Pentagon protestuje przeciwko lotom bombowców rosyjskich w pobliżu Alaski

15 września 2018, 14:19
oz5796_01af86f57c1d62ec351a436442a4e26c
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Reklama

Pentagon zaprotestował przeciwko naruszeniu międzynarodowej przestrzeni powietrznej w rejonie zachodniej Alaski przez dwa rosyjskie bombowce. Amerykanie nie łączą tego incydentu z ćwiczeniami Wostok-2018, trwającymi we wschodnich rejonach Rosji.

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej NORAD wydało komunikat, w którym poinformowano, że dwa rosyjskie bombowce Tu-95MS (w kodzie NATO "Bear"), eskortowane przez dwa myśliwce Su-35 (kod NATO "Flanker E" lub "Super Flanker"), zostały "zidentyfikowane wizualnie i przechwycone" w Strefie Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski (ADIZ-Alaska:Air Defence Identification Zone) przez dwa amerykańskie myśliwce F-22 "Raptor". Rosyjskie samoloty, pomimo wejścia w ADIZ, nie naruszyły amerykańskiej lub kanadyjskiej przestrzeni powietrznej. 

Dowódca NORAD, gen. Terrence O'Shaughnessy, skomentował ten incydent - "Nie uważamy tego za integralną część ćwiczeń Wostok, chociaż odbywają się one bardzo blisko." W oficjalnym komunikacie podkreślono też gotowość USAF do działań obronnych, pomimo ogólnokrajowej mobilizacji sił zbrojnych związanej z usuwaniem skutków huraganu Florence.

image
Suchoj Su-35/ Fot. sukhoi.org

Strefa Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski została ustanowiona przez USA po drugiej wojnie światowej. Rozciąga się ona ponad 320 km od najbardziej wysuniętej na zachód wyspy Alaski. Według zasad Federalnej Administracji Lotnictwa zagraniczne samoloty w tej strefie mogą zostać przechwycone przez amerykańskie myśliwce lub proszone o nawiązanie łączności radiowej, a nieprzestrzeganie tych instrukcji może spowodować użycie siły.

image
ADIZ- Alaska/ faa.gov 

Rosyjskie manewry Wostok-2018, największe od 1981 roku, trwają na poligonach Dalekiego Wschodu i Syberii Wschodniej. Biorą w nich także udział siły zbrojne Chin i  Mongolii - zakończą się 17 września. Do podobnych incydentów, jak opisany w komunikacie NORAD, dochodzi jednak w tym rejonie regularnie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
johann
poniedziałek, 17 września 2018, 07:39

Szeryf \" Świata \" - ma pełne gacie i jeszcze krzyczy . Łapać złodzieja a samemu się nim jest ? A przy okazji trochę nabrali informacji na temat F-22 i jego łączności .!

LLd
niedziela, 16 września 2018, 21:25

A jakież to prawo pozwala na wprowadzenie ADIZ poza wodami terytorialnymi i jeszcze grożenie siłą za jej nieprzestrzeganie? A zdanie: \"Pentagon zaprotestował przeciwko naruszeniu międzynarodowej przestrzeni powietrznej w rejonie zachodniej Alaski przez dwa rosyjskie bombowce.\" to majstersztyk. Jak można naruszać międzynarodową przestrzeń? Swoją drogą, Rosjanie pewnie nazbierali trochę danych o F22 przy okazji. Przecież doskonale wiedzą, że one tam stacjonują to wysłali sprzęt na przeszpiegi.

PiotrEl
niedziela, 16 września 2018, 21:07

Szczyt bezczelności! Co z lotami nad Bałtykiem i Morzem Czarnym? USA graniczy? Nad Barensa nie latają?

Józuś
niedziela, 16 września 2018, 13:15

Jak można \"naruszyć\" międzynarodową przestrzeń powietrzną?

Naiwny
niedziela, 16 września 2018, 09:20

Co to jest \"naruszeniu międzynarodowej przestrzeni powietrznej\"? I czy to stwierdzenie odnosi się tylko do lotnictwa Rosji?

piotr
niedziela, 16 września 2018, 09:00

Moze ktos mi wytlumaczy ,skoro nie wlatuja w przestrzen powietrzna USA to moga tam latac czy nie ,bo nie bardzo rozumiem ten protest Amerykanow nie wlecieli w ich strefe lecieli tam bo przestrzen miedzynarodowa kazdy moze tam leciec to o c o chodzi .

Sailor
niedziela, 16 września 2018, 00:31

No cóż. Amerykanie mają problem gdyż Rosjanie raczej nie przestaną prowokować. Jak to się mówi \"ten typ tak ma\". Czyli albo przełkną tą żabę i ewentualnie będą protestować. Albo do takiego zespołu podlecą trzy Raptory, każdy wybierze swój cel i trzy rosyjskie samoloty nagle znikną. Podejrzewam, że Rosjanie nawet nie wiedzieli by co się stało.

LLd
niedziela, 16 września 2018, 00:12

A jakież to prawo pozwala na wprowadzenie ADIZ poza wodami terytorialnymi i jeszcze grożenie siłą za jej nieprzestrzeganie? A zdanie: \"Pentagon zaprotestował przeciwko naruszeniu międzynarodowej przestrzeni powietrznej w rejonie zachodniej Alaski przez dwa rosyjskie bombowce.\" to majstersztyk. Jak można naruszać międzynarodową przestrzeń? Swoją drogą, Rosjanie pewnie nazbierali trochę danych o F22 przy okazji. Przecież doskonale wiedzą, że one tam stacjonują to wysłali sprzęt na przeszpiegi.

Fun funów USA
sobota, 15 września 2018, 22:40

\"Pentagon zaprotestował przeciwko naruszeniu międzynarodowej przestrzeni powietrznej w rejonie zachodniej Alaski...\" Naruszenie \"międzynarodowej przestrzeni powietrznej!!!\" To jakiś żart?

xd
sobota, 15 września 2018, 16:48

można tylko skomentować to powiedzeniem złodziej krzyczy łapać złodzieja sami latają im pod samym nosem a jak im raz na jakiś czas przelecą do płaczą w prasie

ccc
sobota, 15 września 2018, 16:30

W jaki sposób można naruszyć międzynarodową przestrzeń powietrzną ktoś wie ? Myslę, że \"pułkownik\" Wereda (Red.) będzie miał takie informacje. Proponuję aby USA poskarżyło się do ONZ-tu Oni na pewno dadzą radę Putinowi !

bryxx
sobota, 15 września 2018, 16:27

Protestowanie o naruszeniu przestrzeni międzynarodowej to majstersztyk.

Tweets Defence24