Reklama

Siły zbrojne

Próby rosyjskiego morskiego systemu obrony przeciwlotniczej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu testów rakietowego systemu przeciwlotniczego korwety „Soobrazitielnyj” (projektu 20380).

Rosjanie zrealizowali najtrudniejszy scenariusz strzelań – a więc zwalczanie niskolecącej rakiety przeciwokrętowej przeciwnika w warunkach elektronicznego przeciwdziałania. Rakietę-cel wystrzelono z małego okrętu rakietowego „Zariecznyj” projektu 1241.1 typu Mołnia.

Do jej zniszczenia wykorzystano system przeciwlotniczy „Riedut”, skąd odpalono jeden pocisk. Dokładny rodzaj użytej rakiety nie jest znany, ponieważ system „Riedut” wykorzystuje wyrzutnię pionowego startu z dwunastoma silosami zawierającymi 12 rakiet 9M96E albo 48 rakiet 9M100 (umieszczane po cztery na jednym stanowisku startowym).

W czasie strzelań rakietowych Rosjanie zamknęli akwen poligonu morskiego Floty Bałtyckiej, chroniąc go dodatkowo łańcuchem dziesięciu nawodnych okrętów patrolowych. Miało to podnieść bezpieczeństwo akwenu, ale tak naprawdę najważniejsze było zabezpieczenie przestrzeni powietrznej. Rakiety 9M96E systemu „Riedut” według oficjalnych danych mogą bowiem dosięgnąć obiekty powietrzne na odległości 40-50 km i do pułapu 20 km. Można więc nimi omyłkowo zestrzelić samoloty pasażerskie.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. morgul

    dane techniczne wyglądają zacnie 50km i 20km pułapu no a jak ze skutecznością jest tak jak napisali to co na to NATO ? :)

    1. troy

      NATO na to nic.

    2. a no to

      NATO w analizach zastanawia się czy lotniskowce nie są przeżytkiem i czy nie będzie powrotu do "pancerników" tylko z setkami rakiet różnego rodzaju, laserami promiennikami mikrofal zamiast dział.

Reklama