Reklama

Siły zbrojne

"Przeciwpodwodny" NH-90 dostarczony Norwegii

NH90NFH - fot. forsvaret.no
NH90NFH - fot. forsvaret.no

Norweska marynarka wojenna odebrała pierwszy z zamówionych śmigłowców NH90NFH wyposażony w sonar i inne systemy służące do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych. Jest to jednocześnie szósty z czternastu zamówionych śmigłowców NH90.

Norweska marynarka wojenna zamówiła  osiem maszyn tego typu w wersji poszukiwawczo-ratowniczej dla Straży Wybrzeża oraz sześć śmigłowców pokładowych NH90NFH dla znajdujących się już w służbie fregat rakietowych typu Fridtjof Nansen. Dotąd koncern NHIndustries dostarczył 5 NH90 w wersji ratowniczej i jeden, przekazany w ostatnich dniach, śmigłowiec w wariancie do zwalczania okrętów podwodnych.

Dostawy maszyn pokładowych, przeznaczonych dla okrętów Fridtjof Nansen borykały się z wieloletnimi opóźnieniami, które wpływały na zdolności komponentu śmigłowcowego. Pierwotnie śmigłowce NH90 miały być dostarczone do końca roku 2008. W roku 2012 norweskie ministerstwo obrony poważnie rozważało anulowanie kontraktu. Ostatecznie jednak strony doszły do porozumienia i dostawy są nadal realizowane. Do dostarczenia norweskiej marynarce i straży przybrzeżnej NHIndustries ma jeszcze trzy śmigłowce w wersji ratowniczej i pięć pokładowych maszyn ZOP typu NH90NFH.  

Reklama

Komentarze (6)

 1. marek!

  to jest tak jak sie do uzbrojenia wdraza nie wyrob, tylko eurosolidarnosc......bierzmy Norwegie za przyklad (bledu) - od dawna mieli by Sikawki.....a podjeto decyzje o superkonstrukcji europejskiej i nie chcac pakowac sie w problemy logistyczne - dalej brna w slepa uliczke......

 2. panzerfaust39

  8 lat czekać na dostawy kilku NH90 ? Teraz będą czekać drugie 8 lat na dostawy części zamiennych do bubla który zaraz się zepsuje Może europejskim niepoważnym armiom odpowiada taki poziom

 3. Otek

  To kupmy AgustaWestland 149 taki sprawdzony i szyty na miarę - zachwalany przez Prezesa Krzysztofa Krystowskiego.

 4. Henio

  8 lat opóźnienia i to dla Norwegii, która zamówienie złożyła już ile lat temu...

  1. wolfgang

   W Finlandii nie mogą doprosić się części zamiennych do NH 90...

  2. say69mat

   Biorąc pod uwagę nowatorstwo i nowoczesność maszyny. Warto było te osiem lat poczekać. Tym bardziej, że cytowany na łamach portalu dowódca francuskiej formacji ALAT - Gen. Olivier de la Motte. W pozytywach wypowiada się na temat potencjału śmigłowca NH90, na wyposażeniu francuskich sił zbrojnych.

 5. andy

  ile Norwedzy płacą za ten program ??? jakieś info

 6. Otek

  Może wydawać się śmieszne długo 8 lat zanim coś fruwa sprawnie. To samo dotyczy Tigerów w armii niemieckiej ilość uziemionych. Trzeba jednak patrzeć na to z innej strony. Przykład z USA Drimliner ile bagów w nowej technologii. Ciekawe jak szybko zacznie latać Sikorski z cudownym RIDEREM i AgustaWestland z 149 który dopiero startuje.

Reklama