Reklama

Siły zbrojne

Putin: jeśli inne kraje zyskają broń hiperdźwiękową, Rosja je zadziwi

Fot. kremlin.ru.
Fot. kremlin.ru.

Rosja zadziwi inne kraje, jeśli zyskają one broń hiperdźwiękową, bo zapewne będzie już miała środki jej zwalczania, a obecnie jest w wyjątkowej sytuacji, gdyż nikt poza nią nie ma takiej broni - powiedział prezydent Władimir Putin w wywiadzie nadanym w niedzielę.

W rozmowie z telewizją państwową Putin powiedział, że broń hiperdźwiękowa, którą dziś Rosja dysponuje, zapewne w przyszłości znajdzie się również w posiadaniu światowych potęg. Zapewnił, że jego kraj będzie na to przygotowany. "Wydaje mi się, że zdołamy przyjemnie zdziwić naszych partnerów tym, że gdy oni zyskają tę broń, to my najprawdopodobniej będziemy mieli środki jej zwalczania" - dodał.

Zdaniem prezydenta Rosji szybkość tego uzbrojenia sprawia, że obecnie nikt nie jest w stanie stawić oporu pociskom hiperdźwiękowym. "Na tym polega wyjątkowość naszej sytuacji" - podkreślił gospodarz Kremla.

Putin wyraził opinię, że za granicą "są ludzie, którzy chcą, by Rosja była silna", gdyż "uważają, że gdyby Rosja się nie odrodziła, nie zajęła w świecie swojego godnego miejsca, to świat byłby gorszy i bardziej niebezpieczny".

W wywiadzie Putin wypowiadał się także na temat ostatnich wydarzeń w Stanach Zjednoczonych i ocenił, że w USA partie polityczne stawiają własne interesy ponad interesami ludzi.

Porównywał sytuację związaną z pandemią koronawirusa w Rosji i USA i zapewnił, że w Rosji, mimo pewnych kosztów i strat, władzom udaje się wychodzić z tej sytuacji z minimalnymi stratami. "W Stanach tak się nie dzieje" - ocenił, dodając, że jest to kwestia m.in. systemu zarządzania.

Demokracja polega na władzy narodu, ale jeśli "naród wybiera najwyższe organy władzy (...), to mają one prawo w taki sposób tworzyć pracę organów wykonawczych, aby gwarantować interesy przeważającej większości ludności kraju" - oświadczył.

W Rosji liczba zakażeń od początku epidemii koronawirusa zbliżyła się w niedzielę do 529 tysięcy. Zmarło dotąd blisko 7 tys. osób. Od końca maja codzienny przyrost zachorowań w Rosji wynosi ok. 9 tys. Wyleczonych zostało dotąd ponad 280 tys. osób. Pod względem liczby infekcji Rosja znajduje się na trzecim miejscu w świecie, za USA i Brazylią.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (30)

 1. No i gdzie jakis merytoryczny wpis davidku? Tylko znowu to samo "ty ichtamniecie" ty "trollu". Potrafisz stworzyc cos innego?

 2. Giebulek

  Jeszcze należy dodać F-35 z technologią składania się kół przy lądowaniu, czternaście lat od oblotu. A wypadki się zdarzają, i mogło się to zdarzyć Su-57, przy tak skomplikowanej aerodynamice.

 3. Nie, ekspercie od AIM-120 z 1973 roku.

 4. Davien

  Ale to ty ichtamniecie skamlesz z frustracji ze ci sie brednei zawaliły:)

 5. Davien

  Niezłe brednie giebulku ale jak na razie to jedynie Su-57 od startu progamu I-90 w 1983r nie potrafi nawet wykonać zwykłego lotu a F-35 od dawna już wykonuje misje bojowe:)) Aha rozbił sie neicaly 1% F-35 i 100% Su-57:)

 6. Giebulek

  Tobie jak zwykle pomylilo sie z F-35 i jego wersja japonska podwodna i tymi F-35 co po 14 latach od oblotu nie sa w stanie w nic wcelowac z dzialka?

 7. Ukulele

  Respiratory też zadziwiały.

  1. fifi

   Mnie zadziwila impreza zorganizowana z powodu przylotu do tubylcow wielkiego,ruskiego ptaka :).Certyfikaty podobno mają przelecieć później.

  2. Wzrost produkcji respiratorów własnej konstrukcji i produkcji (KRET, Schwabe [to całkowicie rosyjska firma, wchodzi w skład Rostec - zeby nie było wątpliwości]) z ok. 60 miesięcznie (marzec) do 2000 (maj) i 3000 (plan na czerwiec). Nie mówię, że to jakiś cud, ale proszę łaskawie podać nazwę jakiegoś polskiego producenta respiratorów (najlepiej, żeby to nie był montaż w polskiej filii obcego koncernu z dostarczonych części).

