Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Kolejne pojazdy Tigr dla rosyjskiej armii

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Górska brygada zmotoryzowana Centralnego Okręgu Wojskowego FR otrzymała ponad dwadzieścia lekko opancerzonych samochodów Tigr-M SpN firmy GAZ. Rosjanie starają się w ten sposób zwiększyć mobilność swoich pododdziałów, szczególnie przy nadzorowaniu obszarów ze źle utrzymaną siecią dróg gruntowych (np. górskie wioski).

Pomóc w tym ma pojazd Tigr-M SpN, który został specjalnie zaprojektowany do działań specjalnych, prowadzenia rozpoznania, patrolowania rejonów zagrożonych oraz do ochrony kolumn pojazdów wojskowych.

Rosjanie podkreślają, że samochód jest napędzany rosyjskim silnikiem diesla o mocy 215 KM. Z powodu osłon balistycznych i opancerzenia pojazd waży aż 6,5 tony (według klasyfikacji rosyjskiej Tigr ma z przodu ochronę na poziomie 5, a z boków i z tyłu na poziomie 3).

Samochód może transportować 1,2 tony ładunku, do 8 żołnierzy na odległość do 1000 km i z prędkością 120 km/h. Tigr jest wyposażony we wciągarkę elektryczną, system automatycznej regulacji ciśnienia powietrza w oponach, automatyczny system przeciwpożarowy oraz system rozruchu silnika przy temperaturach do - 50 ° C.

Na zewnątrz znajduje się stanowisko strzelca pozwalające na podczepienie karabinów maszynowych: „Kord” (kalibru 12,7 mm), „Pieczenieg” (kalibru 7,62 mm) lub automatycznego granatnika AGS-17 „Płamja” kalibru 30 mm.

 • Tigr
Reklama

Komentarze (4)

 1. Afgan

  A polska armia w odpowiedzi na to zamówiła całą masę bezużytecznych przekrojów broni strzeleckiej za kosmiczną sumkę.

 2. Surg

  A my co?. Dalew w honekerach sie wozimy :E

 3. jjjj

  A my dalej w Humerze.... A co z Żubrem dla Polskiej Armii?

  1. vvv

   zubra nie bedzie bo jest za duzy i za ciezki. niedlugo bedzie przetarg na pojazdy 4x4. moim liderem jest niemiecki 4x4

  2. SirAdi

   Żubr nie, ale mniejszy Tur tego samego producenta ma szanse. Niestety, program Pegaz dotyczący pozyskania tej klasy pojazdów jest mocno opóźniony.

  3. Obywatel

   Zubr to chyba nie ta kategoria wagowa. Ale Tur z AMZ Kutno. Nie dało by rady dopracować Tura 2 i samemu sobie montować takie pojazdy?

 4. ccc

  Ciekawe ile z tych nieudanych pojazdów "kupią" separatyści samozwańczych republik w pobliskich sklepach surwiwalowych Donbasu i Ługańska ?

  1. vvv

   te pojazdy byly juz widziane na ukrainie

Reklama