Reklama

Siły zbrojne

Rakietowe zakupy Japońskich Sił Samoobrony

Odpalenie pocisku AMRAAM z samolotu F-35 /Fot. 	Lockheed Martin/Daniel Russel via USAF.
Odpalenie pocisku AMRAAM z samolotu F-35 /Fot. Lockheed Martin/Daniel Russel via USAF.

Departament stanu USA wydał zgodę na sprzedaż do Japonii 32 pocisków rakietowych powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120-C-7 AMRAAM i 21 antyrakiet SM-3. Obie transakcje zrealizowane zostaną w ramach programu Foregin Military Sales. 

Pociski rakietowe SM-3 (Standard Missile-3) trafią do Japonii w łącznej liczbie 21 egzemplarzy. 8 z nich stanowić będą SM-3 w wersji Block IB, a pozostałe - w opracowanej we współpracy z japońskim przemysłem zbrojeniowym wersji Block IIA ( w tej wersji posiadają one głowicę kinetyczną o większej sile rażenia oraz mocniejszy silnik). Przypomnijmy, że pociski SM-3, są przeznaczone do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu (wersja IIA także międzykontynentalnych). Mogą one być odpalane z wyrzutni stacjonujących zarówno na lądzie jak i na morzu.

Zamawiającym, w tym przypadku, są Japońskie Morskie Siły Samoobrony, które wykorzystują do odpalania takich pocisków niszczyciele: cztery klasy "Kongu " i dwa klasy "Atago". W przyszłości wsparciem będą też dwa niszczyciele nowej klasy "Maya", które obecnie znajdują się w budowie. Pierwszy z nich ma wejść do służby w 2020 roku 

Dostarczycielem pocisków będzie Raytheon Missile Systems, natomiast pojemniki do przechowywania pocisków oraz zestawy PHS&T (Package, Handling, Storage and Transportation - do pakowania, przechowywania i transportu) dostarczy BAE Systems. Nabywca oczekuje też od dostawcy zapewnienia pełnego wsparcia technicznego i logistycznego. Łączna wartość kontraktu to 561 mln USD, zakupy mają się zakończyć w ciągu pięciu lat. 

Odpalenie pocisku typu SM-3 BLock IIA z niszczyciela klasy Atago i przechwycenie celu/ Video: Raytheon

Pociski AIM-120C-7 AMRAAM  zostały zamówione przez Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony. Będą one przeznaczone dla myśliwców F-15, F-2 i  F-35. Japonia zamówiła łącznie 32 pociski. Przypomnijmy, że wersja AIM-120C-7 jest ona naprowadzana radarem aktywnym, dysponuje głowicą odłamkową o wadze 18 kg, ma zasięg nie mniejszy niż 105 km, a rakietowy silnik na paliwo stałe pozwala rozpędzić się do prędkości 4 Machów. Dostawcą będzie również  Raytheon Missile Systems i również, oprócz samej dostawy pocisków, zamówienie obejmuje zapewnienie obsługi technicznej i logistycznej.

Podsumowując, łączna wartość obu zamówień to ponad 620 mln USD - chociaż nie zostały one złożone łącznie, to jednak ze względu na liczne podobieństwa - głównego wykonawcę (konsorcjum Raytheon),  tryb realizacji (program Foregin Military Sales) czy brak danych o ewentualnym programie off-setowym trudno nie prezentować ich razem. 

Komentarze (2)

  1. Rafael

    "Zamawiającym, w tym przypadku, są Japońskie Morskie Siły Samoobrony, które wykorzystują do odpalania takich pocisków niszczyciele: cztery klasy "Kongu " i dwa klasy "Atago"." Chodzi chyba o klasę "Kongou".

  2. Zenek

    jak u nas - 15 sztuk tego, 21 tamtego, zestaw długopisów kulkowych gratis.