Siły zbrojne

Rosja: Dymisje generałów w resortach siłowych

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o zwolnieniu 11 generałów z trzech resortów siłowych: Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, MSW i Komitetu Śledczego. Wśród zdymisjonowanych jest oskarżony o przestępstwa korupcyjne generał policji Aleksandr Mielnikow.

Informację o dymisjach podała we wtorek rosyjska prasa; dekret podpisano w poniedziałek. Wśród zwolnionych generałów sześciu reprezentuje Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, czterech — MSW i jeden — Komitet Śledczy.

Aleksandr Mielnikow, który został zatrzymany pod koniec września miał — według śledczych — domagać się wraz z innymi funkcjonariuszami MSW wysokiej łapówki od pewnego biznesmena w zamian za umorzenie wobec niego postępowania karnego. Mielnikow zajmował w MSW stanowisko wiceszefa Głównego Zarządu ds. ochrony porządku publicznego i koordynacji współpracy z organami władzy wykonawczej.

Tego rodzaju posunięcia kadrowe są w rosyjskich strukturach siłowych dość częste. W lutym br. Putin zwolnił ze stanowiska dziewięciu generałów resortów siłowych. We wrześniu br. dziennik "Kommiersant" informował o dymisjach wysokiej rangi funkcjonariuszy w prokuraturach regionalnych i w strukturach Komitetu Śledczego w podmiotach Federacji Rosyjskiej, które objęły łącznie około 30 osób. Oficjalnie informacji tej nie potwierdzono.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.