Reklama

Siły zbrojne

Kolejny rosyjski pułk desantowo-szturmowy z nowym uzbrojeniem

Fot. function.mil.ru
Fot. function.mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, siódmy już z kolei pododdział Wojsk Powietrznodesantowych SZ FR został w całości przezbrojony bojowe wozy desantowe BMD-4M i transportery opancerzone desantu BTR-MDM Rakuszka.

Nowe uzbrojenie otrzymał 234. Czarnomorski Gwardyjski Pułk Desantowo-Szturmowy orderu Kutuzowa im. św. Aleksandra Newskiego z Pskowa wchodzący w skład 76. Czernihowskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej Czerwonego Sztandaru Orderu Dywizji Suworowskiej Zachodniego Okręgu Wojskowego SZ FR.

Przekazanie nowych desantowych wozów bojowych odbyło się na ceremonii z udziałem zastępcy dowódcy Wojsk Powietrznodesantowych gen. dyw. Anatolija Konciewoja. W uroczystości załogi poszczególnych wozów bojowych dokonały oficjalnego odebrania 31 egzemplarzy BMD-4M oraz 8 egzemplarzy BTR-MDM "Rakuszka".

Wraz z otrzymaniem nowych pojazdów pułk przeszedł także pełną wymianę praktycznie całego uzbrojenia i wyposażenia. Szczególnie widocznym elementem oprócz nowych mundurów i oporządzenia wszystkich żołnierzy były nowoczesne hełmy dla załóg wozów bojowych, które zastąpiły dotąd używane, popularne materiałowe hełmofony.

BMD-4M to najnowszy rosyjski bojowy wóz desantu, będący zmodernizowaną wersją BMD-4. Jego załoga składa się z trzech żołnierzy i może przewozić do sześciu żołnierzy desantu. Silnik wysokoprężny UTD-29 o mocy 500 KM zapewnia przy masie własnej 13,5 tony prędkość maksymalną na poziomie 70 km/h przy zasięgu 500 km. Uzbrojenie główne składa się z armaty-wyrzutni ppk 2A70 kal. 100 mm, która jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kal. 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm. Wóz ten jest w 80% kompatybilny z bojowym wozem piechoty BMP-3.

BTR-MDM Rakuszka to transporter opancerzony desantu, a także uniwersalna platforma mogąca posłużyć jako podstawa do wielu specjalistycznych wozów desantowych. Pojazd ten został zaprojektowany jako zmodyfikowana wersja bojowego wozu desantu BMD-4 ze zmodyfikowanym, podwyższonym nadwoziem i zmienionym kształtem przednich płyty pancerza. Załoga składa się z kierowcy oraz 12 żołnierzy desantu.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Charlie

  Wojska powietrznodesantowe to broń do ataku a nie obrony. Rosja i USA ma tego typu wojsk sporo na stanie. Całe szczęście, że Rosja jest praktycznie otoczona w Europie przez NATO także nie sądzę, żeby zdecydowali się na atak z prawdziwego zdarzenia. Ale trzeba przyznać, że aneksja Krymu to było mistrzostwo świata - do dzisiaj pamiętam jak grupa Ukraińców poddawała się rosyjskiemu żołnierzowi, który trzymał w ręku kałacha bez magazynku :)

  1. dim

   Wiesz, niedokładnie jest jak to opisałeś. Ponieważ nie dodałeś, że Rosja ma tak gigantyczne terytorium, że nie byłaby możliwa jego obrona wojskami konwencjonalnymi. Potrzebne są także liczne jednostki, przerzucane natychmiastowo, gdziekolwiek. A że zbiega się to z zagrożeniem dla Europy, to dla Rosjan dopiero kolejny aspekt, ale nie ten pierwszy.

 2. Rzyt

  Polska marynarka z nowym holownikiem ...Andrzej milcząc mianuje nowych generałów...turu turu

  1. y

   Inteligentny komentarz. I na temat. Gratuluję.

 3. analityk

  Nazwy jednostek wymiatają....to bardzo ważna modernizacja - no i te spadochrony co się pod mundurem otwierają ( patrz. pierwszy wojak z lewej )

 4. Anty-Che

  To na wiosne ruszy ofensywa "oswobodzenia " Ukrainy ???

  1. Rrr

   Raczej na Warszawę

  2. Rrr

   Raczej na Warszawę

  3. sża

   A niby po co im Ukraina będąca na granicy bankructwa?

 5. Lord Godar

  No to ładować bojców do maszynek i zrzucać z samolotów . Zobaczymy , policzymy ile się spadochronów otworzy ...