  3. Wania

   Pozniej sie okazało, że są to chinskie respiratory z rosyjskimi nalepkami.

 8. Davien

  I tak nic nie przebije rosyjskiej technologii przerabiania mysliwca na puzzle zaimplementowaneij w Su-57:)) A o to czy F-35 sie do niczego nei nadają to zapytaj iranczyków w syrii ale najpierw musisz ich ekshumować

 9. FR technologiczne imperium

  A potem przyleci kosmiczny MiG 41 i namaluje na księżycu flagę Rosji, Rosja póki co dużo mówi, o Tym że ma super czołg T14, super samolot V generacji, super pancyry i genialne s400. Tylko wychodzi na to że generalicja zamiast super armat woli modernizować starsze czołgi, zamiast spadających su57 woli dokupywać starsze modele, pancyry są niszczone przez drony a s400 mimo miliona okazji jeszcze nie nie zestrzeliły. Ale jak to mawia klasyk "Kasa misiu, kasa" bez tego można jedynie straszyć Ukrainę czy Gruzję, kasę Mają Chiny i USA , Władi ekonomi nie zmieni zwłaszcza przy obecnych cenach ropy i gazu.

  1. QDark

   Już nawet na Ukrainę nie starcza kasy, bo jak widać to był bardzo drogi "interes", który odczuwają do dzisiaj.

  2. autor widmo

   Znasz kogoś kto by ten upadly kraj chciał wziąć na garnuszek?

  3. No bo te starsze modele czolgow i samolotow na te twoje ukochane sa az nad to.

 10. ?

  Z tym korona wirusem na koniec wygląda jakby autor specjalnie wstawił. Akapit od czapy. Putin o tym mówił?

  1. robo

   Powagę sytuacji zdradza fakt że Putin - o dziwo - dał lokalnym gubernatorom możliwość decydowania o tym czy organizować parady na nowy "dzień pobiedy" w czerwcu. Na dzień dzisiejszy 12 miast zdecydowało o odwołaniu obchodów lokalnych.

  2. wert

   nie powaga tylko obawa o konsekwencje. Dobry Car nie może się kojarzyć ze złymi rzeczami

 11. Fanklub Wschodu

  Rosyjska technologia nie jest w stanie wyprodukować respiratorów, tak aby nie wybuchały (zapewne to kultywowanie tradycji rubina) a mówi o zdolnościach niszczenia pocisków hipersonicznych ? Będzie powtórka z pancyra, który miałbyć systemem do zwalczania dronów, a wyszło że lepiej idzie mu załączanie drobiu bo drony to załączają jego.

  1. Fanklub Daviena

   No proszę: produkują "wybuchające" a i tak ich na populację mają 2x więcej niż USA... I nawet z davienowymi a nie rosyjskimi danymi nt śmiertelności i tak jest ona w Rosji na COVID-19 bez porównania niższa niż w USA, które wysoką śmiertelnością zawstydzają nawet państwa III Świata. Metodami leczenia rodem z III Świata również. I powiedz, bo ja na USA się nie znam: czy jak Amerykanie (to tylko w USA, żaden inny naród nie ma takiego IQ!) w ramach leczenia COVID-19 wstrzykują sobie dożylnie wybielacze lub odkażacze do łazienek, to władze USA kwalifikują to jako zgon z powodu COVID-19 czy jako samobójstwo? :)

  2. cynik

   Współczynnik śmiertelności związanej z Covir w Rosji jest wzięty z kosmosu - jest o połowę mniejszy od tego w krajach dawnego bloku wschodniego a na logikę powinien być zbliżony. Więc wygląda to na "sukces" w starym "statystycznym" stylu.

  3. nic smiesznego

   Jak Rosjanie umierali w trakcie kilkunastogodzinnego czekania karetek z nimi na przyjęcie do jakiegokolwiek szpitala w Moskwie, to władze zaliczyły to do zgonów z powodu Covid czy wyczerpania? Przy okazji średnie IQ populacji w USA wynosi 98pkt. a w Rosji 96pkt [Polska 97].

 12. Lach

  A mnie zadziwia Polska-moja OJCZYZNA, podwyżki dla kadry, dialogi techniczne, analizy, wieczne gadanie, biurokracja, produkcja generałów, pułkowników, prezesów i jakże kapelanów. Natomiast gdzie jest nowoczesna broń wyprodukowana w Polsce dla Polaków, można policzyć ale tylko do pięciu reszta leci jak krew z nosa. Pytam się gdzie ta broń; bo ruskie jednak mają się czym chwalić? a my??????????????????????

