Reklama

Siły zbrojne

Przeciwrakietowa Proca Dawida w służbie w przyszłym roku. Zakończenie testów

Fot. MDA.
Fot. MDA.

Siły zbrojne Izraela przeprowadziły ostatnie testy systemu przeciwrakietowego David’s Sling (pol. Proca Dawida). Zestaw wejdzie na uzbrojenie izraelskiej armii już w przyszłym roku, stanowiąc pośrednie ogniwo pomiędzy systemami krótkiego zasięgu Iron Dome i dalekiego zasięgu Arrow.

Jak donosi The Times of Israel, zakres prowadzonych prób objął zwalczanie celów o parametrach pocisków balistycznych, jak i obiektów aerodynamicznych. Sprawdzano więc zarówno zdolności „Procy Dawida” do niszczenia rakiet balistycznych, jak i np. klasycznych samolotów.

Próby przebiegły pomyślnie i zestaw będzie mógł wejść na uzbrojenie izraelskich sił powietrznych w przyszłym roku. Jerusalem Post zaznacza, że w trakcie testów przeprowadzono sekwencję strzelania od wykrycia celu przez wielofunkcyjną stację radiolokacyjną, poprzez wypracowanie danych do strzelania, aż do jego zniszczenia pociskiem przeciwrakietowym.

Zestaw przeciwrakietowy i przeciwlotniczy David’s Sling jest opracowywany przez przemysł izraelski (głównym wykonawcą jest koncern Rafael), we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi (w tym spółką Raytheon). Jak zaznacza Aviation Week, jest uzbrojony w pociski przeciwrakietowe Stunner, dysponujące wielosensorowym układem naprowadzania – zarówno aktywną głowicą radiolokacyjną, jak i systemem termicznym.

David’s Sling został opracowany z założeniem uzyskania zdolności do zwalczania pocisków balistycznych o zasięgu od 70 do 250 km, a także rakiet manewrujących i rakietowych pocisków artyleryjskich. Zestaw może również zwalczać bezzałogowce, konwencjonalne samoloty czy śmigłowce.

„Proca Dawida” wejdzie w skład narodowego systemu obrony przeciwrakietowej Państwa Izrael. Stanowi pośredni element pomiędzy zestawami Arrow 2 i 3 oraz używanymi już wielokrotnie w warunkach bojowych systemami Iron Dome, w założeniu zdolnymi do przechwytywania rakiet o zasięgu do 70 km. Według informacji Jerusalem Post do pełnego pokrycia terytorium Izraela wystarczą 2 baterie systemu w pełnej konfiguracji.

System wykorzystuje wielozadaniowy radar typu MMR produkowany przez IAI/Elta Systems, w skład zestawu wchodzi także centrum zarządzania walką. Producent zapewnia, że architektura David’s Sling pozwala na integrowanie go z istniejącymi systemami obrony powietrznej, a sam zestaw może wykorzystywać informacje o celach z różnych źródeł (w tym np. statków powietrznych z radarami wczesnego ostrzegania).

Zestaw David’s Sling uczestniczył w dialogu technicznym na system obrony powietrznej Wisła w ramach oferty agencji rządowej Sibat, jednak nie zakwalifikowano go do kolejnego etapu procedury. Uczestniczyły w nim ostatecznie wskazany przez Polskę Patriot oraz francuski system SAMP/T.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ciekawy

  To istnieją pociski balistyczne o tak śmiesznym zasięgu jak 70-250km? Jakie?

  1. MDx

   Przepraszam a nasz Homar to jaki zasięg ma miec?

  2. ZZR

   Toczka ma zasięg 70-120 km, we wrześniu w Jemenie taka rakieta zabiła 80 żołnierzy.

 2. c_p

  Zabrakło mi w artykule podstawowych danych systemu. Zasięg pocisku, szybkość. Parametry zostawiające w tyle przedrożone Patrioty. Warte jest także przypomnienia, że Izrael jest ponad 15 krotnie mniejszy obszarowo niz Polska. Mimo to, nie ma zamiaru angażować się w wynalazki typu PAC3. Ile baterii Patriot potrzeba, by względnie osłonić Warszawę? Pytanie retoryczne.

  1. Przemo

   Prędkość mach 7.5 Zasięg przeciw myśliwcom 250km. Zasięg przeciw pociskom balistycznym 150km.

  2. Afgan

   W artykule zabrakło więc ja uzupełnię- Pocisk Stunner- Zasięg zwalczania - 250 km Pułap zwalczania - 50-70 km Prędkość - Mach = 7,5 Pocisk PAC-3MSE Zasięg zwalczania - 15-45 km (w zależności od rodzaju celu) Pułap zwalczania - 15-25 km (w zależności od rodzaju celu) Prędkość - Mach = 4 Różnica powalająca, ale propagandę sukcesu z PAC-3MSE trzeba odtrąbić i się pochwalić jaki to cud techniki kupiliśmy, podobnie jak z Pendolino było na przykład.

  3. .

   Izrael posiada Patriot - to po pierwsze po drugie David's Sling powstaje we współpracy z Raytheonem, który Patriota zaprojektował tak więc zamiast pisać bzdury to się trochę doucz, zwłaszcza jak masz zamiar narzekac

 3. Tomasz

  System jak marzenie. Czy ktoś może przypomnieć dlaczego został odrzucony w dialogu na Wisłę?

  1. Ares

   Podstawowym kryterium na system Wisła była konieczność zwalczania rakiet typu Iskander. Stunner ma ograniczone zdolności zwalczania celów balistycznych, a Iskanderów w szczególności. To system na specyficzne izraelskie warunki gdzie Proca Dawida wraz z Żelazną Kopułą i Arrow 2/3 będzie tworzyć wielowarstwowy system obrony.

Reklama