Siły zbrojne

Radar z Kaliningradu ma w zasięgu całą Europę

Część anteny rosyjskiego radaru Woroneż - fot. mil.ru
Część anteny rosyjskiego radaru Woroneż - fot. mil.ru

W Obwodzie Kaliningradzkim uruchomiono radar dalekiego zasięgu Woroneż-DM w trybie dyżuru doświadczalno-bojowego. Przed końcem 2014 roku osiągnie on pełną gotowość bojową. Zasięg radaru Woroneż-DM wykracza daleko poza Wyspy Brytyjskie i może on śledzić nawet pół tysiąca celów równocześnie. 

Jest to jeden z radarów dalekiego zasięgu jakich włączenie do systemu obrony przeciwrakietowej w 2014 roku zapowiedziało ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej. Po zakończeniu prób państwowych, które potrwają około trzech miesięcy, system wejdzie w tryb pełnego dyżuru bojowego.

Radar Woroneż-DM posiada skuteczny zasięg około 6 tys. km co oznacza, że stacja w Obwodzie Kaliningradzkim pokrywa swoim działaniem całą Europę i część Atlantyku. Antena jest stała, kierunkowa i zbudowana z modułów. System może jednocześnie śledzić z dużą precyzją około 500 obiektów poruszających się w powietrzu i w przestrzeni kosmicznej.

Głównym zadaniem radaru jest wykrywanie pocisków balistycznych i manewrujących w ramach rosyjskiego zintegrowanego systemu obrony powietrznej. Może on jednak równie skutecznie śledzić ruchy innych statków powietrznych. Rosja realizuje obecnie wieloletni plan zastępowania nowymi radarami jednostek starszych typów, takich jak Darjał, Wołga i Dniepr.

Dotąd zbudowano i uruchomiono jedną stację Woroneż-M (działającą na falach metrowych), dwie Woroneż-DM (decymetrowe) i usytuowaną w rejonie Irkucką stację nowszego typu Woroneż-WP, których anteny są dwukrotnie większe niż w wypadku wersji DM. Przed 2020 rokiem do służby powinno zgodnie z planem wejść kolejnych 7 stacji Woroneż-WP, tworząc zintegrowany system wykrywania i śledzenia celów w przestrzeni powietrznej oraz kosmicznej wokół Federacji Rosyjskiej. 

Komentarze