Siły zbrojne
Rada Ministrów także o misji KFOR i szkoleniu wojskowym ochotników
18 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające limity ochotników, którzy mogą odbyć przeszkolenie wojskowe, a także zajęła się wnioskiem o przedłużenie misji polskich żołnierzy w byłej Jugosławii.
Przyjęte przez RM rozporządzenie ustala następujące limity ochotników, którzy mogą odbyć szkolenie w roku 2012 w ramach:
- ćwiczeń wojskowych – do 20 000 żołnierzy rezerwy Narodowych Sił Rezerwowych:
- ćwiczeń wojskowych – do 100 żołnierzy stanu średniorocznego (dla nienależących do NSR, limit ten zapewnia przeszkolenie 1200 żołnierzy rezerwy w ramach 30-dniowych ćwiczeń wojskowych albo 3600 żołnierzy rezerwy w ramach 10-dniowych ćwiczeń wojskowych)
- okresowej służby wojskowej – do 50 żołnierzy stanu średniorocznego żołnierzy rezerwy
- służby przygotowawczej – do 2525 żołnierzy stanu średniorocznego żołnierzy rezerwy (trzy czteromiesięczne szkolenia w roku - łącznie 7575 żołnierzy)
Warto jednak dodać, że na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się projekt drugiego rozporządzenia, które mówi o obowiązkowych ćwiczeniach wojskowych, ale tylko dla osób z przydziałem mobilizacyjnym - może to dotyczyć w 2013 r. do 3,6 tys. rezerwistów, którzy mogą zostać powołani na ćwiczenia na okres do 10 dni.
Równocześnie, Rada Ministrów skierowała wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia polskiego kontyngentu wojskowego w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Mandat PKW ma zostać przedłużony o kolejne pół roku, tj. od 1 stycznia do końca czerwca 2013 r.
Użycie polskiego kontyngentu w powyższym okresie ma kosztować ok. 17,5 mln zł i zostanie sfinansowane z budżetu MON.
(MMT)