Siły zbrojne
Projekt budżetu Pentagonu na 2015 rok: amerykańska armia najmniejsza od 70 lat

Siły zbrojne najmniej liczne od 1940 roku, redukcja Gwardii Narodowej, rozwój F-35 w zamian za usunięcie samolotów U-2 i A-10 z czynnej służby- to tylko niektóre z propozycji Pentagonu w projekcie budżetu na 2015. Senat krytykuje zakres i kierunek zmian, natomiast eksperci podważają ich spójność z militarnymi planami prezydenta Obamy.
Pentagon zaprezentował publicznie projekt budżetu obronnego USA na 2015 rok jaki złoży w Senacie 4 marca bieżącego roku. Aby zmieścić się w dopuszczalnym zakresie deficytu budżetowego i nie zahamować programów modernizacyjnych, departament obrony planuje między innymi ograniczyć liczebność amerykańskich sił zbrojnych do poziomu najniższego od czasów sprzed II wojny światowej.
Redukcja ma objąć przede wszystkim żołnierzy rezerwy i Gwardii Narodowej, co spotyka się z ostrym sprzeciwem polityków stanowych. W 2015 roku liczebność wszystkich rodzajów sił zbrojnych ma spaść z około 520 do 450 tysięcy. Będzie to liczba najmniejsza od 1940 roku. Poprzednie minimum osiągnięte w 1999 roku wynosiło 475 tysięcy.
Ale to nie wystarczy aby zredukować wydatki zgodnie z założeniami. Dlatego zaplanowano wiele innych kontrowersyjnych kroków. Z pewnością ogromną dyskusję w Senacie spowodują zmiany w przywilejach, świadczeniach dla żołnierzy i finansowaniu opieki zdrowotnej.
Równie silne emocje wzbudzają plany dotyczące sprzętu. Pentagon wystąpił o zwiększenie wydatków na programy modernizacyjne i związane ze zwiększaniem gotowości bojowej. Duży nacisk położono na prace nad nowym bombowcem strategicznym, samolotem do tankowania w powietrzu oraz dalszą realizację programu wprowadzania do służby myśliwców F-35.
Aby pozyskać na te cele fundusze, siły powietrzne mają zrezygnować w końcu z samolotów szturmowych A-10 Thunderbolt (Warthog). Będące dla żołnierzy sił lądowych niemal symbolem wsparcia powietrznego maszyny są kosztowe w utrzymaniu i jak zapewniają przedstawiciele U.S. Air Force, ich zadanie mogą skutecznie wykonać inne, bardziej uniwersalne samoloty.
Podobny los czeka mające już pół wieku szpiegowskie maszyny U-2, wykorzystywane do rozpoznania strategicznego. Pentagon ponownie zmienił zdanie, uznając że skutecznie zastąpią je drony Global Hawk dzięki znacznej redukcji kosztów eksploatacji.
W marynarce wojennej ograniczenia mają dotyczyć krążowników i innych lżejszych jednostek w celu utrzymania floty lotniskowców. Jak zaznacza wielu ekspertów kłóci się to np. z planami wzmożonej obecności na Pacyfiku i w Azji.
Sam sekretarz obrony Chuck Hagel wyraża niepewność co do skuteczności amerykańskich sił zbrojnych jeśli tendencja cięcia wydatków utrzyma się w najbliższych latach.
Redukcje budżetu niebezpiecznie redukują militarny margines błędu w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom, zwłaszcza kiedy inne potęgi nieprzerwanie modernizują portfolio swojego uzbrojenia.
Jego zdaniem cięcia w 2013 roku spowodowały wymierne straty w zakresie gotowości bojowej i możliwości operacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Zagrażają one zarówno krótko, jak i długoterminowym możliwościom obronnym kraju. Jeśli Kongres nie zagwarantuje finansowego bezpieczeństwa i stabilności Pentagon będzie miał rosnące problemy z zagwarantowaniem bezpieczeństwa militarnego USA i jego politycznych oraz ekonomicznych interesów na świecie.
Czy te argumenty trafią do amerykańskich parlamentarzystów, będzie można dowiedzieć się już niebawem. W obecnej chwili jednak trudno dostrzec spójną wizję i świadomość zagrożenia w postawach senatorów którzy zdecydują o kształcie budżetu szacowanego na 496 mld dolarów.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.