Siły zbrojne
Prezydent o znaczeniu 11 listopada. Awanse generalskie
11 listopada to wyjątkowa data, jedno z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci — powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich w Belwederze.
Prezydent podkreślił, że 11 listopada "to w każdym roku wyjątkowa data". "Od tamtego pamiętnego 1918 roku, kiedy przyjmujemy, że Polska odzyskała niepodległość przez przekazanie zwierzchnictwa nad wojskiem brygadierowi wtedy jeszcze, Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu Marszałkowi Rzeczypospolitej, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy, gdy nie wolno było go obchodzić przez wiele lat" - powiedział Andrzej Duda.
Zaznaczył, że dziś jest ono oficjalnie w kalendarzu "jednym z najważniejszych, symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci". "Śmiało można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą, ale którzy także potrafili ją w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, dla polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć — dla wszystkich Polaków" - podkreślił.
W tym roku Andrzej Duda postanowił awansować pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej. Na stopień generała broni został mianowany dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Na pierwszy generalski stopień — generała brygady Wojska Polskiego-mianowani zostali czterej pułkownicy: Dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie Roman Łytkowski, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie płk. pil. Grzegorz Ślusarz; zastępca dowódcy dywizji-szef sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej płk Wojciech Ziółkowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa płk Tomasz Dominikowski.
Na stopień generała brygady Straży Granicznej zostali mianowani: komendant Śląskiego Oddziału SG płk SG Adam Jopek, komendant Karpackiego Oddziału SG płk SG Stanisław Laciuga, komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG płk SG Andrzej Popko i komendant Podlaskiego Oddziału SG płk SG Andrzej Jakubaszek.
Ponadto postanowieniem prezydenta RP — za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, za osiągnięcia w działalności organizacyjnej odznaczeni zostali: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski — gen. dywizji Andrzej Marek Laudowicz; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski — gen. broni Tomasz Krzysztof Piotrowski.
SAS
Czterech generałów straży granicznej? Jak szaleć to szaleć.
duda
Co drugi strażnik to generał, i gitara
men
Może sobie gadac ile chce, realne działania WSZYSTKICH mędrców po 89 r to doprowadzenie naszych SZ do zapaści jako skalowanego systemu walki, rozpoczęcie dzisiaj działań bojowych skutkowało by faktycznym zlikwidowaniu SZ, (bez WRE,bez rozpoznania, bez plot, z ograniczonym ppanc, inż, bez rezerw - tak pobieżnie) - REALNIE do działań mamy 20-30tys 'Indian" reszta to zabezpieczenie i urzędasy po różnych instytucjach, zresztą przeliczcie sobie ile mamy WB jakie te WB maja obsady i sami wyliczycie sobie "wojowników".
klawiatura
Najgorszy okres w historii ostatnich 30 lat.
Monkey
@klawaiatura: Za bezpośrednich poprzedników było znacznie gorzej: redukcje etatów, kompletna likwidacja służby zasadniczej, budowy beznakładowe itp. Nie jest może super, ale było niekiedy gorzej.
ito
Budowy beznakładowe to akurat poprzednie rządy PiS.
Koba
Co się nie podoba w kompletnej likwidacji służby zasadniczej? To akurat był najlepszy ruch. Powoływanie ludzi do koszar, strzelanie dwa razy na 1,5 roku, 1x poligon, przejadane publiczne pieniądze i kompletna strata czasu. Szkolenie? Jakie szkolenie! Nie było żadnego. Widzisz jakieś plusy? Bo ja byłem w ZSW i nie widzę kompletnie żadnych. Większej bzdury nie widziałem.