Reklama

Siły zbrojne

Rosja: kolejny batalion desantu przezbrojony

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, kolejny pododdział Wojsk Powietrznodesantowych SZ FR otrzymał batalionowy zestaw najnowszych wozów bojowych. Bojowe wozy desantowe BMD-4M i transportery opancerzone desantu BTR-MDM Rakuszka trafiły tym razem w ręce desantników z Pskowa.

Nowe uzbrojenie otrzymał kolejny batalion powietrznodesantowy ze składu 234. Czarnomorskiego Gwardyjskiego Pułku Desantowo-Szturmowego orderu Kutuzowa im. św. Aleksandra Newskiego z Pskowa wchodzący w skład 76. Czernihowskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej Czerwonego Sztandaru Orderu Dywizji Suworowskiej Zachodniego Okręgu Wojskowego SZ FR. Na początku br. analogiczny sprzęt odebrał inny batalion ze składu tego pułku.

Przekazanie nowych desantowych wozów bojowych odbyło się na ceremonii z udziałem zastępcy dowódcy Wojsk Powietrznodesantowych gen. dyw. Anatolija Konciewoja. W czasie uroczystej ceremonii przekazania nowego uzbrojenia załogi poszczególnych wozów bojowych dokonały oficjalnego odebrania 31 egzemplarzy BMD-4M oraz 8 egzemplarzy BTR-MDM Rakuszka, które pozwolą na całkowite zastąpienie dotychczas używanych, przestarzałych i wyeksploatowanych ich starszych odpowiedników — BMD-2 i BTR-D.

Wraz z otrzymaniem nowych pojazdów pułk przeszedł także pełną wymianę praktycznie całego uzbrojenia i wyposażenia. Dodatkowo cały personel pułku przeszedł dwumiesięczny cykl szkoleniowo-treningowy w 242. Centrum Szkoleniowym w Omsku w celu opanowania obsługi nowych systemów uzbrojenia i wyposażenia.

BMD-4M to najnowszy rosyjski bojowy wóz desantu, będący zmodernizowaną wersją BMD-4. Jego załoga składa się z trzech żołnierzy i może on przewozić do sześciu żołnierzy desantu. Silnik wysokoprężny UTD-29 o mocy 500 KM zapewnia przy masie własnej 13,5 tony prędkość maksymalną na poziomie 70 km/h przy zasięgu 500 km. Uzbrojenie główne składa się z armaty-wyrzutni ppk 2A70 kal. 100 mm, która jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm. Wóz jest w 80% kompatybilny z bojowym wozem piechoty BMP-3.

BTR-MDM Rakuszka to transporter opancerzony desantu, a także uniwersalna platforma mogąca posłużyć jako podstawa do wielu specjalistycznych wozów desantowych. Pojazd ten został zaprojektowany jako zmodyfikowana wersja bojowego wozu desantu BMD-4 ze zmodyfikowanym, podwyższonym nadwoziem i zmienionym kształtem przednich płyty pancerza. Załoga składa się z kierowcy oraz 12 żołnierzy desantu.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Admirał Gawrona

  A Polska ponad 130 kontraktów realizowanych w stanach nawet smar kupujemy od nich jakbyśmy własnego nie potrafili wyprodukować. Smar ze stanów, skarpety i farba do malowania koszar też ze stanów oczywiście na koszt podatnika taki nowoczesny offset. No i jeszcze jedna nowość to my płacimy za dzierżawę własnego gruntu najemcy a nie odwrotnie no tego jeszcze nie grali. Jak to mówią wilki morskie ahoj przygodo!

  1. mobilny

   ....a w tle ustawa 447 wszak ma darmo tu się nie ustadowią.... krzyżacy swoje wzięli....sowieci też....co wezmą ci?....