  1. SOWA

   Po co nowa bron? Jeden nowy generał, jeden nowy admirał jest więcej wart niż brygada czołgów, więcej wart niż dywizjon okrętów podwodnych.

  2. tyu

   Biorąc pod uwagę że Rosja ma 3.5 raza więcej ludzi i jeszcze w obrębie tego dodatkowo wydaje 2.5 raza więcej procentowo na wojo (i ogólnie priorytetyzuje wojo ponad wszystko często kosztem wszystkiego innego np. ekologii co choćby pokazał wyciek ropy w rafinerii) czyli w sumie, prostą metodą licząc, 3.5 *2.5 to już 8 razy więcej. Od nich nigdy lepsi nie będziemy ale i nie musimy. Naszym celem nie jest zdobyć Moskwę tylko stanąć im ością w gardle gdyby to oni nas napadli... och przepraszam... gdyby oczywiście miałem na myśli Zielone Ludziki ze sprzętem który można kupić w każdym sklepie wędkarskim przychodzące nas "wyzwalać".

  3. qwert

   Awansować wszystkich szwejów do stopnia generała i będziemy niepokonani (dla pewności obsługę cywilną też )

 13. Piotr ze Szwecji

  Po wydarzeniach na Syberii z ostatniego uderzenia asteroidy, Rosja rozwija nowoczesną broń na naturalne zagrożenia z kosmosu. Jako jedyne państwo na świecie. Normalny system obrony przeciw regularnemu atakowi z kosmosu zakłada jak w przypadku tego chińskiego strzelanie do nieruchomo wiszących na orbicie satelitów, lub zwalczanie balistycznych rakiet interkontynentalnych. Naturalne zagrożenia z orbity różnią się od sztucznych znaczną prędkością (kosmiczną prędkością!) poruszania się. To dlatego broń hipersoniczna może być zwalczana systemem przeciwko naturalnym zagrożeniom z kosmosu. Ten system obronny jest pomimo praktycznych korzyści dosyć futurystyczny i jest odpowiedzią na równie futurystyczną i teoretyczną broń kosmiczną o nazwie "mass driver". Ktoś pamięta ile już lat na jej rozwoju Rosjanie spędzili? 5-10? To jeszcze 10-15 lat nim ich prototypy zaczną nadawać się do regularnej produkcji czy użytku. Inny ciekawy element składanki to problem z umiejscowieniem na Ziemi baterii takiego systemu obrony, na potrzeby jednego kraju. Potrzebne są minimum 3 lokacje rozrzucone dookoła całego globu. Amerykanie też opracowali własny system anty-balistyczny podobnej skali, lecz z celami poruszającymi się wolniej na balistycznych inter-kontynentalnych trajektoriach.

 14. Wojmił

  Co za pustaki z tych ludzi.. nikt im nie grozi, nikt na nich nie czyha (może wkrótce to chiny) a oni żyją przeszłością ciągle z ZSRR....

  1. Szach mat w jednym ruchu

   To dla tego, że tam nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu mentalnie to zsrrr. Zagrożenie zewnętrzne i wewnętrzne to podstawa w takim przypadku. Podobnie jak wróg zewnętrzny i wewnętrzny.

  2. X

   To prawda. Ale tam są istotne dwie sprawy - chęć utrzymania się przy władzy (w wymiarze praktycznym) i "święta Rosja" (w wymiarze emocjonalnym)

 15. Kiks

  Tym razem koleś kompletnie odpłynął. Cały świat chce tej niby odrodzonej Rosji? I gdzie niby ta potęga tego gospodarczego karła? Prawda jest taka, że większość tego świata to ma w głębokim poważaniu ten grajdołek.

 16. Patriota

  Dziwne że pomimo takiej body i przepaści między nudnymi a bardzo bogatymi jeszcze nie było żadnej rewolucji , może tym zadziwi świat Rosja .ehh już nie jeden raz się chwała jacy to oni są a ja pytam wprost co zrobili dla świata ,co odkryli dobrego dla ludzkości ,ilu mają noblistów its itp.

  1. Bumer

   Oni nie potrzebuja noblistów. Robią wszystko dla narodu.

