Reklama

Siły zbrojne

Przysięgi wojskowe i przyśpieszone szkolenia

Fot. DWOT
Fot. DWOT

Czerwcowo-lipcowe szkolenia i przysięgi wojskowe z udziałem żołnierzy wojsk obrony terytorialnej oraz kadetów szkolonych w ramach skróconej służby przygotowawczej poprawiły nieco bilans kadrowy sił zbrojnych. Sprawdzamy, jak wielu nowych żołnierzy zdecydowało się na służbę w Siłach Zbrojnych RP, w tym w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Same tylko Wojska Obrony Terytorialnej w ostatnich tygodniach zasiliło ponad tysiąc żołnierzy. Dane, które przedstawił Defence24.pl rzecznik Terytorialsów płk Marek Pietrzak to podsumowanie okresu od 15 czerwca do 13 lipca. W tym czasie realizowane były szkolenia z udziałem żołnierzy obrony terytorialnej, równolegle prowadzono też szkolenia uczniów certyfikowanych klas mundurowych korzystających z możliwości odbycia skróconej służby przygotowawczej. Statystyki przekazane nam przez Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” wskazują na duże zainteresowanie tym programem - niemal 600 absolwentów szkół o profilu mundurowym skorzystało bowiem z tej oferty.

W miniony weekend przysięgi wojskowe złożyło 700 żołnierzy. Rotę przysięgi wojskowej wypowiadali Terytorialsi (po szkoleniu podstawowym) oraz absolwenci (po szkoleniu przygotowawczym). Przysięgi odbywały się w ośmiu województwach: podlaskim (68 ochotników i 41 absolwentów), mazowieckim (5. MBOT - 57 terytorialsów oraz 77 absolwentów i 6. MBOT – 170 terytorialsów w Ośrodku Szkolenia Poligonowego WL w Wędrzynie), lubelskim (70 absolewntów), kujawsko-pomorskie (55 absolwentów), warmińsko-mazurskie (101 terytorialsów), wielkopolskim (51 terytorialsów), podkarpackim (41 terytorialsów) i pomorskim (30 terytorialsów).

Tydzień wcześniej ruszyły szkolenia dla kolejnych 300 ochotników w pięciu brygadach obrony terytorialnej. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej wskazuje przy tym, że większość uczestników to osoby, które rozpoczęły szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Szkolenia prowadzone są w koszarach wojskowych w Kielcach, Szczecinie i Wrocławiu. Równolegle w dwóch innych brygadach rozpoczęły się szkolenia wyrównawcze w ramach tzw. „ósemki dla rezerwistów”.

Warto zaznaczyć, że w Wojskach Obrony Terytorialnej służy obecnie już niemal 30 tys. żołnierzy. Ochotnicy szkolą się do działania lokalnie na terenie województw, w których wykonywali będą swoje zadania. Dowództwo podkreśla, że misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych i w stanie zagrożenia.

Jednocześnie, jak informuje nas ppłk Waldemar Krzyżanowski z Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” do skróconej służby przygotowawczej realizowanej w turnusach od 26 czerwca do 7 lipca i od 28 czerwca do 9 lipca przystąpiło z kolei 602 kadetów. Przysięgę wojskową złożyło 591 osób, które wcześniej ukończyły certyfikowane klasy mundurowe.

Przed kadetami wcielenie w trzecim i ostatnim turnusie do 19 do 30 lipca. Rekrutacja wciąż trwa, ale zakładana maksymalna ilość wcielonych to 197 kadetów. Zastrzegając możliwość wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji - w tegorocznej skróconej służbie przygotowawczej zakładany jest ok. 100-procentowy wzrost liczby uczestników w porównaniu z rokiem 2020.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem” 

Zarówno klasy mundurowe, jak i WOT przyczyniają się więc do zwiększania zasobu żołnierzy dostępnych do różnych form służby w Siłach Zbrojnych RP. Rozwiązania wymaga natomiast wciąż kwestia szkolenia specjalistycznych rezerw dla wojsk operacyjnych, bo oba te programy, choć bardzo potrzebne, nie zapewniają potencjału w tym obszarze.

współpraca Jakub Palowski

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama