Siły zbrojne

Przeciwlotnicza modernizacja po hiszpańsku

Fot. Ejército de Tierra
Fot. Ejército de Tierra

Hiszpańskie wojsko rozpoczyna przygotowania obrony przeciwlotniczej do spełniania wymagań pola walki przyszłości. W ramach inicjatywy Fuerza 2035 (hiszp. Siła 2035) planuje się m.in. zakup nowych systemów Patriot, a także NASAMS.

Jak informują hiszpańskie media, wojska lądowe kraju zidentyfikowały szereg programów, których realizację musi rozpocząć w ciągu kolejnych pięciu lat, by przeprowadzić modernizację systemów obrony przeciwlotniczej będących na wyposażeniu Ejercito de Tierra. Wszystkie rozpoznane zostały w ramach realizowanej obecnie, pierwszej fazy programu wojsk przyszłości, czyli Fuerza 2035.

Jedna ze zmian dotyczy systemów dalekiego/średniego zasięgu, czyli znajdujących się na uzbrojeniu Hiszpanów systemu ziemia-powietrze Patriot. Chodzi mianowicie o jego aktualizację do konfiguracji 3+, co ma pozwolić na utrzymanie zdolności i operacyjności. 

Wojska lądowe rozważają również pozyskanie drugiej Centrali Koordynacji i Kontroli ICC oraz kolejnej baterii Patriot. Zakładają bowiem możliwość utworzenia drugiej grupy, a ICC (lub wersja DPICC) pełni rolę punktu dowodzenia/kierowania wyższego szczebla w obecnej strukturze jednostek wyposażonych w zestawy Patriot PAC-3+/PDB-8. 

Obecnie Hiszpanie posiadają jedną, stacjonującą w Walencji tzw. Grupę Patriot. Na jej uzbrojeniu znajdują się trzy baterie systemu (w wersji PAC 2+, pozyskane z nadwyżek Bundeswehry). Przypomnijmy, że jedna z nich rozmieszczona jest obecnie w Turcji w ramach misji Active Fence.

Na miejscu służy obecnie ok. 149 hiszpańskich wojskowych, realizujących zadania defensywne w ramach IX zmiany z wykorzystaniem baterii Patriot. Jak podkreśla resort obrony Hiszpanii, "misja to dowód sojuszniczej solidarności i przykład obrony kolektywnej, stanowiącej kamień węgielny NATO". W samym roku 2017 rozmieszczona w Turcji jednostka hiszpańska wykryć miała 76 wystrzeleń pocisków z terytorium Syrii, ale żaden z nich nie uderzył w ziemie tureckie. Koszt misji Hiszpanów, za poprzedni rok, szacuje się na 38,3 milionów euro. 

W przypadku średniego zasięgu hiszpańscy dowódcy zakładają modernizację działających grup NASAMS oraz zakup kolejnych wyrzutni. Jak podkreślają hiszpańskie media, w tym InfoDefensa, tak jak w przypadku Patriota, chodzi m.in. o utrzymanie operacyjności tego systemu. Hiszpanie planują również, że do 2035 roku dojdzie do wymiany – tam, gdzie to będzie niezbędne – systemów Hawk i Aspide. Oba systemy kończą już swój żywot, co znacząco zwiększa koszty ich utrzymania. Wojska hiszpańskie mają więc w planach pozyskanie nowego sprzętu, który zastąpi dwie grupy wyposażone w Hawk i jedną grupę wyposażoną w Aspide. 

W przypadku systemów krótkiego zasięgu dyskusje nadal trwają, ale krążą wokół systemu Mistral, a dokładnie Mistral 3, i armat 35/90. Armaty 35/90, jak i starsze warianty pocisków Mistral są już dziś w służbie, mowa więc - podobnie jak w wypadku systemów Patriot i NASAMS - raczej o ewolucyjnym rozwoju, niż wprowadzaniu całkiem nowych rozwiązań.

Hiszpanie mają również w planach realizację udoskonaleń w systemie dowodzenia i kontroli, poprzez wprowadzenie systemu Link 16 oraz poprzez pozyskanie zdolności IFF Mode 5. Co więcej, dowódcy rozpoznali również potrzebę pozyskania pocisków AMRAAM w najnowszej wersji, przeznaczonych na uzbrojenie wyrzutni NASAMS, oraz amunicji artyleryjskiej 35 mm najnowszej generacji, czyli AHEAD.

MR

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.