Reklama

Siły zbrojne

Rakietowa strzelanina na Morzu Czarnym

Rosyjskie okręty wykonały ćwiczebne strzelanie rakietowe na Morzu Czarnym – fot. structure.mil.ru
Rosyjskie okręty wykonały ćwiczebne strzelanie rakietowe na Morzu Czarnym – fot. structure.mil.ru

Rosyjskie okręty 41 Brygady Kutrów Rakietowych Floty Czarnomorskiej przeprowadziły ćwiczebne strzelanie rakietowe z wykorzystaniem pocisków „woda –woda”, zgodnie z harmonogramem rocznym.

W strzelaniu wzięło udział 20 jednostek pływających oraz około 20 statków powietrznych z Południowego Okręgu Wojskowego. Były to jednak w większości jednostki zabezpieczenia poligonu, natomiast faktyczne odpalenia rakiet przeprowadziły tylko cztery okręty.

Były to: korweta rakietowa na poduszce powietrznej projektu 1239 typu Siwucz „Samum”, korweta rakietowa projektu 1234.1 typu Owod (wg NATO – typu Nanuszka III) „Sztil” oraz dwie korwety rakietowe projektu 12411 typu Mołnia (według NATO Tarantul II): „R-109” i „R-239”. Według agencji RIA Nowosti strzelano jednocześnie do celu grupowego symulującego „nawodny zespół okrętowy potencjalnego przeciwnika”.

Specjaliści podkreślają jednak, że o ile strzelanie salwą było możliwe (odpalenie rakiet na komendę) o tyle skoordynowanie ataku tak, by wszystkie pociski nadleciały nad cele w jednym momencie i z różnych kierunków było dla ćwiczących rosyjskich okrętów praktycznie niemożliwe. Są to bowiem jednostki ze starymi (pod względem koncepcji) systemami kierowania strzelaniem rakietowym, które nie mają możliwości wymiany informacji pomiędzy sobą i to wymiany prowadzonej w czasie rzeczywistym.

Reklama

Komentarze (1)

 1. mmx

  Jeden Aegis USA zmiótłby te wszystkie 20 ruskich okrętów na raz!

  1. historyk

   z całym szacunkiem ale, poczytaj więcej na temat skuteczności systemu aegis...

  2. as

   OJ mylisz sie albo nie do konca masz racje .Poczytaj o akcji na morzu czarnym i jak ten ich okret zawrocil do portu .Potem okolo 20 marynarzy poprosilo o zwolnienie z pracy

  3. Mirosław Znamirowski

   Jeżeli nawet założymy, że ruskie systemy WRE nigdy nie działają, systemy obrony bezpośredniej rosyjskich okrętów zawsze pudłują i okręty WNP są tak mało odporne, że wystarczy trafienie jedną rakietą aby je zniszczyć, no i amerykańskie rakiety cechuje 100% celność, to i tak samotny okręt US NAVY nie dał by rady 20 przeciwnikom, bo nie zabiera aż tylu przeciwokrętowych pocisków rakietowych.

Reklama