Reklama

Siły zbrojne

Rakieta balistyczna zestrzelona nad Arabią Saudyjską

fot. Raytheon
fot. Raytheon

Saudyjskie siły zbrojne zdołały zestrzelić rakietę balistyczną Scud, odpaloną z rejonu stolicy Jemenu, Sany, kontrolowanej przez rebeliantów Huti.

Jak donosi agencja AFP,  pocisk zestrzelono w rejonie miasta Khamis Musahyt, w pobliżu którego znajduje się baza sił powietrznych Arabii Saudyjskiej im. Króla Chalida. Według dostępnych informacji rozlokowano tam samoloty F-15, Tornado IDS i Eurofighter Typhoon, biorące udział w nalotach na cele szyickich rebeliantów Huti w Jemenie.

Baza znajduje się w odległości około 100 km od granicy Arabii Saudyjskiej z Jemenem. Pocisk rodziny Scud został zestrzelony za pomocą zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, znajdującego się na uzbrojeniu saudyjskich sił powietrznych. W grudniu ub. r. podpisano umowę na dostawę, między innymi Arabii Saudyjskiej pocisków rodziny PAC-3. Wcześniej Rijad wnioskował o dostawę 600 rakiet PAC-3 CRI, za kwotę maksymalnie 5,4 mld USD.

Szyiccy rebelianci Huti już wcześniej wielokrotnie przeprowadzali ataki rakietami balistycznymi na cele międzynarodowej koalicji, pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. W atakach używano zarówno pocisków rodziny Scud (zbiorcze oznaczenie systemu radzieckich pocisków R-11/R-17/R-300 i pochodnych - najczęściej używane odmiany mają zasięg około 300 km), jak i nowocześniejszej konstrukcji rakiet typu Toczka, charakteryzujących się większą precyzją trafienia i mniejszym zasięgiem.

W rejonie działań, zarówno w Arabii Saudyjskiej jak i w Jemenie rozmieszczono zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, które przechwyciły część z pocisków wystrzelonych po ich rozlokowaniu.

Czytaj więcej: Jemen wciąż w ogniu. "Zastępcza wojna" Arabii Saudyjskiej i Iranu

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. kij

  Śmieszne jest to, że te rakiety były wystrzeliwane pojedynczo...i większość nie została przechwycona.

  1. df

   Napisz od razu że zadnego nie przechwycili. Po co się ograniczać. Oczywiście wszystkie pociski trafiły w cel ze 100% dokładnością :) Wiesz, bo sam je odpalałeś.

  2. prawnik

   Pani prezes to jest chyba najlepsza osoba jaka mogła się pojawić w Bumarze ....ale to trzeba wiedzieć regularnie czytając artykuły o niej i wywiady z nią

 2. Radosław

  A Polska majeszcze Scudy? Jeżeli tak, to ile i jaki ich dalszy los?

 3. Eagle

  Kochani - jeżeli już decydujecie się na komentarze, to proszę Was, niech one mają jakiś głębszy sens. To co jest poniżej, nie ma absolutnie żadnego głębszego przekazu. A w/s Patriota, czy aby na pewno wierzycie w to, że USA podaje dokładne informacje co Patriot w rzeczywistości może, a czego nie. W mojej ocenie to jest tajemnice wojskowa, dlatego Wasze poniższe komentarze to strata czasu...

 4. Wizor

  No tak, Amerykanie coś ostatnio nie mogli poszczycić się sukcesami swoich niesamowitych broni ( armia amerykańska niezwyciężona -przykład Afganistan...) a więc na gwałt potrzebny jest sukces broni made in USA. Supernowoczesny Patriot zestrzelił technologię lat 50-tych ( super starego Scuda ). Przypominam ,że w 1991 roku USA też okłamywały nas niesamowitą skutecznością Patriotów... Potem np na Discovery okazało się chyba zestrzeliły tylko najwyżej jednego Scuda i to niekoniecznie...

  1. grt

   Ostatnio technologia lat 70-ch w postaci F16 zestrzeliła rosyjski hiper-zagłuszacz całych okrętów, który latał w rosyjskiej bańce elektromagnetycznej. Zarówno bańka zagłuszająca cały Izrael jak i pół Turcji :))) jak i zagłuszacz powodujący masowe szaleństwo i dezercje na okrętach ze zgaszonymi systemami nie dały rady. Gdyby Rosja była taka mocna to by dawno Polske zaatakaowała, ale się boi! Bo zawsze z nami przegrywali sam na sam i takie są fakty!!! hehe Zastanów sie zanim zaczniesz tu trolować na poziomie onetu i sprowadzac dyskusje do takiego poziomu.

  2. dfg

   Po umieszczeniu S-400 w Syrii tureckie F-16 już nie latają.Kto tu się boi.A te zwierzęta w ludzkiej skórze które tańczyły nad ciałem zamordowanego rosyjskiego pilota i nie tylko powinne być likwidowane.

 5. bart

  Na scudy, istotnie Patriot daje radę.Ale co z Iskanderami ?

  1. ja

   A co ma być? Wszystkie rakiety balistyczne latają tak samo. Iskander-K, czyli ten manewrujący to w zasadzie zupełnie inny pocisk, ale Patriot podobno daje radę również celom manewrującym na małych wysokościach.

  2. Orofar

   Iskandery to jakieś 50-60 lat rozwoju techniki w porównaniu z taką Ruską kopią V-2. Patriot tak "daję radę" że już co najmniej kilka-kilkanaście razy Huti celebrowali udane ataki pociskami balistycznymi na siły koalicji Arabskiej. Zestrzelenie pocisków wywodzących się z rodziny V-2 (każdy wie kiedy to było) i modyfikacji Scudów z lat 60' to naprawdę "wielki sukces", amerykańska propaganda sukcesu jest obrzydliwa. Równie dobrze można uznać za "wielki sukces" zestrzelenie MiG-21 przez F-22 czy zniszczenie T-54 przez Abramsa, absurd. Następny etap to zapewne porównania średniowiecznego ciężkozbrojnego i jego starcia z żołnierzem SAS.

  3. Ares

   Arabia Saudyjska dysponuje obecnie zestawami Patriot MIM-104C zakupionymi jeszcze po I wojnie w zatoce. Jak pisze w artykule Saudowie dopiero zamówili nowe pociski PAC-3 wraz z modernizacją Patriotów. Dla Polski przewiduje się Patrot NG z rakietą najnowszej generacji pac-3 mse.

Reklama