  2. W szkole z przed deformy byś się drogi Panie dowiedział, nie tylko ilu ma Rosja noblistów, co odkryli, wynaleźli Rosjanie, ale też jak poprawnie pisać po polsku aby przez Polaka być zro

  3. Sprawdź w necie chyba

 17. eustachy

  Ależ panie Putin, wcale nie ma potrzeby nas zadziwiać, my już jesteśmy Rosją dostatecznie zadziwieni. Każdy kto był w Moskwie miał wiele powodów do zdziwień, kto się ruszył poza Moskwę, o, ten już się prawie dziwić nie przestaje, a kto dajmy na to pojechał na Syberię, jest już zdziwiony na resztę swojego nieraz krótkiego życia. I wciąż się dziwi: jak kraj, który ma u siebie taki bardak, rozwalające się drewniane chatki, drogi z błotem po pas, kraj, który kompletnie nie umie rządzić sobą, ma tupet, by chcieć rządzić innymi, a może i całym światem? Doprawdy zadziwiające..

 18. mc.

  Bardzo ciekawa wypowiedź. Rosjanie bardzo chętnie prezentowali nowe rodzaje uzbrojenia. Chwalili się nimi na defiladach, były pokazy statyczne (czasami dla zmyly pokazywali straty uzbrojenia), a ty NIC. TYLKO SŁOWA. Pewnie jakieś rodzaje uzbrojenia hipersonicznego mają, ale nie było komunikatów o wprowadzaniu (regularnym) na uzbrojenie armii... A może chodzi o coś innego - o odwrócenie uwagi (własnych obywateli) od sytuacji związanej z koronawirusem, o sytuacji związanej z tragiczna dla nich cena ropy i gazu. O tym że NS2 już nie powstanie, że gazociag do Turcji stoi pusty, że gazociag do Chin trzeba zbudować jeszcze raz, że może nie być pieniędzy na emerytury...

 19. yaro

  "W Rosji liczba zakażeń od początku epidemii korona-wirusa zbliżyła się w niedzielę do 529 tysięcy. Zmarło dotąd blisko 7 tys. osób. " --- ilość zgonów jest bardzo mała w tym przypadku bo raptem 1,32% ..

  1. Ali

   Papier przyjmie wszystko, a od ruskich prawdy się nie dowiesz, śmiertelność i zachorowań jest gigantycznie więcej.

  2. bender

   Źródłem był mer Moskwy.

  3. bender

   A czy ofiary anomalii grawitacyjnych przy oknie też są w tych 7 tys? A ofiary pożaru szpitala?

 20. easyrider

  Czym Rosja zadziwi świat? Zbuduje Gwiazdę Śmierci? Prześcignie Hiszpanię w PKB? W jednym Putin ma rację. W kwestii władzy wybranej przez naród. Zachodnia władza nie ma żadnej mocy. Każdy ch... na swój strój. Prezydent/premier swoje, sądy swoje, opinia publiczna, wytresowana przez "niezależne" media, swoje.

 21. Kapustin

  Ruski Chochołów ver 7 Kindzal wbil się w wieże wiertnicza Czyżby miala sygnature NATO?

 22. Jacek

  Rosja nieustannie zadziwia rozmachem z jakim wyprzedza świat. Ostatnio choćby skażeniem środowiska spowodowanym wyciekiem 21 tys. ton oleju napędowego z przerdzewiałego zbiornika w Norylsku.

  1. robo

   To tylko początek, większość infrastruktury wł z tą do wydobycia i przesyłu ropy przestarzała i pilnie wymaga modernizacji i remontów, poza tym jak w przypadku Norylska budowaną ją wg sowieckich specyfikacji budowy na wiecznej zmarzlinie. Obecnie na wskutek globalnego ocieplenia zmarzlina zanika. Problemem tym zajęto się już dawno temu n.p. na północy Kanady czy na Alasce ale Rosja miała i ma "ważniejsze" priorytety jak inwazja Krymu/hakerstwo próby ingerencji w demokratyczne procesy polityczne i działania hybrydowe przeciw cywilizowanym krajom/Olimpiada/most Putina/morderstwa polityczne w krajach ościennych/Syria a teraz Libia.

  2. Polak

   Ten Norylsk to piękne miasto, to chyba kurort... :)

 23. rozczochrany

  Rosjanie żyją biednie i szukają pracy nawet w Polsce tak jak Ukraińcy. Ale za to zawsze mogą się pochwalić że mają jedną z najpotężniejszych armii. Gdyby przeciętny Rosjanin czuł że jest wolnym obywatelem i suwerenem w swoim kraju, z którym władza się liczy to był by to dla niego powód do dumy. Ale jest takim samym niewolnikiem jak Polak w Polsce więc marna to dla niego pociecha. Ma lepiej pod tym względem, że pracuje w rosyjskim koncernie, kupuje w rosyjskim a nie zagranicznym sklepie rosyjskie a nie zagraniczne towary. Jego niewielkie pieniądze jakie zarabia pozostają jednak w jego kraju i napędzają gospodarkę. Oczywiście nie mówię tu o Moskwie i Petersburgu, bo tam jak w Warszawie zarabia się więcej niż w pozostałej części kraju.

