętów tego typu jest o tyle dziwne, że jeszcze w październiku br. były one oferowane przez Rosoboronoexport w czasie wystawy Euronaval w Paryżu. Oficjalnym powodem takiej decyzji ma być ocena, że jest to jednostka jeszcze efektywna, ale przestarzała. Według nieoficjalnych informacji działania Rosjan mogły zostać wymuszone przez problemy z częściami zamiennymi do Warszawianek, które prawdopodobnie w prawie 70% były dostarczane przez Ukrainę.

Reklama

Komentarze (4)

 1. rudi

  tjaaa, a wcześniej pisaliście że Rosja przekazała kolejny okręt projektu 636M Wietnamowi i kolejne są w budowie ! Co za bzdura że Rosja potrzebuje 70% części do OP z Ukrainy. Skończcie już z tą propagandą ukrofilską !

  1. rED

   Kolega wie co to "zapasy magazynowe"?

  2. pinokio

   masz racje .po przejrzeniu danych z rosji ,podaje ,juz 100 % silnikow do mi-8 produkuje sie rosja ,pewnie dlatego przestaly spadac ,silniki do ka -52 coraz wiecej w rosji ,zreszta w rosji ,systemy kontroli lotu rakiet ,zreszta motor sicz nie przerwal dostaw do rosji ,fachowcy uciekaja do rosji.

 2. noname11

  albo faktycznie przechodzą po prostu na nowsze okręty typu 677 będące zresztą rozwinięciem Warszawianki tak bardzo że w zasadzie nazwanie ich głęboką modernizacją okrętu 877 nie było by przesadą.

 3. czawo

  Bardziej prawdopodobne jest że mają nowszą technologię którą testują właśnie u wybrzeży Anglii a wcześniej Szwecji... na może czarne to ten sprzęt wystarczał ale na zachód potrzebna jest nowsza wersja "pokojowej" techniki wojennej

 4. nutapatriotycznonostalgiczna

  Szanowny autor stanowczo niedoszacował udziału ukraińskich części we wzmiankowanym okręcie. Według patriotyczno-nostalgicznych informacji wynosi on prawdopodobnie prawie 95%

  1. echo

   tiaaa, milion pięćset sto dziewięćset. Ukraina wiele rzeczy robi ale nie siał bym propagandy że 95% części do okrętów czy jak ktoś kiedyś napisał 95% części do rakiet produkuje się na Ukrainie. Skoro jest tak dobrze (na Ukrainie) to dlaczego jest tak źle?

Reklama