Siły zbrojne

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dla czterech oficerów. Pierwszy stopień generalski otrzymali: płk pil. Ireneusz Nowak, płk Jan Wojno, płk Adam Marczak oraz płk Zbigniew Powęska.

Wyobrażam sobie, że to dla żołnierza musi być to wielki moment. Ta chwila, w której wchodzi do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej. […] Z całą pewnością jest to ukoronowanie wojskowej kariery, służby. Wielu, wielu przecież lat spędzonych w służbie dla Rzeczypospolitej jak na żołnierza przystało w bardzo różnych warunkach i miejscach. Często przez długi czas poza granicami kraju. Często w sytuacjach, w których w codziennej służbie ryzykowało się życiem – mówił podczas wręczenia nominacji Andrzej Duda.

Nominacje na stopień generała brygady zostały wręczone w Pałacu Prezydenckim. Nowi generałowie otrzymali od prezydenta także flagi państwowe, a od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka honorowe buzdygany.

Prezydent w czasie swojego przemówienia akcentował potrzebę dalszej modernizacji armii, wspominając o potrzebie zakupu samolotów piątej generacji, które zastąpią postsowieckie myśliwce. Musimy przejść na uzbrojenie nowoczesne – podkreślał Duda. Następnie zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował za systematyczny rozwój Wojska Polskiego oraz wypełnianie zobowiązań sojuszniczych.

Naszym wielkim zadaniem jest zbudowanie polskiej armii silnej, nowoczesnej. Bardzo dobrze wyposażonej. Nadal doskonale wyszkolonej. O to musimy dbać, tego musimy pilnować, to jest nasze wspólne zadanie, z którego kiedyś rozliczą nas pokolenia.

prezydent Andrzej Duda

 

AWANSOWANI OFICEROWIE:

  • płk pil. Ireneusz Nowak, który od sierpnia 2018 r. dowodzi 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. To jednostka, której podlegają obie polskie bazy, których wyposażeniem są samoloty wielozadaniowe F-16. Płk Nowak w październiku 2018 r. przekroczył liczbę 2000 godzin w powietrzu na F-16. Jego łączny nalot na wojskowych samolotach odrzutowych to ponad 3000 godzin. Z programem wdrożenia samolotów F-16 do Sił Powietrznych jest związany od 2004 r., w latach 2005-07 przeszedł przeszkolenie w USA. Dziś ma uprawnienia instruktora na F-16 włącznie z lotami użyciem gogli noktowizyjnych. Ukończył także kurs w ramach Tactical Leadership Programme i wykonywał loty w charakterze dowódcy misji (Mission Commander) w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych.
  • płk Zbigniew Powęska, który od kwietnia 2016 r. jest zastępcą szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i szefem sztabu tej instytucji Inspektorat w grudniu 2018 r., w ramach zmian w systemie kierowania i dowodzenia został podporządkowany bezpośrednio szefowi Sztabu Generalnego WP.
  • płk Jan Wojno, który od września 2018 r. dowodzi 1 Warszawską Brygadą Pancerną w Warszawie-Wesołej. Wcześniej, przez prawie trzy lata był szefem oddziału systemu funkcjonalnego szkolenia w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 w Sztabie Generalnym WP. W latach 2012-15 był szefem szkolenia 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku.
  • płk Adam Marczak, który od lipca 2017 r. jest dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Przez większość służby był związany z 6 Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, m.in. jako zastępca dowódcy i szef sztabu batalionu, szef sekcji rozpoznawczej i tłumacz. Od 2011 r. służył w krakowskim Dowództwie Wojsk Specjalnych i Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych (instytucja w tym okresie kilka razy zmieniała nazwę). Był tam szefem wydziału i szefem oddziału.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.