  2. Davien

   Mobilku o wy macie w tym Olgino tak sie demaskować żescie ruskie trolle to nei rozumiem:)

 2. Tiger

  Wy modrale powiedzcie mi skad maja technologie Rosjanie? A ze zachodu także bez technologi to oni nie mają nic narazie to powazne problemy maja z ropa ktora skazils rzeki

  1. Łowca trolli

   Tiger: "modrale"... "skazils"... Popracuj lepiej nad językiem polskim, a dopiero później spróbuj zabrać głos na polskim forum internetowym. Najlepiej jednak będzie, jak wrócisz tam, skąd przybyłeś i już więcej nie wracaj...

  2. No

   A ty ze Ukrainy?

  3. Szeny

   To jest rosja.ty masz swój kraj i swoje problemy i swój brud5.

 3. Ja

  Wszyscy sie przescigaja, taki sprzet a taki jest lepszy. Ten hamerykanski to super, ten ruski to blee. A nikt nie zwrocil uwagi, ze nazwa tego batalionu zajela 7 wersow!!! Chyba licza, ze jak wrog zacznie wymawiac ta nazwe przed atakiem to ruscy zdarza go pokonac w miedzyczasie pokonac.

 4. jancenty

  Imponujące 13,5 tony ! Czy konserwy z Lidla , Biedronki nie mają grubszej i bardziej wytrzymałej blachy ? W tym przypadku frazes "mięso armatnie" nabiera wymownego znaczenia.

  1. Fanklub Daviena

   Dobra januszu, a co mają amerykańskie, nie mówiąc o polskich, wojska desantowe? Humvee bez pancerza? Owszem, jest bez pancerza (nie tak całkiem: od przodu ppanc 14,5mm i 7,62 od boku wytrzymuje), ale lepiej taki niż zap... na piechotę, szczególnie przez strefę skażeń i uzbrojenie pozwala mu rozwalać Pumę, więc co daje lepszy pancerz Pumy? Brak pływalności i gorszą mobilność...

  2. Transformers

   Tylko że ta puszeczka zapewnia jako taką ochronę. Dobra mobilność i siłę ognia. Radzę ci użyć w końcu głowy bo ta służy do myślenia

  3. Bond

   Tak, tak rozwalać Pumę, dlaczego nie od razu Abramsa, co tak skromnie?

 5. Waniak

  O jak ruskie się cieszą z tego złomu, jak to nas zaraz rozjadą a póki co z donbasem sobie nie mogą poradzić i z AIDS...

  1. Wania z Wotoneża

   Głupotki piszesz dyniu,, oj głupotki

  2. No

   Z Donbasem, to sobie ukry nie potrafią poradzić

 6. Rakowiec

  Rakuszka szybsza po jeziorze niz rosomak Niespodzianka BŁASZCZAK

  1. mały-pływak

   Mają się ganiać po tym jeziorze?

 7. Desantowiec

  Psków to kierunek Litwy i Estonii

  1. Jabadabadu

   Jak ich rozjadą (szybko) to będą nas. Z czego tu się cieszyć?.

  2. Maxplus

   A na co komu wojna te szabelką wszyscy powinni zakopać

 8. Niuniu

  Te transportery mają być przerzucane drogą lotniczą. I to w sensownych ilościach. Dla tego nie mogą ważyć dużo i nie mogą mieć imponującego pancerza. Jak na pojazdy wojsk powietrzno desantowych to jest to wyjątkowo imponujący sprzęt o dużej sile ognia i super mobilności. Na dziś NATO nie ma analogów.

  1. Sdr

   NATO od dawna nie ma analogowe ;) Jakiś czas temu przeszli na cyfrowe rozwiązania :)

  2. prawdziwy fan p.Davien'a (?)

   Spokojnie, zmobilizowane grupy rezerwistow znających teren,uzbrojone w rgp, kbkakm, pewnie jeszcze w kbkakm gn,leśnicy, zapalency z prywatną bronią wyborowa,na WV transportersch i co tam będzie pod ręką urządza sobie polowanie.Nikt nie ma złudzeń, że będzie lekko.

 9. Fiodor

  Brawo Rosjanie tak trzymać...

  1. He he

   Pomyliłeś wyraźnie portale. TARGOWICA jest gdzie indziej!

