Reklama

Siły zbrojne

Prezydent wręczył nominacje generalskie

Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie dla czterech oficerów. Pierwszy stopień generalski otrzymali: płk pil. Ireneusz Nowak, płk Jan Wojno, płk Adam Marczak oraz płk Zbigniew Powęska.

Wyobrażam sobie, że to dla żołnierza musi być to wielki moment. Ta chwila, w której wchodzi do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej. […] Z całą pewnością jest to ukoronowanie wojskowej kariery, służby. Wielu, wielu przecież lat spędzonych w służbie dla Rzeczypospolitej jak na żołnierza przystało w bardzo różnych warunkach i miejscach. Często przez długi czas poza granicami kraju. Często w sytuacjach, w których w codziennej służbie ryzykowało się życiem – mówił podczas wręczenia nominacji Andrzej Duda.

Nominacje na stopień generała brygady zostały wręczone w Pałacu Prezydenckim. Nowi generałowie otrzymali od prezydenta także flagi państwowe, a od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka honorowe buzdygany.

Prezydent w czasie swojego przemówienia akcentował potrzebę dalszej modernizacji armii, wspominając o potrzebie zakupu samolotów piątej generacji, które zastąpią postsowieckie myśliwce. Musimy przejść na uzbrojenie nowoczesne – podkreślał Duda. Następnie zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował za systematyczny rozwój Wojska Polskiego oraz wypełnianie zobowiązań sojuszniczych.

Naszym wielkim zadaniem jest zbudowanie polskiej armii silnej, nowoczesnej. Bardzo dobrze wyposażonej. Nadal doskonale wyszkolonej. O to musimy dbać, tego musimy pilnować, to jest nasze wspólne zadanie, z którego kiedyś rozliczą nas pokolenia.

prezydent Andrzej Duda

 

AWANSOWANI OFICEROWIE:

 • płk pil. Ireneusz Nowak, który od sierpnia 2018 r. dowodzi 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. To jednostka, której podlegają obie polskie bazy, których wyposażeniem są samoloty wielozadaniowe F-16. Płk Nowak w październiku 2018 r. przekroczył liczbę 2000 godzin w powietrzu na F-16. Jego łączny nalot na wojskowych samolotach odrzutowych to ponad 3000 godzin. Z programem wdrożenia samolotów F-16 do Sił Powietrznych jest związany od 2004 r., w latach 2005-07 przeszedł przeszkolenie w USA. Dziś ma uprawnienia instruktora na F-16 włącznie z lotami użyciem gogli noktowizyjnych. Ukończył także kurs w ramach Tactical Leadership Programme i wykonywał loty w charakterze dowódcy misji (Mission Commander) w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych.
 • płk Zbigniew Powęska, który od kwietnia 2016 r. jest zastępcą szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i szefem sztabu tej instytucji Inspektorat w grudniu 2018 r., w ramach zmian w systemie kierowania i dowodzenia został podporządkowany bezpośrednio szefowi Sztabu Generalnego WP.
 • płk Jan Wojno, który od września 2018 r. dowodzi 1 Warszawską Brygadą Pancerną w Warszawie-Wesołej. Wcześniej, przez prawie trzy lata był szefem oddziału systemu funkcjonalnego szkolenia w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 w Sztabie Generalnym WP. W latach 2012-15 był szefem szkolenia 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku.
 • płk Adam Marczak, który od lipca 2017 r. jest dowódcą 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Przez większość służby był związany z 6 Brygadą Powietrznodesantową w Krakowie, m.in. jako zastępca dowódcy i szef sztabu batalionu, szef sekcji rozpoznawczej i tłumacz. Od 2011 r. służył w krakowskim Dowództwie Wojsk Specjalnych i Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych (instytucja w tym okresie kilka razy zmieniała nazwę). Był tam szefem wydziału i szefem oddziału.
Reklama

Komentarze (11)

 1. ed

  4 helikoptery+4 generałów czyli na 1 generała 1 maszyna, generałów to mamy najwięcej na świecie. Nasza wartość bojowa wzrosła 4 krotnie.

  1. michalspadjer

   Ja skomentuje. Feliks Dzierzynski dobry polski szlachcic byl, ok? To oczywiscie zart. A teraz na powaznie. W jednym zdaniu. Nie kazdy lubi demokracje, nie kazdemu ona pasuje. Oszukalem:-))) Drugie zdanie: w XVII wieku oferowalismy Moskwie ochrone, cara, nawet carewicza. Podczas negocjacji z naszymi "moznymi" bodajze w 1619 powiezieli, ze wybrali swojego, Michala Romanowa. bYL TEPAKIEM, ALE ICH WYBOREM. Wola swoja droge, i tyle. Zostawmy im ja, a my robmy swoje.