 6. Kapustin

  Biedna ta myszka Maluszka 13-ton 4 spadochrony a spada jak kamień . Potrzebny plac 26ha do rozwinięcia taktycznego Ruski ma sporo terenów

  1. Łowca trolli

   Czy podobno najlepiej na świecie wyposażone wojska amerykańskie posiadają na swoim wyposażeniu odpowiedniku rosyjskich bojowych wozów desantowych BMD-4M i transporterów opancerzonych desantu BTR-MDM Rakuszka?

  2. Łowca trolli

   Czasami nawet najnowocześniejszy i w dodatku amerykański sprzęt "spada jak kamień". Po zakończeniu testowego lotu drona Dynetics X-61A Gremiln spadochron nie rozwinął się prawidłowo. Spowodowało to w efekcie tzw. twarde lądowanie bezzałogowca, który uderzył o ziemię i rozbił się całkowicie. Na szczęście Jankesi również mają "sporo terenów"... ;-)

  3. Lord Godar

   Nie , bo nie mają wpisane w geny i wyryte pod beretami , że będą nieść swój ustrój na koniec Europy i jeszcze dalej .

 7. Zmrol

  A my wodujemy holowniki i kupujemy zabawkowe pojazdy w ciągu ostatnich 4 kat z wyjątkiem realizacji umów podpisanych jeszcze za PO nie zrobiono nic żeby zwiększyć sile bojowa WP Co nam po umowach których realizacja nastąpi za 5-6 lat gdy już może być po przysłowiowych ptokach

  1. rED

   Taaa... jaaaasne przypomnę ci tylko że PO określiło potrzeby w Krabach na 36 szt.

  2. Marek1

   Spoko, holownikiem można zwiać do Szwecji na przykład. Samoloty VIP za ponad 2,5 mld PLN będą już zajęte niestety ... ;))

  3. Trzeźwy

   No to zupełnie. Od 15 lat w tym 8 za PO brak ppk na jakimkolwiek śmigłowcu. Skoro PIS taki "be" po 4 latach, to czy to sukces PO po ich 8-u? Baobab wystartował w 2003, granatniki MON wybiera nawet ponad 15 lat, Ślązak? Hm. No i redukcja wojsk operacyjnych do poziomu poniżej liczby "urzędników" !! Wiesz , trochę chyba głupio tak wybiórczo oceniać. A minister PO się nie obroni w żadnej sytuacji. Tak czy owak.

 8. zdisiek

  Kiedy redakcja pisze o nowym sprzęcie dla rosyjskiej armi to podawajcie też informację ile to wytrzymuje i czym toto można rozwalić.

  1. Kapustin

   Wez ruskiego Korneta

  2. Marek1

   Toto jest doskonałym przykładem pojazdu wsparcia i transportu dla jedn. pow-des. Z definicji i założenia musi być lekko opancerzone, a więc mocno wrażliwe na wszystko od kalibru 12,7 mm(am. ppanc) w górę. Zważywszy, ze jedn. pow-des NIE maja walczyć z brygadami pancernymi, a błyskawicznie i przy wysokich zakładanych stratach własnych desantować się i zajmować krytycznie ważne obiekty(lotniska, węzły komunik., porty, itp), to BMD-4M i BTR-MDM do takich celów są b. przydatne. Tylko kompletni dyletanci niezdolni do obiektywnej oceny rzeczywistości tego NIE widzą.

 9. Laba

  Na zdjęciu po lewej szeregowy Buła(t). Z całym szacunkiem ale on się nie wydaje aeromobilny. Prościej było by pomalować go na zielono i przyspawać lufę.

 10. Józuś

  Niech się bawią tymi swoimi zabawkami. Ja wolę, żeby ludzie mieli sprzęt AGD w domach i kibelek, czego raczej u nich trudno zaznać poza większymi miastami.

  1. Polak

   Polecam google maps i przedmieścia jakiegokolwiek miasta :) uuuu, to jest dopiero brak analoga na zachodzie :)

  2. Meska

   W Polsce też są takie miejsca, i nawet nie trzeba wyjeżdżać z miasta. Jeszcze długa droga przed Polską by dogonić standardy zachodnie.

  3. Miszczu

   Jak rosyjskie czołgi będą akurat przejeżdżać pod twoimi oknami, w drodze "na Berlin", to krzyknij im "a u was nie ma toalet w domach!". Jestem pewien że się zawstydzą i zawrócą.

 11. al2

  I jak to się ma do informacji sprzed kilku dni,o uroczystym przekazaniu specjalsom WP aż 15 samochodzików terenowych.Z osobistym udziałem jego eks-celencji Błaszczaka.Na mnie porównanie wywarło porażające wrażenie.

Reklama