  1. R

   Piekna propaganda nie gorsza niz kremlowska, a u nas czy w US jest tak pieknie?

  2. tyu

   Ja tam nie czuję się niewolnikiem w Polsce ale może to dlatego że mam porządną pracę. Czy Rosjanin ma lepiej? Hmmm. Długość życia mniejsza, wypadków na drogach więcej, zarobki mniejsze, jak wyjdzie strajkować to pójdzie do gułagu (albo przynajmniej dostanie mandat), niby żyje w demokracji ale do wyboru jest tylko Putin. Rosja skłócona z całym światem walczy jak nie z sankcjami to z taniejącą ropą. Można by wymieniać i wymieniać. No i jeszcze najważniejsze bo mówisz że my niewolnicy. Rozwarstwienie społeczne jest w Polsce duuuużo mniejsze czyli u nas biedoty jednak mniej. I to dużo mniej.

  3. No cóż: 1. Skąd przekonanie, że Rosjanie żyją biednie? 2. Rosjanie nie szukają pracy w Polsce. W Polsce szukaja pracy Ukraińcy, trochę Białorusinów. 3. Skąd Pan wie, czy Rosjanie są dumni i z czego? 4. Skąd pan wie, że Rosjanin jest niewolnikiem, jak Polak? 5. Skąd przekonanie, ze Rosjanin pracuje tylko w rosyjskim koncernie? Nie słyszał Pan o inwestycjach, filiach, firmach i oddziałach firm zagranicznych w Rosji? 6. Skąd przekonanie, ze w Rosji są tylko rosyjskie sklepy? Nie słyszał Pan o wielkich sieciach handlowych i o centrach handlowych ze sklepami firm z całego świata we wszystkich co najmniej średnich i dużych miastach Rosji? 7. Skąd przekonanie, że Rosjanin kupuje tylko rosyjskie towary? Rosjanin może kupić towary z całego świata, zależnie od tego do jakiego sklepu się uda czy do jakiej półki w sklepie podejdzie. To tylko kwestia ceny (podobnie jak w Polsce). 8. Skąd przekonanie, ze Rosjanin zarabia niewielkie pieniądze? 9. Skąd przekonanie, że jego pieniądze napędzają gospodarkę. Skoro są tam filie zagranicznych firm, zagraniczne towary i sklepy zagranicznych sieci, to część pieniędzy jest wywożona. Nie powie pan, ze nie słyszał o odpływie kapitału z Rosji. O tym akurat media w Polsce uwielbiają pisać (jakby to nie dotyczyło także Polski). 10. Skąd przekonanie, że najwięcej zarabia się w Moskwie? Najwięcej zarabia się w ośrodkach wydobycia i przeróbki węglowodorów. Poza tym Moskwa i region moskiewski (tzw. "podmoskowie") to 13% ludności Rosji, Petersburg kolejne 3%.I w wielu innych miastach (a nawet w wsiach) wielu ludzi też potrafi nieźle zarobić - szczególnie w stosunku do cen (zupełnie jak w Polsce). Reasumując: proszę zacząć od kupna grzebienia, a potem dużo czytać ze zrozumieniem.

 24. fcuk

  Nic tak nie zadziwia świata jak lotniskowiec Kuźniecow.

 25. Roman

  Rosjanie mnie zadziwiają od dłuższego czasu, ostatnio planami na budowę nowoczesnego bombowca w technologii stealth a teraz jeszcze to. Tylko pogratulować takiej zaawansowanej technologii :)

  1. Kazimierz

   zgadza się a Akademik Łomonosow juz produkuje prąd w okolicach podbiegunowych ... coś jeszcze ? Do tej pory nikt nie stworzył czegoś co jest pływająca elektrownia i ciepłownia na 100 tys miasta ...

  2. GB

   Ta zaawansowana technologia w lotnictwie ujawniła się szczególnie w locie pierwszego seryjnego Su-57. Wziął i spadł...

  3. QDark

   Taa od gadania głupot i wszelkiej maści propagandy technologii im nie przybywa. Prawda jest taka, że rosja technologicznie co raz to bardziej jest zapóźniona i żadna propaganda i głupoty wypowiadane dla mało ogarniętego ludu rosji tego nie zmienią.

Reklama