  2. Szach mat w jednym ruchu.

   Jesteś Niuniu? Fakty są takie . Na początku 17w delegacja bojarów zalewajac się łzami prosiła polskieg króla o wysłuchanie. Zygmunt 3 Waza zgodził się. Proponowali aby królewicz Władysław został Carem. Jedynym warunkiem była zmiana wyznania. Król się nie zgodził gdyż sam chciał być Carem! Ot wszystko! Wracajac do Dzierżyńskiego pochodzenie polskie z Polską niewiele miał wspólnego. Na szczęście ! Bardziej utożsamiał się z rosja i bolszewicką rosją (zgroza). Typowy bolszewik . Najlepszy przykład jak jest postrzegany przez nas i was to pomniki i nazwy ulic itd. W Polsce brak w Rosji no cóż! Rozumiesz .

  3. andys

   Nie było króla Zygmunta 3 Wazy! Może miałeś na mysli Zygmunta III Wazę?

 2. Vvv

  Jak to tak? Przed wyborami PiS grzmiał ze mamy za dużo generałów a sam mianuje znacznie więcej niż PO w 8lat :) PiS rozdmuchał biurokracje do niespotykanego poziomu a wydatki dudy są 50% większe nie Komorowskiego

 3. gnago

  Teraz pojąłem geniusz polityków.... Przy wojnie dyplomatycznie wyjednamy starcie generalicji... bo szkoda drogiego sprzętu i ludzi etc. I już w zasadzie poza trzema czterema państwami na świecie będziemy mieli nad resztą przewagę liczebną

 4. Dalej patrzący

  Potrzebujemy nowa kadrę oficerska, która od samego początku będzie myślała w kategoriach geostrategii, będzie interdyscyplinarna i wielodomenowa w dowodzeniu, będzie merytorycznie znała i rozumiała i WDRAŻAŁA RMA, w tym sieciocentryczność, C4ISR z WRE, dronizację, automatyzację, AI i całość RMA - it WYPRZEDZAJĄCO. I aktywnie - mówiąc politykom, jaki jest SWOT i pole gry. Ludzie, którzy merytorycznie myślą tylko o wymianie sprzętu na nowy i o stosowaniu go dalej wg przestarzałych schematów rodem z zimnej wojny, powinni być jak najszybciej merytorycznie zweryfikowani i przeniesieni do rezerwy. Tak samo wszyscy ci, dla których rzeczą najważniejszą jest własny stołeczek i kariera i układy - choćby trzeba było salutować temu lub innemu aktualnemu Misiewiczowi. Bo takie farbowane lisy to jest grupa największego ryzyka skaptowania ich przez obce agentury - ich kręgosłup moralny i poczucie wartości, poczucie obowiązku i patriotyzm są przyzerowe. Nie żebym krytykował któregokolwiek z nominatów - chodzi mi o cały system obecny en bloc.

  1. Musiałby Pan zwolnic wszystkich, od szeregowego do generała, przeegzaminować, i zatrudnić na nowo według wyników.

  2. nmm

   Słuchaj to co myslą żołniere to nikogo dzis nie obchodzi przecież armia dowodzą cywile.

 5. 1234567

  Generałowie powinni zostać polskim hitem eksportowym, mamy ich najwiecej na swiecie w stosunku do liczby zołnierzy. MASAKRA jakaś.

 6. Marek1

  Proces wymiany kadry jest dosłownie ekspresowy - pytanie tylko, czy aby NIE obywa się na zasadzie - "mierny, bierny, ale wierny". Sądząc po ost. defiladowych zakupach już NIKT w SG WP nie ma odwagi powiedzieć partyjnym dyletantom, że trwa marnotrawienie potężnych pieniędzy ...

 7. Podatnik

  Nowa generacja w armii to nie nowa generalicja. Rocznie w Polsce mianowanych jest kilkudziesięciu generałów. W skali dekady do kilkaset osób. Cudownie gdybyśmy w 10 lat zyskiwali kilkaset nowych czołgów lub samolotów/śmigłowców, byłyby super. Zamiast rzeszy generałów czynnych i emerytowanych. Wówczas armia będzie modernizowana nowocześnie

 8. Tomasz

  Gratulacje dla generała Wojno.

 9. xyz

  Psucia WP ciąg dalszy. Armia złożona z samych generałów powiększa się.

 10. ergrrthtyh

  wielkie słowa, a realizm pola walki weryfikuje wszystkich

 11. 22

  Od samego mieszania łyżeczką w szklance herbata nie będzie bardziej słodka. Trzeba więcej cukru, czyli nowoczesnego sprzętu.

Reklama