  2. Wawiak

   Nie, nie. Niech ładują w wojsko jak najwięcej - aż im się państwo zawali, a ludzie wyjdą na ulicę protestować, bo nie będą mieli za co żyć. Widać wniosków z historii ZSRS nie wyciągnęli żadnych.

  3. Zorro

   Związek Zdradziecki się marzy. Już raz dostali w tyłek to niech Car Putin uważa niedługo porządzi .

 10. Zniesmaczony MONem

  W tym samym czasie Błaszczak chwali się p l a n e m zamówienia 60 szt bezbronnych Rosomakow-S. BMD4M ma działo 100mm z autoladerem, automatyczne 30mm, oraz może z lufy 100mm wystrzeliwac ppk Arkan o zasięgu 5500m, i penetracji 750mm. Po co im Armata? Po co im T72bm3, czy T90M?? Tylko tym desantem są w stanie wybić do nogi nasze czołgi.

  1. Ttt

   I nawet zmescili Toytoya tj. w opuszanym tylnym wlazie od wew strony jest z"deska"+chemiczna toaletka/zbiornik na

  2. kiełbasa doktorska-tego nie da się zjesć

   Guzik możecie i tyle.Zapomniałeś dodać że żołnierze w tej aluminiowej puszce za długo nie pożyją.No ale jak to w waszej tradycji stanowia wkładke mięsną.Szajs i tyle.

  3. mobilny

   Obaj pitolicie zupełnie bez sensu....

 11. Rexton

  A nasz MON nie chce lub nie umie (jeden czort, bo i tak nimi za to głęboko jak tylko mogę gardzę) kupić, nawet czegoś takiego jak Pegaz? Nowoczesnego granatnika ppanc, większej partii np. polskiej, dostępnej amunicji krążącej typu Warmate, które byłyby panaceum na takie pojazdy. I wiedząc, że Rosja na potęgę instaluje na każdym sprzęcie swoje ppk, to MON od 15 lat nie zainstalował Spike na n i c z y m co jeździ. I proszę mi tu nie "wyjeżdżać" z Rosomakiem-S, bo to tylko "busik" do przewożenia Spike, a nie wóz, na którym zintegrowany jest ppk. Jak tym nierobom : Klichowi, Siemoniakowi, Macierewiczowi i Błaszczakowi nie wstyd pokazywać dziś twarz??

 12. martin

  a u nas nie ma zdanych wozow bojowych. za to jest moszebacher i s447

 13. MobilnyPL

  ....drodzy bracia szlachcice....problem w tym że to jest wzmocnienie jednostek desantowych....i nie ma się co cieszyć a raczej martwić powinniśmy....

 14. Śliwka Estonka

  No to teraz wiadomo czym przepłyną jezioro Wuecej javelin proszę

 15. jancenty

  Imponujące 13,5 tony ! Czy konserwy z Lidla , Biedronki nie mają grubszej i bardziej wytrzymałej blachy ? W tym przypadku frazes "mięso armatnie" nabiera wymownego znaczenia.

  1. ABCD

   @jacenty - żołnierze Polscy za to na rowerach będą zapylać ....desantem na linię frontu ?

  2. Marek1

   Jasne, tylko pomnóż te konserwy x np. 400 szt(w dywizji), i przeciwstaw tej zionącej ogniem masie naszych szwejków z WOT, czy nawet ze zmechu ze swoimi paroma Spikami, kilkunastoma RPG-7 i Rośkami na batalion. Co z tego, ze desant poniesie duże straty ? Reszta ocalałych BMD-4 rozstrzela/rozjedzie obrońców. Rosyjska koncepcja użycia wojsk pow-des(WDW) przewiduje, że operacja jest udana, gdy straty NIE przekraczają 30-40%, a zadanie udało się wykonać. Dyletanci ciągle zapominają, że ILOŚĆ to też ... pewna JAKOŚĆ.

  3. Pol

   To nie jest wóz na masę ,nasze więcej nie mają wagi.Moze czas na porównanie możliwości naszych gołych konserw z rosyjskimi.

 16. Smk

  Uwielbiam nazwy rosyjskich jednostek wojskowych.

Reklama