Siły zbrojne
Raytheon: postępy prac nad radarem dookólnym dla Patriota

Koncern Raytheon poinformował o zakończeniu prac nad dookólnym radarem dla systemu Patriot. Zgodnie z oficjalnym komunikatem nowa stacja radiolokacyjna, która nie jest już prototypem: „ma być gotowa, aby wejść do produkcji”.
Z informacji prasowej koncernu Raytheon wynika, że nowa stacja radiolokacyjna ma widzieć w kącie 360º i ma być pozbawionych pól martwych. Sam prototyp został wykonany z wykorzystaniem „tych samych procesów, sprzętu i oprogramowania, które będą częścią systemu produkowanego fabrycznie”. Według producenta jego gotowość potwierdziło ponad 3 000 godzin testów, w których sprawdzano: „różne parametry, takie jak śledzenie celów taktycznych, dookólność czy pracę w ekstremalnym upale i zimnie”.
Podobnie jak prototyp, gotowy do produkcji radar został oparty na dwóch nowych technologiach zwiększających możliwości tej stacji radiolokacyjnej:
- antenie aktywnej z elektronicznym kształtowaniem i sterowaniem wiązką AESA, zbudowanej z wielu takich samych, oddzielnie sterowanych modułów nadawczo-odbiorczych. W ten sposób zmienił się sposób przeszukiwania przestrzeni powietrznej dając możliwość dostosowania wiązki antenowej do różnych zadań („nawet wtedy, gdy niektóre przekaźniki wymagają wymiany”);
- azotku galu (GaN) – a więc materiału półprzewodnikowego, z którego zbudowane są nowe obwody zastosowane w systemie Patriot. Raytheon przypomina, że dzięki niemu istnieje m.in. możliwość efektywnego wykorzystaniu energii, co „zwiększa zasięg radaru i poprawia jego zdolność przeszukiwania przestrzeni powietrznej” oraz że na opanowanie tej technologii „poświęcił ponad 20 lat pracy oraz 300 milionów dolarów, budując oparte na azotku galu obwody do szeregu swoich produktów, takich jak systemy zagłuszania i inne systemy radarowe”.
Według specjalistów koncernu Raytheon, nowy, „gotowy do produkcji radar” ma być w tej chwili przygotowany „do prób przechwytywania prawdziwych celów taktycznych”. Prace miały zostać zrealizowane w oparciu o własne środki firmy oraz doświadczenia „z rozwoju szerokiej gamy wysoce skutecznych radarów AESA opartych na GaN oraz z technologii opracowanych w ramach tych projektów”.
Informacja koncernu Raytheon prawdopodobnie oznacza, że jego radar jest już gotowy do udziału w przetargu na perspektywiczny radar obrony powietrznej średniego zasięgu US Army (LTAMDS). Raytheon jest tam jednym z kilku oferentów i walczy nie tylko o zamówienia dla amerykańskiej armii ale również o kontrakty eksportowe. Wszyscy użytkownicy systemu Patriot są bowiem zainteresowani wymianą starszych stacji radiolokacyjnych, których podstawową wadą jest sektorowość (obserwacja jest prowadzona maksymalnie w kącie 120º).
Oferta koncernu Raytheon różni się od rozwiązań proponowanych przez większość konkurentów. Inne firmy proponują bowiem w programie LTAMDS radary z anteną dookólną. Raytheon zbudował natomiast stację radiolokacyjną Patriot, dysponującą trzema nieruchomymi ścianami antenowymi: anteną główną i dwiema antenami bocznymi, co ma zapewnić zdolność wykrywania i zwalczania celów powietrznych w obszarze 360 stopni.
Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zadecydowało, że w ramach programu Wisła będą kupowane radary wybrane w przyszłości przez Amerykanów w ramach przetargu LTAMDS.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.