Siły zbrojne

Raptory, Suchoje i Tupolewy u wybrzeży Alaski

Przechwycony Tu-95 wykonuje lot w eskorcie F-22 / Fot. norad.mil
Przechwycony Tu-95 wykonuje lot w eskorcie F-22 / Fot. norad.mil

NORAD poinformował o dwóch przechwyceniach rosyjskich samolotów w Strefie Identyfikacyjnej Obrony Powietrznej Alaska.

W obu przypadkach przechwyceń dokonały samoloty F-22 Raptor, najprawdopodobniej z 90. Dywizjonu Myśliwskiego (90th Fighter Squadron) stacjonującego w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce. Jednostka ta pełni stały nadzór nad przestrzenią powietrzną w tym rejonie.

W obu operacjach wzięły udział łącznie 4 samoloty F-22 i samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry, który prowadził nadzór nad całością zadań. W pierwszym przypadku przechwycone zostały dwa rosyjskie samoloty bombowe Tu-95, w drugim para Tu-95 była eskortowana przez parę myśliwców Su-35.

image
Przechwycona formacja. Fot. norad.mil

Samoloty rosyjskie poruszały się cały czas w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie doszło do wejścia w przestrzeń powietrzną USA lub Kanady, nie przekazano jednak informacji w jakiej odległości od granic się znajdowały. Na udostępnionych przez NORAD zdjęciach zwracają uwagę zewnętrzne zbiorniki paliwa pod samolotami F-22. Znacząco zwiększają one sygnaturę radarową tych samolotów. Należy to uznać za celowe działanie, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa załogom maszyn uczestniczących w przechwyceniu.

image
Su-35. Fot. sukhoi.org

Przypomnijmy, że ADIZ są strefami w których przebywanie statków powietrznych nie jest zabronione lub ograniczone (nie mają statusów "P"- Prohibited ani "R"-Restricted), ale statki powietrzne mają obowiązek zgłosić wcześniej zamiar wykonania lotu w tej strefie i zidentyfikować się na wezwanie kontroli naziemnej.

image
ADIZ Alaska / faa.gov

W przypadku ignorowania lub odmowy identyfikacji wysyłana jest zwykle dyżurna para, która dokonuje identyfikacji i towarzyszy statkom powietrznym do momentu opuszczenia strefy. ADIZ Alaska obejmuje obszar około 320 km (200 mil) od najbardziej wysuniętej na zachód wyspy Alaski. 

Tego typu loty rosyjskich bombowców nad Alaską nie są czymś nowym. Poprzedni podobny przypadek w okolicy miał miejsce we wrześniu ub.r. Trwały wtedy ćwiczenia "Wostok-2018", jednak Amerykanie nie wiązali tego zdarzenia z manewrami. Według amerykańskich mediów w latach 2007-2017 rosyjskie maszyny 60 razy pojawiły się w amerykańskiej strefie identyfikacyjnej obrony powietrznej.

BS

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.